Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Vāram ķīseli! Padomi un knifi perfekta ķīseļa pagatavošanai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vēlo jāņogu rubīni mijas ar upeņu melnumu, dvašo pirmie vasaras āboli, gaisīgā solī garām aiztrauc kanēlis… vijīgi staipena saldme kūst uz mēles un liek atcerēties bērnības vasaru laukos pie omes, kad tikko dārzā rautie augļi un ogas pārtapa bērnības mīļākajā saldajā ēdienā – ķīselī. Biezs, šķidrs, ar un bez ogām, krūzē, bļodiņā, ar putukrējumu, pienu, mannā biezputru, bubertu, krēmu, klāt piegrauztiem cepumiem.

Iz ķīseļa biogrāfijas
Ķīseļa dzimtene ir Krievija. Tā nosaukums cēlies no sena Krievijā iecienīta ēdiena – auzu ķīseļa. Senajā Krievijā cieņā bija dažādi graudaugu – kviešu, rudzu un auzu ķīseļi, kuri gatavot vairāk kā 1000 gadus atpakaļ.

Sākumā pazīstami bija ķīseļi, kas pagatavoti izmantojot graudaugus. Vēlāk, kad iemācījās iegūt cieti no kartupeļiem, ķīseļu gatavošanā sāka izmantot ogas un augļus.

Tradicionāli ķīselis ticis pasniegts kā iebiezināts dzēriens – deserts, bez augļiem un ogām, ko lej lēzenās tasēs vai glāzēs. Mūsdienās ķīselim ir visdažādākie varianti, gan runājot par to konsistenci, gan tā pagatavošanā izmantotajiem produktiem. To var gatavot no sulas, svaigiem vai žāvētiem augļiem, ogām, ievārījuma, kompotiem, piena, pat no dažādiem dārzeņiem.

Kā pagatavot visgardāko ķīseli?
Lai arī ķīselis ir viens no visvieglāk un ātrāk pagatavojamajiem desertiem, daudziem šī kāruma pagatavošana rada grūtības.

Gatavojot ķīseli ļoti liela loma ir tieši iebiezināmā šķidruma un cietes proporcijām. Ķīseļus iedala biezajos, vidēji biezajos un šķidrajos.

Biezajiem ķīseļiem uz 1 l šķidruma ņem 60 – 75 g, vidēji biezajiem 40 – 50 g, bet šķidrajiem 20 – 30 g cietes. Rēķinot proporcijas, jāatceras, ka savu daļu šķidruma veido  ne tikai sula, bet arī ogas un augļi, ko pievienojam ķīselim, kā arī cukurs.
Ķīselis tiek gatavots, vārošam šķidrumam pievienojot ar ūdeni atšķaidītu cieti un to iebiezinot.

Biezais ābolu ķīselis (1 porcija)

100 g ābolu, 10 g rozīņu, 200 g ūdens, 25 g cukura, 20 g kartupeļu cietes, kanēlis.

Ābolus nomizo, izņem serdi un sagriež. Rozīnes noskalo. Uzvāra ūdeni un pievieno cukuru. Pievieno rozīnes un pavāra 3-5 min. Ābolus pārkaisa ar kanēli un izmaisa, pievieno ķīselim. Kad āboli mīksti, nepārtraukti maisot, tam pievieno atšķaidītu cieti (1:4). Ja nepieciešams pirms cietes pievienošanas var piebērt cukuru. Pēc cietes pievienošanas ķīseli vāra 2-3 minūtes vai līdz pirmajiem desmit burbuļiem. Gatavu ķīseli lej trauciņā un atdzesē.

Skaties, kā uzvārīt biezo ābolu ķīseli arī šajā video rullītī:

Vidēji biezais ķīselis ar ogām (1 porcija)

80 g ogu, 200 g ūdens, 25 g cukura, 15 g kartupeļu cietes.

Ogas noskalo un notecina. Uzvāra ūdeni, pievieno cukuru un ogas. Vāra līdz ogas sāk šķīst.
Labi atšķaida cieti (1:4) un, nepārtraukti maisot, pievieno to ķīselim.
Vāra ķīseli 2-3 minūtes.
Gatavu lej trauciņā un atdzesē.



Skaties, kā uzvārīt vidēji biezo ogu ķīseli arī šajā video rullītī:

Šķidrais ķīselis no sulas (1porcija)

100 g sulas, 100 g ūdens, 40 g cukura, 15-20 g cietes.

Sulu ar ūdeni atšķaida un lej katliņā. Pievieno cukuru un visu uzvāra.
Cieti atšķaida (1:4), nepārtraukti maisot pievieno ķīselim.
Vāra 2-3 minūtes. Lej trauciņā un atdzesē.




Skaties, kā uzvārīt šķidro sulas ķīseli arī šajā video rullītī:

Ķīseli var pasniegt vienu pašu, bet tas lieliski garšos kopā ar dažādām piedevām. Atdzesētus biezos ķīseļus servē kopā ar saldu pienu, putukrējumu vai vaniļas mērci, savukārt, šķidros ķīseļus parasti pasniedz ar putukrējumu, dažādiem krēmiem un cepumiem. Šķidros ķīseļus izmanto kā pārlējumu dažādām biezputrām, biezpiena un makaronu izstrādājumiem, plācenīšiem, sacepumiem un pudiņiem.

