Vārda dienu svin: Meldra, Meldris, Melisa

Stāstu krājums, kurā tumšais izcelts gaismā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Janas Egles stāstu varoņi ilgi dzīvo lasītāja prātā un sirdī,- teikts stātu krājuma “Gaismā” anotācijā. Viņa pieskaras un raksta par cilvēka dabu, par instinktiem un zemapziņas dzīlēm. Lūkojām lasīt un sajust šo stāstu vēstījumu arī mēs, SievietesPasaules grāmatu klubiņš.

Inese: 8 talantīgi uzrakstīti stāsti, izlasāmi vienā elpas vilcienā
Janas Egles krājumā „Gaismā” ietilpst 8 talantīgi uzrakstīti stāsti. Lakoniskā, vienkāršā, reālistiskā stilā mums tiek atklāta kāda dramatiska stīga vai traģiski liktenīgs moments attēloto varoņu dzīvēs, attiecībās un personībās. Gaismā tiek izvilkts daudz tumšā un vardarbīgā, un man tas kopumā radīja vienīgi grūtsirdību.
Vislabāk patika stāsts „Aiziet jūriņā”, jo tas ir ironisks un labestīgs. Mirušais cilvēks, kuru visi sauc par Jūrnieku, īstenībā, izrādās, ir Biruta Lūka, kura visu mūžu centusies sadzīvot ar savu citādību. Un kuras drēbes būtu tagad piemērotākas guldīšanai zārkā: kleita vai tomēr uzvalks? Lēmums jāpieņem Agatei – Jūrnieka kopējai un mūža nogales tuvākajam cilvēkam.
Stāstu sižeta ritējums aizrauj, tie ir interesanti un izlasāmi vienā elpas vilcienā. Taču gaismas tajos maz – vairāk tumsas…

Krista: stāsti, kas drīzāk līdzinās ierakstiem zināmu personu dienasgrāmatās
Nezinu, vai apzināti vai nejauši, bet Jana Egle savos stāstos izvērsusi kādu ļoti aktuālu tēmu. Diskusijas publiskajā telpā, piemēram, par vardarbību pret sievieti (atgādinot #metoo kampaņu), pret bērnunamu bērniem (vai pret bērniem vispār), pret dzīvniekiem utt., rada kontekstu, kurā jāsaka: esam vardarbīga sabiedrība, kas savus indivīdus tik bieži tur nospiestus uz ceļiem vai pat samaļ. (Arī Latvijas statistika pārējo Eiropas valstu vidū minētajos cilvēku sadzīves aspektos jau ilgu laiku ne tuvu nav glaimojoša.) Tādējādi, iespējams, līdzīgi kā es, Janas Egles krājumā “Gaismā”, katrs atradīs ja ne vairākus, tad varbūt vismaz vienu stāstu, kas vēsta par situāciju, kas kādam iepazīta realitātē – kā atgadījums par tuvinieku, draugu, paziņu vai pašu. Tas, savukārt, stāstus liek tvert nevis kā fikcionālus mākslas darbus, bet ierakstus zināmu personu dienasgrāmatās.

Liene: katrā stāstā bija kas tāds, kas aizķēra un lika padomāt
Janas Egles stāstu krājumā ir 8 stāsti. Stāsts “Gaismā”, kas kļuvis arī par stāstu krājuma nosaukumu ir skarbs stāsts par jaunu vīrieti, kurš ienīst sievietes un pārmet savam tēvam, ka tēvs ir bijis kopā ar viņa draudzeni.
Stāstu krājumā apkopotie stāsti vēsta par savstarpējām cilvēku attiecībām, stāstus vieno spilgti tēli un notikumi. Ikviena varoņa dzīvē ir bijis kāds traģisks notikums, kas cilvēku ir izveidojis par to, kas viņš ir. Stāstu varoņu iekšējie pārdzīvojumi lasītājam liek aizdomāties par to, ka mēs itin nemaz nepazīstam cilvēkus starp kuriem dzīvojam.
Lai arī stāstu krājuma nosaukums “Gaismā” nedaudz maldināja – biju gaidījusi gaišus, pozitīvus stāstus, kopumā man tie patika. Grūti nosaukt stāstu, kurš patika vairāk, jo katrā bija kāda stīga, kas aizķēra un lika padomāt.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu