Vārda dienu svin: Erna, Evita, Eva

Ko par diētām rakstīja pirms 39 gadiem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ens, tik sens bij’ tas laiks…nemaz ar ne! Ielūkojāmies pirms 39 gadiem tapušās publikācijās žurnālā ‘Padomju Latvijas Sieviete’. Kas tolaik satrauca sieviešu sirdis un prātus? Vai to laiku problēmas šobrīd ir zaudējušas aktualitāti, vai joprojām šķiet saistošas mūsdienu sievietei? Lasām un skatāmies!

1. sērija: Vingrošana un uzturs

Vingrošana: padoms, kā sarīkot sev ūdens aerobiku vannā!

Izrādās, ne tikai mūsdienās sievietēm aktuāls ir jautājums par formas atgūšanu, tā tas ir bijis arī toreiz, pirms 39 gadiem. Šobrīd gan varam izmantot plašu fizisko aktivitāšu klāstu sporta klubos, bet tik pat aktuāli ir atgūt formu pašas spēkiem. Lūk, viens no veidiem kā to panākt – ūdens aerobika mājās! Daži vingrojumi, lai laiku vannā var pavadīt ne tikai relaksācijai, bet arī formas atgūšanai.

“Vingrošana vannā”
(Fragments no raksta „Padomju Latvijas Sieviete”, 1975.janvāris, Nr.1, 27.lpp.)

Ūdenī visus vingrinājumus ir vieglāk izpildīt, bet rezultāti ir tikpat labi. Sniedzam dažus vingrinājumus. Visas kustības jāatkārto vairākas reizes.

1. Plecu vingrinājums – riņķojam plecus uz priekšu un atpakaļ (it kā gribētu nomest mēteli).

2. Kājas kopā, ceļgalus grozām pa labi un pa kresi (vingrojums dara slaidāku vidukli).

3. Noguļamies vannā uz sāniem, pārmaiņus uz labajiem un kreisajiem, ar kājām taisām „šķēres”.

4. Ar viegli saspringtām kājām spārdām ūdeni. Rokas paceltas, plaukstas pie pleciem (vingrinājums atbrīvo kakla muskuļus).

5. Roku un kāju pirkstus izplešam, cik vien plati iespējams, tad iztaisnojam un nostiepjam (muskuļi sasprindzināti).

6. Ar kāju pirkstiem cenšamies satvert kādu sīku priekšmetu vai bumbiņu (vingrinājums pēdas muskuļiem).

7. Izplešam un sakļaujam roku un kāju pirkstus.

8. Guļot uz muguras, atkal taisām „šķēres” (gurnu muskuļu stiprināšana).

9. Noguļamies vannā ērti un pamazām atbrīvojam visus muskuļus. Cenšamies ne par ko nedomāt, tikai „eksistēt” smaržās un siltumā (vingrinājums sniedz pilnīgu atpūtu).

 

Diētas un uzturs: Padomi, kā atbrīvoties no liekā svara

Man bija radies priekštats, ka diētas ir tikai pēdējās desmitgades modes lieta. Tāpēc mani pārsteidza, ka 1975.gada žurnālā bija atbilde uz lasītājas jautājumu jeb lūgumu, ieteikt kādu no daudz dzirdētajām ārzemēs populārajām diētām, kas palīdzētu pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no liekā svara, kas rodas, jo lasītājai „patīkot labi paēst”. Cik pazīstami,  vai ne?! Vai speciālista atbilde krasi atšķīrās no mūsdienās paustajiem uzskatiem par veselīgu uzturu, lasiet raksta apskatā.

„Vai labi, ka ēdam labi?”
(Fragments no raksta: Z.Zariņš, medicīnas zinātņu kandidāts, „Padomju Latvijas Sieviete”, 1975.gada jūnijs, Nr.6, 25.lpp.)

Šajā rakstā tiks apskatīta tikai uztura loma aptaukošanās radīšanā. Esam pētījuši laucinieku uzturu – cik gramu kāda produkta dienā vidēji apēd viens pieaudzis cilvēks. Rēķinot aptuveno kaloriju skaitu, ko dod katrs produkts, varam izsekot, no kādiem produktiem saņemam visvairāk kaloriju. Tas ir parādīts ievietotajā tabulā. Vēlreiz jāuzsver, ka tabula ir ļoti aptuvena. Nav ievērots aptaujāto vecums, dzimums un veicamais darbs, dažās produktu grupās (piemēram, „citas gaļas”, „desas”, „dārzeņi”) ietilpst diezgan atšķirīgi produkti, tā ka kaloriju skaits, ko dod 100 g kādas grupas produktu, ir ļoti aptuvens un tabula domāta tikai orientācijai lielos vilcienos.

SP.lv komentārs: Interesanta šķiet pieeja salīdzināt kaloriju patēriņu, iedalot Latvijas iedzīvotājus trijos novados. Vai tas palīdzēja secināt, kur cilvēki ir visdūšīgākie vai arī ir labāk pārtikuši? Lai gan nevar noliegt, ka arī mūsdienās atšķiras pilsētnieku ikdienas uzturs no ārpilsētās dzīvojošajiem.

Resniem cilvēkiem, kas grib kļūt tievāki, jāsamazina uzturā tauki, margarīns, sviests, cukurs, ievārījumi, saldumi, medus. Bez šiem produktiem cilvēks var iztikt, to var pat pilnīgi izslēgt no uztura. Piens satur vērtīgas olbaltumvielas un zarnās labi uzsūcamu kalciju, rupjmaize – B grupas vitamīnus un vērtīgas šķiedrvielas, kas tīra zarnas. Acīmredzot ne pienu, ne rupjmaizi, kas arī dod daudz kaloriju, pilnīgi izslēgt no uztura nevar, taču ierobežot to patēriņu var.

Tabulas pēdējā ailē redzams kaloriju daudzums, ko dod 100 g produkta. Droši var ēst to grupu produktus, kuru kaloriju skaits rakstāms ar diviem cipariem. Pie tādiem pieder arī kartupeļi, no kuriem resni cilvēki parasti izvairās. Kartupeļos kaloriju nav visai daudz, jo tie satur daudz ūdens. Salīdziniet: 100 g kartupeļu dod 70 kaloriju, bet 100 g baltmaizes – 240 kaloriju.

SP.lv komentārs: Ieteikumu kartupeļus lietot uzturā tiešām var ņemt vērā. Par to parliecinājāmies jau iepriekš Sievietes Pasaulē publicētā rakstā par kartupeļu veselīgumu. Lai gan ir uztura virzieni, kas apgalvo tieši pretējo, piemēram, makrobitoikā kartupeļi kā nakteņu dzimtas pārstāvji tiek aizliegti: Pētam: tik dažādie ēšanas likumi

Ieteicams ēst olbaltumvielām bagātus produktus – vājpiena biezpienu, liesas zivis, liesu liellopa gaļu. Olbaltumvielas stimulē organisma vielmaiņu, paaugstina garīgo un fizisko aktivitāti, rada sāta sajūtu pēc ēšanas. Cilvēks kļūst kustīgāks, un tas var veicināt lieko tauku noārdīšanos – gan tikai tad, ja netiek ēsts par daudz. Olbaltumvielas satur divreiz mazāk kaloriju nekā tauki.

Ogļhidrāti arī dod samērā maz kaloriju, taču tie nerada sāta sajūtu un viegli uzsūcas. Tīrais cukurs (arī saldumi) uzsūcas caurs zarnu sieniņām asinīs tik ātri, ka pastiprināti kairina aizkuņģa dziedzeri, un tas iepludina asinīs daudz insulīna. Pārliecīgais insulīns rada paaugstinātu ēstgribu, un tā savukārt veicina aptaukošanos. Varbūt tieši tā ir izskaidrojama daudzu resnu cilvēku, sevišķi sieviešu, nelāgā tieksme kaut ko uzkost ēdienu starplaikos (konfektes, cepumus, saldējumu). Tāpēc tiem, kas grib kļūt slaidāki, ieteicams cukuru pavisam izslēgt no uztura, neēst arī konfektes, cepumus, saldējumu, nedzert saldas sulas, limonādi, saldu tēju un saldu kafiju.

Taukaudu veidošanos organismā īpaši veicina taukvielas. Tās saturs divreiz vairāk kaloriju nekā olbaltumvielas vai ogļhidrāti. Taukvielas tiek trīsreizes ātrāk pārvērstas par taukaudiem nekā ogļhidrāti vai olbaltumvielas. Pilnīgi dabiski, ka resniem cilvēkiem uzturā jāsamazina taukus saturoši produkti. Tauku vienīgā labā īpašība ir tā, ka tie ātri rada sāta sajūtu.

Taukaudu veidošanos organismā sekmē retas ēdienreizes. Organisms it kā jūt, ka nākamais enerģijas papildinājums tik drīz nav gaidāms, un tāpēc rada sev rezerves – taukaudus. Tādēļ visiem, kas patiesi  vēlas būt slaidi, ieteicams ēst 4-5 reizes dienā, bet ļoti maz. Pilnīgi jāatsakās no iekošanas ēdienreižu starplaikos.

Lai nebūtu jācieš bada sajuta, cilvēki, kam lieks svars, dārzeņus var est tik daudz, cik grib. Tie dod niecīgu kaloriju daudzumu, un tas pats tiek izmantots ar grūtībām, patērējot daudz organisma enerģijas. Tikai stingri jāievēro, lai dārzeņi netiktu sagatavoti ar taukvielām un cukuru. To vietā dārzeņu sagatavošanai var lietot sāli, vājpiena kefīru un citas vielas, no kurām enerģiju praktiski negūstam.

SP.lv komentārs: Atliek vien secināt, ka jau 39 gadus uztura speciālisti mūs māca ievērot nelielas ēdienreizes vairākas reizes dienā, nevis lielas ēdienreizes, piemēram, pusdienās un vakariņās. Un tomēr joprojām lielākajai daļai tā nav ierasta prakse ikdienā un ir īpaši jāpacenšas, lai sāktu ievērot šo pavisam vienkāršo nosacījumu, kas, kā izrādās, mums tik ļoti palīdzētu uzturēt sevi labā formā. Tāpat arī nemainīgs ir uzskats, ka našķošanās starp ēdienreizēm ir slikts ieradums, kas noteikti veicina liekā svara rašanos. 

Izrādās, ka pēc pieciem gadiem
ķermeņa svars visiem tiem
cilvēkiem, kas lietojuši īpašās
„sensacionālās” diētas, ir lielāks
nekā pirms diētu kursa.

Šīs diētas tātad nedod
stabilu efektu.

Literatūrā aprakstītas īpašas diētas, ar kuru palīdzību varot ātri kļūt slaids. Tādu diētu ir daudz, turklāt ar visai intriģējošiem nosaukumiem – „ķīniešu”, „Holivudas”, utt. Katrai no šīm ieteiktajām ēšanas sistēmām ir savs pamats šādā vai tādā skatījumā. Droši vien, stingri ievērojot visus noteikumus, ar tām ir iespējams nodzīt lieko svaru. Taču itāliešu zinātnieki apsekojuši rezultātus pēc šo diētu lietošanas piecu gadu laikā. Izrādās, ka pēc pieciem gadiem ķermeņa svars visiem tiem cilvēkiem, kas lietojuši īpašās „sensacionālās” diētas, ir lielāks nekā pirms diētu kursa. Šīs diētas tātad nedod stabilu efektu. Drošāks ceļš, kā samazināt svaru un to arī noturēt vēlamā līmenī ilgāku laiku, ir ēst vispusīgu un dažādu uzturu, stingri samazinot uzturā kopīgo kaloriju daudzumu. Kaloriju daudzumam uzturā jāseko arī pēc tam, kad sasniegts vēlamais svars. Varbūt tieši tā ir lielākā speciālo „sensacionālo” diētu nepilnība, ka tās gan dažreiz rada ātru svara samazināšanos, taču neiemāca un nepieradina cilvēkus ilgstoši sekot savam uzturam un ierobežot sevi ēšanā. Ieteicamā svara samazināšana ir 4-5 kg mēnesī. Tiem cilvēkiem, kam nepieciešams ievērojami samazināt savu svaru un kas tiešām grib to darīt, ieteicams objektīvi mērīt un arī reģistrēt, ko un cik viņš ēd. Precīza uztura mērīšana obligāta tiem, kas apgalvo, ka viņi ēdot maz, bet tomēr pieņemoties resnumā.

SP.lv komentārs: Arī šis speciālista uzskats nav zaudējis mūsdienīgumu. Lai arī ik pa laikam Latvijā kāda „sensacionāla” diēta kļūst populāra, lielākos un paliekošākos rezultātus var sasniegt ar regulāru pārdomātu uzturu. Ja tomēr kāds diētas veids ir uzrunājis, to var izmantot par iedvesmu pievērst uzmanību savam uzturam, sākt sekot tam līdzi, bet kā pirms 39 gadiem ir minējis raksta autors, svarīgi ir pieradināt sevi sekot līdzi savam uzturam arī pēc tam, kad vēlamais rezultāts ir sasniegts.
Atliek tikai vēlreiz pārdomāt savu ikdienas uzturu, pievienot tam klāt regulāras sportiskās aktivitātes un
Slaidā vidukļa medībās centimetri pazudīs viens pēc otra!

Lasi vēl!
Jau tuvakajās dienās varēsi lasīt nākamo rakstu no sērijas “Šķirstot Padomju Latvijas Sievieti”. Tajā aplūkosim ieteikumus atpūtai kopā ar bērnu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu