Pagatavot īstu Jāņu sieru var ne tikai lauku sētā, bet arī mazajā dzīvokļa virtuvītē! Ķeramies pie darba un provējam šogad sieru sagatavot pašas! Ekovirtuves saimniece Sandra Stabinga dalās ar savas vecmāmiņas Jāņu siera gatavošanas recepti.
Nepieciešamās sastāvdaļas (lai pagatavotu aptuveni 1 kg siera):
Lauku piens ~ 5 litri
600 g biezpiens (ar tik lielu biezpiena daudzumu, garša ir “biezpienīga”, bet sanāk vairāk siera)
3 olas
2/3 sviesta pakas
tējkarote sāls
ķimenes
citrons
Pagatavošana:
Pirms sāc gatavot Jāņu sieru, svarīgi, ka visu nepieciešamo – gan sastāvdaļas, gan katlus, traukus un marli, jau iepriekš sakārto tā, lai vajadzības gadījumā ir pa rokai. Pati siera vārīšana aizņem aptuveni stundu laika, taču ir brīži, kad jādarbojas visai žigli un kavēties nedrīkst.
Pirmais solis ir ieliet katlā pienu un likt uz uguns, lai silst. Tikmēr sagatavo biezpienu, vēlams lauku. To ieteicams sablenderēt vai izmalt caur gaļasmašīnu. Ja biezpienu neblenderē, siers sanāk ziedains. Sablenderētajam biezpienam pievieno nedaudz piena, kārtīgi samaisa.
Atsevišķā traukā sagatavo olas – tās sakuļ, pievieno sāli un samaisa. Jo vairāk olas, jo dzeltenāks un stingrāks siers. Pie olām var likt klāt ķimenes, taču lai ķimenes būtu aromātiskākas, Sandra iesaka labāk darīt tā: atsevišķā katliņā ķimenes apcept sviestā.
Visu laiku jāatceras uzpasēt pienu, kas silst uz plīts! Tiklīdz tas sāk kūpēt, skaidrs- tūliņ būs pirmais burbulis. Žigli jāsagatavo marle un trauks, kurā siers tiks notecināts. Marli ieteicams saslapināt, citādi puse siera pielips tai klāt un tur arī paliks.
Kad piens uzmetis burbuli, tam pievieno sablenderēto biezpienu un cītīgi maisa. Masai būtu jāsaiet kunkulīšos un jāparādās sūkalām. Ja divu minūšu laikā neparādās sūkalas, masai pievieno citrona sulu. Maisa, kamēr parādās sūkalas. Visu caur marli nokāš.
No marlē palikušās masas tiek gatavots siers. Masu caur marli kārtīgi pakrata, lai tā kļūtu viendabīga. Tad atstāj uz brīdi marlē, lai atpūšas. Tikmēr izkausē sviestu ar ķimenēm. Kad sviests izkusis, tam pievieno siera masu no marles. Tagad viss ir žigli, bet prātīgi jāmaisa, uzmanies, lai neapdedzinies. Pievieno sakulto olu un atkal sparīgi jāmaisa. Maisa tikmēr, kamēr masa saiet vienā bumbulī. Jāatceras – jo ilgāk karsē, jo siers kļūst sīkstāks.
Gatavo siera bumbuli liek traukā (tajā, kādu formu vēlas, lai siers ieņemtu) un ar karoti nolīdzina. Trauku ar sieru liek vēsumā. Kad tas atdzisis, var griezt un likt galdā!
Šādi pagatavotu Jāņu sieru var glabāt vairākas dienas, pat nedēļu.
Lai garšīgi!
Sadarbībā ar Ekovirtuve