Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

7 lieliski dabas dakteri

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Cīnāmies pret gripu! Iepazīsties, 7 lieliski dabas dakteri – medus, ķiploks, dzērvenes, ingvers, kliņģerīšu tēja, mežrozīšu augļi un melnie rutki!

Medus
Medu kā vērtīgu dabas produktu ar dziedniecisku darbību, balstoties uz tautas tūkstošgadu pieredzi, iesaka gan tautas, gan mūsdienu medicīna. Kā viena no labām medus īpašībām tiek minēta organisma dabisko aizsargspēju stimulēšana. Medus ir bagātīgs B grupas vitamīnu avots, tāpat daudz arī A, C un E vitamīna. Jāatceras, ka, karsējot medu temperatūrā virs 60 grādiem, lielākā daļa bioloģiski aktīvo vielu aiziet bojā. Ieteikums būtu lēnām nosūkāt medus karoti pirms tējas vai kafijas dzeršanas, nekā pievienot to pārāk karstam dzērienam.

Ir novērots, ka cilvēki, kuri 2-3 reizes dienā sistemātiski lieto pa 25-30 g medus, ir 3-4 reizes izturīgāki pret vīrusu infekcijām.
Dienā pieaudzis cilvēks drīkst apēst 60-100 g medus, bērns – pusi no šī daudzuma. Nav ieteicams visu dienas devu apēst vienā reizē, labāk to sadalīt vairākās daļās dienā. Vispilnīgāk organisms izmanto medu tad, ja to lieto 1,5-2 stundas pirms ēšanas vai 3 stundas pēc ēšanas.
Medu var lietot gan tīrā veidā, gan kopā ar dziednieciskajiem augiem, tējām, novārījumiem, uzturvielām.

Pret saaukstēšanās slimībām lieto sarīvētu sīpolu ar āboliem un medu vai sīpolu sulu ar medu (pa 1 tējkarotei vairākas reizes dienā).

Saaukstēšanās slimību profilaksei – 400 g ķiploku un 1,5 l dzērveņu pievieno 600 g medus. Lieto pa 1 ēdamkarotei 2-3 reizes dienā 15-20 minūtes pirms ēšanas kopā ar pienu.

Kakla skalošanai uz vienu glāzi ārstniecības salvijas tējas ņem 1-2 ēdamkarotes medus un 1 tējkaroti etiķa, vienlaikus lieto arī medus plāksterus, kurus gatavo šādi: uzsilda medu, uztriepj uz flaneļa vai vilnas auduma un karstu apsien ap kaklu.

Pret klepu – sajauc medu ar olīveļļu (1:1) un dod pa 1 tējkarotei vairākas reizes dienā.

Ķiploks
Salīdzinājumā ar sīpolu ne vien garša, bet arī ārstnieciskā iedarbība ķiplokam ir spēcīgāka. Ķiplokam piemīt antibakteriālas īpašības, tas tonizē elpceļu gļotādu, paaugstina organisma aizsargspējas pret infekcijas slimībām

! Uzmanīgiem ar ķiploku lietošanu jābūt cilvēkiem ar gremošanas orgānu saslimšanām, tiek uzskatīts, ka arī veselam cilvēkam ilgstoši lietojot ķiplokus lielās devās var veidoties nieru iekaisums. Lai mazinātu aso smaržu un arī iespējamo kairinošo darbību uz kuņģa gļotādu, daiviņas sīki sasmalcina un sajauc ar kādu skābpiena produktu – biezpienu, kefīru.

Ingvers
Ingvers ir viena no vecākajām un populārākajām austrumu garšvielām, un ir pazīstams kā piedeva ēdienam un ārstniecībā izmantojams līdzeklis ar aromātisku smaržu, asu, pikantu, svaigu, viegli dedzinošu garšu.
Ingvers izmantojams kā dabīgs līdzeklis pret saaukstēšanos, īpaši kakla iekaisumu, klepu, iesnām. Tas ir lielisks možuma, tonusa un enerģijas līdzeklis. Tam piemīt antibakteriālas, spēcīgas pretiekaisuma, pretdrudža īpašības, ingvers paaugstina imunitāti.
Izmantojot ingveru organisma spēcināšanai, būs arī jauks blakus efekts – ingvers pozitīvi iedarbojas uz seksuālo vēlmi. Taču labāk ingveru nelietot pirms gulētiešanas tieši tā tonizējošā efekta dēļ.

Ingvers pret saaukstēšanos
Uzvāru ūdeni un tajā ieliek ap 50 gramiem notīrītu, sagrieztu ingveru. Atstāj, lai vāras 10 minūtes un tad lej krūzē novārījumu. Tam pievieno ēdamkaroti medus un citrona šķēlīti.

Sasmalcināts ingvers ar krustnagliņām un medu
Ingvera šķēlītes, citrona šķēle, kanēļa miza un medus vai cukurs
Pustējkaroti kaltēta ingvera pulvera pārlej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, 40 minūtes karsē uz lēnas uguns (vai ļauj ievilkties termosā), nokāš, pievieno medu vai cukuru
Glāzi piena uzvāra kopā ar tējkaroti rīvēta ingvera, pievieno medu (iesaka elpceļu attīrīšanai saaukstēšanās gadījumā)

Ingvers ar piparmētru un laimu
Apmēram 2 tējkarotes sakapāta ingvera novāra 250 ml ūdens. Krūzītē ievieto svaigu piparmētras zariņu, ielej novārīto ingvera tēju, pievieno pusi laima sulas un medu vai brūno cukuru.

Dzērvenes 
Dzērvenes satur daudz bioloģiski aktīvu vielu, kas palīdz ogas labi uzglabāt līdz pavasarim, nezaudējot labās īpašības un bagātīgo C vitamīnu. Pareizi glabājot, uzturvielas ogās uzglabājas 3-4 mēnešus (uzglabāšanas veidi: tīras ogas saber izkarsētās stikla burkās, pārlej ar aukstu ūdeni un noslēdz ar vāciņiem; ogas var sasaldēt un glabāt saldētavā, bet var arī uzglabāt elpojošos traukos – grozos, kastēs pagrabā, ieliktas starp sūnām vai skujām).

Dzērvenēm piemīt antiseptiska, urīndzenoša un dziedējoša, kā arī temperatūru pazeminoša iedarbība. Dzērvenes lieto saaukstēšanās slimību un gripas profilaksei, pie bronhīta, pie galvas un acu sāpēm un pie ginekoloģiskiem iekaisumiem. Dzērvenes tiek uzskatītas par ļoti labu organisma attīrīšanas līdzekli. Ogās esošās bioloģiski aktīvās vielas kavē patogēno mikroorganismu iekļūšanu dažādos cilvēka audos un pasargā organismu no infekcijas slimībām. Saaukstēšanās slimību profilaksei iesaka dzērvenes lietot kopā ar medu 1:1, var lietot dzērveņu sulu vai svaigas ogas – dzērvenes samaļ, pievieno medu un ēd pa ēdamkarotei pāris reizes dienā.

3 tautas receptes organisma spēcināšanai

1. Dzērvenes ar ķiplokiem un medu
Puslitram dzērveņu liek virsū 1-2 daiviņas izspiestus ķiplokus un 2-3 ēdamkarotes medu. Burciņu pārsedz, liek ledusskapī uz 2-3dienām, līdz medus un ķiploks iztek cauri dzērvenēm. Ēd pa karotei no rītiem.

2. Dzērvenes ar konjaku
1 glāzi dzērvenes sablenderē, pievieno 200 gramus medus, 1 ēdamkaroti valriekstus un 1 ēdamkaroti konjaka. Ēd pa karotei no rītiem un vakarā.

3. Dzērveņu dzēriens
Nepieciešams: 150-200 g ogas, 1,5 l ūdens, 100 g cukura, vaniļu, pāris šķēles citrona
Dzērvenēm uzlej nedaudz karsta ūdens un sablenderē (dzērvenes var uzvārīt, uzliekot katliņam vāku, nedaudz pavāra un tad ar koka piestu izspiež sulu). Pielej atlikušo ūdeni un uzvāra. Caur sietu izkāš, pievieno pēc garšas cukuru, vaniļu un citrona šķēli. Var lietot karstu vai aukstu.

Vari pagatavot arī dzērvenes pūdercukurā:


Vienā no mūsu rakstiem sakām, ka dzērvenes ir īstas latviešu dabiskās antibiotikas – tām ir dziedējoša un temperatūru pazeminoša iedarbība. Viens no populārākajiem veidiem, kā baudīt un, jā, kādam arī iemānīt šīs, ar C vitamīnu bagātās ogas, ir ar pūdercukuru. Veikalā dzērvenes pūdercukurā maksā diezgan dārgi, tāpēc, ja tev ir mājās pašu lasītas vai tirgū iepirktas dzērveņu ogas, pagatavo šo našķi pati.

Sīkāk par pagatavošanu ŠEIT >>

Mežrožu augļi
Mežrožu augļi ir vitamīnu avots, tie satur visvairāk C vitamīna no visiem zināmiem augiem, kā arī P, K, A vitamīnus un minerālvielas, tāpēc tos jālieto uzturā, lai stiprinātu organismu un lai varētu izvairīties no saaukstēšanās slimībām, gripas un angīnas.

Recepte organisma spēcināšanai
Ņem 1 ēdamkaroti samaltu, žāvētu augļu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens un vāra 10 minūtes, nokāš. Lieto pa pusglāzei divreiz dienā pirms ēšanas.
VAI
Ņem 10 auglīšus, ieber termosā, uzlej 2 glāzes karsta ūdens, tur pa nakti, izlieto nākamajā dienā pirms ēšanas vai arī pēc, tikai pēc tam vajag izskalot zobus, jo mežrožu augļi satur tik daudz askorbīnskābes (C vitamīna), ka var bojāt zobu emalju.

Rutki
Rutku sula kopš seniem laikiem izdaudzināta kā dziednieciska, visdažādāko laiku un tautu mediķi vairāk vai mazāk līdzīgi to lietoja zarnu trakta darbības regulēšanai, matu spēcināšanai un pret klepu.
Rutkos, tāpat arī redīsos un mārrutkos, ir daudz organismam nepieciešamā kālija un kalcija, C vitamīna, fitoncīdu, daudz šķiedrvielu, tāpēc tie tīra organismu no šlakvielām, neorganiskām skābēm, indēm, kas rodas no rafinētiem produktiem. Rutks ir spēcīgs žulti dzenošs līdzeklis, tas ārstē klepu, šķīdina žultsakmeņus, ja pirms katras ēdienreizes norij vienu ēdamkaroti rutku sulas.

Melnais rutks ar medu
Rutkam nogriež „vāciņu”, izgrebj viducīti un viduci pilda ar medu. Uzliek „vāciņu” atpakaļ un atstāj uzvienu dienu. Izgrebtajā viducīti no medus izveidojas sula. Pēc dienas radušos sulu lieto kā klepus sīrupu – šis līdzeklis ir ļoti labs pie bronhītiem un plaušu karsoņa. Profilaktiski var lietot pa vienai tējkarotei trīs reizes dienā.

Kliņģerīte 
Ārstniecībā izmanto kliņģerīšu ziedus, kurus lieto kā pretiekaisuma līdzekli angīnas, mutes dobuma gļotādas, smaganu iekaisuma ārstēšanai. Eksperimentāli pierādīts, ka kliņģerīšu tējas izvilkums iznīcina A, B tipa gripas vīrusus. Tējai piemīt arī nomierinoša iedarbība.

Kliņģerīšu tēja
Ņem 2 tējkarotes kliņģerīšu ziedu, aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes, nokāš. Lieto pa pusglāzei četras reizes dienā, profilaktiski gripas laikā vai minēto slimību ārstēšanai.

 

Raksta sagatavošanā izmantoti materiāli no Sabiedrības veselības aģentūras izdotās Tautas veselības grāmatas.

Dalīties.

6 komentāru

  1. Dafne Dafne on

    Šogad esmu plānojusi darīt tieši tāpat! 24.decembrī mums ir tradīcija nest mājās eglīti un izpušķot 🙂 Tad nu šovakar vecajām eglīšu mantiņām piešķiršu jaunu tēlu! Es arī esmu ieplānojusi izmantot audumu, bet vēl man iešāvās prātā ideja izmantot mannā. Vienkārši apsmērēt bumbiņu ar līmi un pavārtīt mannā..Domāju, ka vajadzētu sanākt smuki! 🙂

  2. Melnais rotājums drausmīgs, izskatās pēs sēru un nāves simbola. Kādēļ piesaukt nelaimi nākamajam gadam?

Atstāt Ziņu