Gatavojot ķīseli der zināt, ka
ūdens ar ko šķaida cieti nedrīkst būt ne par maz, ne par daudz. Optimālā proporcija ir 1:4 vai 5, piemēram, uz 10 g cietes ņemot 40 vai 50 ml ūdens;

cietei, to pievienojot ķīselim ir jābūt ļoti labi izmaisītai;

lai ķīselī neveidotos kunkuļi, cietes pievienošanas brīdī tas nepārtraukti jāmaisa;

izmantojot tikai sulu, ciete būs nepieciešama vairāk, kā tad ja izmantosi augļus un ogas, kas jau dod ķīselim biezāku konsistenci;

1 ēdk. – 30 g, bet tējjk. – 10 g cietes.

lai ķīselim neveidotos plēvīte, to siltu pārkaisa ar smalko cukuru;

par gaumi nestrīdas un lai arī receptē ir noteikts konkrēts cukura daudzums, katrs to pievieno pēc garšas;

ja vēlas saglabāt svaigās ogās un augļos esošos vitamīnus, no tiem vispirms izspiež sulu. Biezumus vāra ķīselī, bet sulu pievieno jau gatavam un nedaudz padzisušam ķīselim;

Atceries! Lai ķīselis tiešām izdoties, ļoti būtiski ir ievērot tieši cietes un iebiezināmā šķidruma proporcijas!

Dažas ķīseļu receptes no omes pūra lādes

Kaltētu augļu ķīselis
25 g kaltēti augļi, 200 g ūdens, 25 g cukura, 15 g kartupeļu cietes.

Augļus noskalo, pārlej ar paredzēto ūdens daudzumu un atstāj uz pāris stundām uzbriest. Tad pievieno cukuru un vāra līdz augļi mīksti. Pieliek kartupeļu cieti un uzvāra. Lej traukā, pārkaisa ar cukuru, atdzesē un pasniedz ar pienu vai saldu krējumu.

 Ķirbju ķīselis
80 g ķirbju, 50g ūdens, 150 g piens, 20 cukura, 15 g kartupeļu cietes, riekstu kodoli vai 10 g mandeļu esences.

Sagrieztus ķirbjus sautē paredzētajā ūdens daudzumā, izberž caur sietiņu. Masu pievieno verdošam pienam, pieliek cukuru, kartupeļu cieti un uzvāra. Beidzot pieber sakapātus riekstu kodolus vai piepilina mandeļu esenci. Lej traukā, pārkaisa ar cukuru, atdzesē un pasniedz ar jāņogu vai dzērveņu mērci.

Burkānu ķīselis
100 g burkānu, 200 g ūdens, 25g cukura, ¼ glāzes ogu sulas, 15-20 kartupeļu cietes.

Ūdeni uzvāra, pievieno uz sakņu rīves skaidiņās sarīvētus burkānus un vāra, līdz tie mīksti, pievieno cukuru, dzērveņu vai jāņogu sulu, kartupeļu cieti, lej traukā un pārkaisa ar cukuru. Pasniedz atdzisušu, ar pienu.

Rupjmaizes ķīselis
40 g kaltētas rupjmaizes, 200 g ūdens, 25 g kaltētu augļu, 15 g kartupeļu cietes.

Kaltētu, krāsnī grauzdētu rupjmaizi pārlej ar ūdeni un vāra līdz maize izšķīdusi. Izberž caur sietu. Masai pievieno cukuru, kaltētus, uzbriedinātus augļus un vāra līdz augļi mīksti. Tad pievieno kartupeļu cieti, uzvāra, lej traukā un pārkaisa ar cukuru. Pasniedz atdzesētu, ar pienu.

Piena ķīselis
200 g piens, 20 g cukurs, 10 g rieksti, 20 g kartupeļu cietes, vaniļa.

Pienu uzvāra, pievieno cukuru, uz sausas pannas apgrauzdētus, sasmalcinātus riekstus, vaniļu, kartupeļu cieti un vēlreiz uzvāra. Lej traukā, pārkaisa ar cukuru un atdzesē. Pasniedz ar jāņogu vai dzērveņu mērci.
Lai piena ķīselis nebūtu tik staipīgs, tad pusi kartupeļu cietes var aizstāt ar kviešu miltiem vai kukurūzu cieti!

Auzu ķīselis
200 g auzu miltu, ½ l ūdens, cukurs vai sāls.

Miltus un ūdeni sajauc, atstāj 1-2 dienas lai ieskābst. Uzvāra, pēc vajadzības pievienojot ūdeni. Ja ķīseli pasniedz siltu ar sviestu, tad vārīšanas laikā pievieno nedaudz sāls, bet ja ķīseli pasniedz kā saldo ēdienu, pievieno cukuru vai medu, pēc vārīšanas atdzesē. Pasniedz ar pienu.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu