Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Kad dāmu romānus nomaina asiņainais bifšteks: Jū Nesbē ‘Tarakāni’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Detektīvromāns “Tarakāni” bija mans otrais mēģinājums ķerties klāt šobrīd slavenākā un ražīgākā norvēģu kriminālromānu rakstnieka Jū Nesbē daiļradei. Pirmais no šī autora darbiem, ko izlasīju un kurā man bija tas gods iepazīties ar attapīgo, bet savā dziļākajā būtībā nelaimīgo detektīvu Hariju Holu bija grāmata “Sātana zvaigzne”. Atzīšos, šis darbs, lai gan uzrakstīts ļoti saistoši un aizraujoši, man likās ļoti brutāls un vietumis pat uzdzina nelabumu. Sapratu, ka autors tiešām ļoti talantīgs, bet atstāju viņa darbu lasīšanu uz vēlāku laiku, tā teikt, lai nelabums norimst.

Šovasar, pamanījusi grāmatnīcā Nesbē grāmatu “Tarakāni” nolēmu, ka pēc vairāku vasarīgu dāmu romānu izlasīšanas un melleņu kēksu baudīšanas pienācis laiks asiņainajam bifštekam, un ķēros pie lasīšanas. Nezinu, kas noticis… Varbūt pati tajā brīdī biju slepkavnieciski noskaņota, tomēr šoreiz man Nesbē nemaz nešķita tik brutāls, ja nu vienīgi pēdējās ainas, kur slepkava upurim norauj žņaugus, bet pats beidz dzīvi zem celtniecības perforatora. Šis romāns man tiešām likās mierīgāks, lai arī ne mazāk aizraujošs, un pat Harijs Hols harmoniskāks, neskatoties uz to, ka iekšējo velnu mocīts un dīdīts. Varbūt pie vainas tas, ka lieta tik delikāta. Kā nekā noslepkavots Norvēģijas vēstnieks Taizemē. Pašu Holu gan īpaši nepārliecina Ārlietu ministrijas pārstāvju minētie iemesli, kāpēc pie šīs lietas jāķeras viņam. Patieso iemeslu detektīvs atklāj pavisam drīz un par vilšanos tiem, kas viņu nosūtījuši uz Bangkoku, Harijs atklāj lietas, kas rīvētu kantes neviena vien Norvēģijas varas pārstāvja godam un slavai.

Liekulība kristīgās vērtības sludinošā partijā, pedofilijas skandālos iesaistīti ietekmīgi Norvēģijas pilsoņi, negodīgas mahinācijas ar finanšu līdzekļiem, korupcija. Tas viss iznirst dienasgaismā gluži kā tarakāni no tumsas. Un vēl jau ir slepkava… kurš uzskata sevi par gana rafinētu, lai spēlētos ar pašu detektīvu. Viņš ir aukstasinīgs, zina, ko vēlas un neviens viņam nestāsies pretī! Tomēr ar Holu nav tik vienkārši tikt galā. Vainīgais saņem savu tiesu. Tomēr jāatzīstas romāna beigas mani mulsināja. Jā, un slepkavas gals arī bija bezgala brutāls.

Tovakar, kad beidzu lasīt “Tarakānus” aiz loga zibeņoja. Piegāju pie loga un man šķita, ka redzu pa ielu aizsoļojam Hariju Holu – skarbu, brutālu, arogantu, bet tajā pašā laikā tik sasodīti ievainojamu, vientuļu un iekšējo velnu mocītu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu