Vārda dienu svin: Margrieta, Margarita

Kolomba: novele ar pasakas cienīgām beigām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Franču komponista Žorža Bizē “Karmena” ir viena no populārākajām un biežāk uzvestajām operām pasaulē. Tās libreta pamatā ir franču rakstnieka un vēsturnieka Prospēra Merimē tāda paša nosaukuma novele. Tiesa, “Karmena” nereti ir laupījusi uzmanību no citiem autora darbiem, piemēram, noveles “Kolomba”. Tā netipiski noveles žanram ved uz visai paredzamu atrisinājumu, turklāt, laimīgu. Vasaras sākumā steidzām to izlasīt un gūt priekšstatu par šī franču rakstnieka daiļradi.

Lienīte: nav „apgaismotu” vai „tumšu” cilvēku, ir tikai atšķirīgas kultūras

„Kolomba” ir viena no pazīstamākajām franču rakstnieka Prospēra Merimē (1803-1870) novelēm, kuras darbība risinās Korsikā. Pamatā ir patiess notikums par divu ģimeņu savstarpējo naidu un atriebību, kuru rakstniekam izstāstīja ceļojumā uz Korsiku 1839. gadā.

„Kolomba” pieder pie autora eksotiskajām novelēm, tajā ir skarba daba, ar makiju apaugušas klintis, mežonīgu cūku bari un, protams, bandīti. Galvenos varoņus maz skārusi civilizācija, tie ir raupji, cietsirdīgi, bet reizē arī dabiski, kaislīgi un spilgti. Viņi visai maz atzīst valsts likumus un dzīvo pēc senām senču paražām.

Galvenā varone Kolomba, kurai ir skaidri un nelokāmi priekšstati par godu un pienākumu, vēlas atriebt sava tēva nāvi.  Vendeta jāveic viņas brālim Orso, kurš Korsikā atgriežas pēc ilgas prombūtnes un ir gatavs risināt konfliktu miera ceļā. Kolomba, ņemot talkā viltību, panāk, ka vendeta tomēr notiek saskaņā ar korsikāņu arhaisko goda kodeksu.

Otra noveles sižeta līnija ir anglietes Lidijas un leitnanta Orso romantiskās attiecības. Noveles sākumā Lidija ir  bagāta, izlutināta angļu meitene. Saskaroties ar dzīves īstenību, iemīlot Orso, mainās arī meitenes raksturs.

Vēstījums ir uzsvērti distancēts un bezkaislīgs, arī aprakstot lasītājam pavisam nepieņemamus  uzskatus un notikumus. Ar to autors pauž domu, ka nav „apgaismotu” vai „tumšu” cilvēku, ir tikai atšķirīgas kultūras.

Inese: par spīti spriedzei, novele beidzas izcili laimīgi

Prospēra Merimē novele „Kolomba” ir tāds reizē klasisks un neparasts daiļdarbs. Darbība noris pārsvarā Korsikā neilgi pēc Napoleona Bonaparta sakāves, tāpēc par galveno varoni kļūst Orso – no armijas atvaļināts jauns leitnants, kurš pēc ilgas prombūtnes atgriežas dzimtenē. Uz kuģa viņam lemts iepazīties ar atvaļinātu angļu pulkvedi un viņa daiļo meitu Lidiju.

Reālistiskie varoņu un vides apraksti ir diezgan lakoniski, jo daudz vietas atvēlēts dialogiem, kas padara noveles darbību straujāku. Emocionāls, spriegs kāpinājums tiek panākts ar vendetas idejas pārņemtās Orso māsas Kolombas darbošanos, pieprasot no brāļa, kurš audzināts citādi, atriebt nogalināto tēvu. Tēva nāvē tiek vainota Barričīni dzimta, ar kuru jau sen nesatiek della Rebias.

Drosmīgajam, godīgajam jauneklim, kurš ir iemīlējis nosvērto lēdiju Lidiju, jāizcīna sevī psiholoģiska cīņa starp korsikānisko tradīciju un eiropeisko audzināšanu. Par laimi, vecais Barričīni patiešām izrādās melīgs dokumentu viltotājs, bet viņa dēli – nelieši, kuri divatā uzbrūk no slēpņa Orso, pirmie izšaujot un ievainojot leitnantu, kurš ar izcilu atbildes dubultšāvienu pieveic abus reizē. Arī vietējais prefekts ir godavīrs un, saņemot attiecīgus pierādījumus, jaunekli attaisno un lietu izbeidz. Par spīti vendetas fatālās noskaņas radītajai spriedzei, novele beidzas izcili laimīgi. Orso apprec Lidiju un kopā ar tās tēvu un savu māsu Kolombu laimīgs pamet mežonīgo Korsiku.

Tad kāpēc novelei ir nosaukums „Kolomba”? Es domāju, ka autors Kolombas tēlu ir veidojis kā savdabīgu Korsikas dvēseles simbolu – skaistu, nesavaldīgu, mērķtiecīgu, kaislīgu un mazliet viltīgu. Tieši Kolombai ir veltīti pēdējie noveles teikumi, kas nav glaimojoši, jo viņa nebūt nav pozitīvais tēls:

„– Vai ieskatījies šai glītajā jaunavā? – saimniece teica savai meitai. – Esmu pārliecināta, ka viņai ir ļauna acs.”

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalāmies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

0%
0%
Lieliska
  • User Ratings (1 Votes)
    0.4
Dalīties.

Atstāt Ziņu