Vārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

Turku zirņi. Noteikti jāiekļauj uzturā!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

urku zirņi – droši vien daudzas no jums, par tiem dzirdot, jau krata galvu un teic- jā, tie tiešām ir kas varen labs! Tomēr lielākajai daļai cilvēku Latvijā šis produkts ir jauns un vēl neiepazīts. Bet, ziniet, ir vērts, pat ļoti vērts tuvāk iepazīties ar turku zirņiem. Uzturvielu ziņā tie ir visaugstvērtīgākie pākšaugi. Tie ir tik veselīgi, ka tos mēdz iekļaut pasaulē veselīgāko produktu sarakstu augšgalā. Iepazīsimies un iekļausim savā ikdienas uzturā!

Turku zirņus mēdz dēvēt arī par aunazirņiem un garbanzo pupām. Oriģinālā šo pākšaugu izcelsme ir no vidusaustrumiem. Tos uzturā lietoja jau senie ēģiptieši, grieķi un romieši. Mūsdienās turku zirņus pārsvarā piegādā no Indijas, Pakistānas, Turcijas, Etiopijas un Meksikas.
Interesanti, ka lielākoties mēs turku zirņus pazīstam bēšā krāsā, taču arī tiem ir dažādas šķirnes un pasaulē ir pieejami arī melni, zaļi, sarkani un brūni.
Turku zirņiem ir patīkama riekstu garša, tekstūra atgādina sviestu vai mīkstu pastu. Tie ir pamatsastāvdaļa daudzu vidusaustrumu un indiešu ēdienos, piemēram, humusos un karijos.

Kādēļ turku zirņi ir veselīgi?
Par turku zirņiem var droši teikt – tas ir nevis veselīgs, bet pat ārstniecisks uzturs. Tos regulāri lietojot uzturā, normalizējas holesterīna līmenis, samazinās cukura līmenis asinīs, uzlabojas dzelzs rādītāji organismā un cilvēks jūtas enerģiskāks.

Sievietēm menstruāciju laikā uzturā
jāiekļauj vairāk turku zirņu,
tāpat arī barojot bērnu ar krūti.
Šie zirņi jāgatavo arī mūsu
strauji augošajiem bērniem,
lai viņiem nepietrūktu enerģijas.

Turku zirņos esošās šķiedrvielas palīdz izvadīt no organisma lieko holesterīnu, kā arī kopumā ir lielisks profilakses līdzeklis dažādām gremošanas trakta slimībām.

Turku zirņi ir labs proteīna avots, tādēļ arī šos zirņus ļoti iecienījuši veģetārieši. Turklāt salīdzinājumā ar gaļu, turku zirņos ir krietni, krietni mazāk kaloriju un piesātināto taukskābju.

Tie ir arī ekselents mangāna avots. Mangāns ir būtiska minerālviela, kas palīdz organismam ražot enerģiju un antioksidantus- mūsu organisma aizsargus. Tikai viena tase turku zirņu satur teju 85% dienā nepieciešamās mangāna devas. Turku zirņi bagātīgi satur vēl vienu būtisku minerālvielu- dzelzi. Šis fakts īpaši jāliek aiz auss tieši mums, sievietēm, – menstruāciju laikā ēdienkartē jāiekļauj vairāk turku zirņu, tāpat arī barojot bērnu ar krūti. Šie zirņi jāgatavo arī mūsu strauji augošajiem bērniem, lai viņiem nepietrūktu enerģijas. Vēl pāris iemesli, kādēļ turku zirņi būtu īpaši ieteicami sievietēm – to sastāvā esošā fitoviela, vārdā saponīns, palīdz samazināt krūts vēža risku, pasargā no osteoporozes un samazina menopauzes izraisītos karstuma viļņus. Tā, lūk, dāmas, vesela virkne labu iemeslu, kādēļ jau šovakar pagatavot sev vakariņās salātus ar turku zirņiem!

Vēl viena brīnišķīga šo zirņu īpašība- tie palīdz stabilizēt cukura līmeni asinīs. Ja tev ir diabēts vai tikai aizdomīgi augsts cukura līmenis asins analīzēs, iekļauj ēdienkartē turku zirņus un jau pēc pāris nedēļām cukura līmenim vajadzētu normalizēties. Regulāra turku zirņu iekļaušana uzturā palīdz samazināt arī holesterīnu, sirds un asinsvadu slimību riskus.

To sastāvā esošās škiedrvielas palīdz nodrošināt organismam enerģiju un sāta sajūtu uz ilgu laiku, turklāt satur maz kaloriju (1 tase turku zirņu (160 grami) satur tikai 269 kalorijas). Līdz ar to šie pākšaugi ir lielisks produkts tiem, kas tievē un vēlas nomest lieko svaru, kā arī kopumā grib uzlabot savu veselības stāvokli un gūt no ēdiena pašu nepieciešamāko- enerģiju!

Padomi turku zirņu pagatavošanā
Turku zirņus var iegādāties lielveikalos, kā arī bioloģiskās pārtikas vai veģētāro produktu veikalos. Pirms lietošanas turku zirņus pāršķiro un nomazgā. Pāršķirot tos vajadzētu, jo iepakojumā var būt iejukuši kādi mazi akmentiņi, bojāti zirņi u.c. tad tos noskalo tekošā, vēsā ūdenī.

Lai saīsinātu turku zirņu vārīšanās laiku, tos ieteicams pirms tam uz vairākām stundām iemērkt. Interesanti, ka ir pat veikti pētījumi, cik ilgi zirņi būtu jāmērcē, un secinājums- vismaz četras stundas un ilgāk. Jo šajā laikā zirņos paspēj samazināties oligosaharīdi, kas nozīmē, ka pēc zirņu lietošanas uzturā būs mazāk problēmu ar vēdera gāzēm.

Vismaz četru stundu mērcēšana arī palīdz samazināt zirņu vārīšanas ilgumu par 25%, kas nozīmē, ka zirņi vārīšanās laikā nezaudēs tik daudz ūdenī šķīstošo uzturvielu.

Citiem loģiska liekas zirņu iemērkšana iepriekšējā vakarā, tā var darīt. Bet tad vēlams zirņu trauku likt ledusskapī. Pēc mērcēšanas zirņus nokāš un vēlreiz noskalo vēsā ūdenī (aptuveni trīs krūzes ūdens uz vienu krūzi zirņu) un liek vārīties jeb sautēties līdz tie mīksti.

Lielveikalos var nopirkt arī konservētus turku zirņus. Šādi zirņi jau ir gatavi, mīksti, tos atliek vien noskalot ūdenī un ātri uzsildīt vai gatavot no tiem humusu vai ka’du citu ēdienu.

Novārītus aunu zirņus ledusskapī, noslēgtā traukā ar vāku, var uzglabāt aptuveni trīs dienas.

Ko gatavot no turku zirņiem?
Vari pagatavot ātro humusu – sablenderē novārītus turku zirņus, kam pievienots nedaudz olīvu eļļas, svaiga ķiploka, tahīni pasta (sezamu sēklu pasta) un citronu sulas. Novārītus zirņus var pievienot saviem iecienītākajiem zaļajiem salātiem. Var izmēģināt šādu recepti- pievieno turku zirņus makaroniem, pieliec klāt nedaudz olīveļļas, fetas sieru un svaigu oregano, izdosies pasta vidusaustrumu noskaņās. Zirņus var pievienot veģētārajām zupām. Novārītus turku zirņus var lietot arī kā vienkāršas uzkodas.
Šeit pāris idejas no SievietsPasaule.lv recepšu krājumiem:

Rukolas-vistas salāti ar turku zirņiem >>>

Dārzeņu čillī ar turku zirņiem >>>

Kushari-Ēģiptiešu veģetārais ēdiens >>>

Versija par meksikāņu sarkano zupu >>>

Turku zirņu kraukšķi >>>

Turku zirņu cepumi >>>

 

Rakstā izmantota informācija no portāliem http://www.whfoods.com, http://www.naturalfoodbenefits.com

Dalīties.

2 komentāru

  1. Laura Caune on

    Paldies par rakstu, kas iedrošināja pamēģināt. Tiešām garšīga un neierasta piedeva. Kaut kas jauns un labs!

  2. Man ļoti garšo turku zirņi.Tie man ne tikai atgādina riekstu garšu,bet arī piparmetras smaržu.Šos zirņus izmantoju ne tikai sāļajās receptēs,bet gan arī saldajās kā piemēram trifeles,braunijs,kēksi,cepumi.

Atstāt Ziņu