ugusta otrajā pusē un septembrī, sūnu spilventiņos sagūluši, ogotājus priecēs sarkani brūkleņu ķekari, bet ziemas ievārījuma krājumi nav iedomājami bez vismaz pāris burkām brūkleņu-ābola ievārījuma. Brūklenes ir organiskām skābēm un minerālsāļiem bagātas ogas, kam piemīt baktericīdas un antiseptiskas īpašības. Tās uzlabo ēstgribu un palīdz kuņģim pārstrādāt ēdienu. Šajās ogās ir daudz C vitamīna, pektīnvielas, kālijs, miecvielas. Brūkleņu sēkliņās ir oemega-3 taukskābes.
Dabas aptieka
Ārstniecībā izmanto ne tikai ogas, bet arī brūkleņu lapas.
– Brūklenes ir efektīvs sviedrēšanas līdzeklis, tāpēc tiek izmatots saaukstēšanās un dažādu vīrusu slimību profilaksei.
– Brūkleņu ogas pazemina asinsspiedienu, lieliski šķīdina žultsakmeņus un nierakmeņus.
– Kaltētu brūkleņu lapu un ogu pulveris aptur asiņošanu, bet lapu un ogu tēja ārstē nervozitāti, klepu, bronhītu un kašķi.
– Brūklenes palīdz pret drudzi un iekaisumiem.
– Ar ūdeni un medu sajauktu brūkleņu sulu lieto, lai ārstētu saaukstēšanos, galvassāpes un aizcietējumus. Šis dzēriens palīdz atkopties pēc slimībām.
– Brūkleņu mētru tēja mazina kaulu un locītavu sāpes un ir efektīvs līdzeklis cīņā pret reimatismu.
– Saspiestu brūkleņu ogu kompreses izmanto krūts un ādas vēžu ārstēšanai.
Tavam skaistumam
– Āda atgūs svaigumu, ja 15-20 minūtes uz sejas paturēsi sasmalcinātas brūklenes. Pēc tam nomazgā seju ar remdenu ūdeni.
– Trauslus nagus var stiprināt, nagu pamatni iesmērējot ar saspiestām brūkleņu ogām.
Lieliska piedeva
Liela daļa cilvēku brūklenes izmanto ievārījuma gatavošanai. Brūklenes vāra kopā ar āboliem, bumbieriem, plūmēm. Taču brūklenes var arī marinēt, tās var pievienot dažādiem augļu salātiem. No tām gatavo desertu, mērces zivju un gaļas ēdieniem. Brūklenes tāpat kā pārējās ogas var uzglabāt saldētas.
Izmēģini kādu no šīm receptēm!
Brūkleņu ievārījums ar āboliem
Nepieciešams:
2 kg brūkleņu
6 kg ābolu
2 kg cukura (parastā)
1 kg cukurs (želejas)
1 ēd.k. kanēlis
10-15 krustnagliņas
Samizo ābolus un sagriež tos plānās šķēlītēs. Var arī malt. Uzliek uz plīts katlu, kurā ielej apmēram ½ litru ūdens un uzvāra. Tad pievieno ābolus un uz vidējas uguns šķiedē. Pa laikam katla saturu apmaisa, lai āboli neuzsēstos uz katla dibena. Kad āboli sašķīduši, pievieno samaltas brūklenes. Visu rūpīgi izmaisa. Masu pavāra 5 minūtes. Pēc tam pievieno parasto cukuru. Atkal kārtīgi izmaisa, lai cukurs izšķist. Masu kopā ar cukuru pavāra 5-10 minūtes. Pēc tam pievieno 1 kg želejcukura un atkal izmaisa, lai izšķīst cukurs. Pievieno kanēli un krustnagliņas. Tad vāra līdz katla saturs uzmet pirmo burbuli un apmaisa. Tad noceļ no plīts un pilda tīrās burciņās.
Brūkleņu salāti marinādē
Nepieciešams:
1 kg brūkleņu
2 glāzes dalda etiķa
1 glāze cukura
6 krustnagliņas
1 kanēļa miziņa
Brūklenes pārlasa un noskalo. Pagatavo marinādi no etiķa, cukura un garšvielām. Ogas vāra šajā marinādē 5-10 minūtes (ogas kļūst caurspīdīgas). Brūklenes kopā ar marinādi liek burkās, cieši aiztaisa, uzglabā vēsā vietā. Lai ogas nebūtu rūgtas, tās iepriekš blanšē.
Brūkleņu salāti ar bietēm
Nepieciešams:
2-2 ½ glāzes brūkleņu
1 neliela biete vai rācenis
puse selerijas saknes
1 šķēlīte kāļa
1 burkāns
cukurs
Gatavas, mīkstas brūklenes noskalo, saspaida, pieliek uz smalkās rīves sarīvētas saknes un cukuru, uzglabā 1 stundu vēsā vietā, lai cukurs izkustu. Lai brūklenes būtu maigākas, tās iepriekš applaucē ar verdošu ūdeni.
Brūkleņu piedeva gaļas ēdieniem
Nepieciešams:
400 g brūkleņu
cukurs
Noskalotas, pārslasītas brūklenes ieber emaljētā katliņā, uzliek vāku un karsē cepeškrāsnī, līdz ogas kļūst caurspīdīgas. Karstas ogas liek burkā un aizvāko. Pasniedz pie mājputnu un medījumu gaļas. Pirms lietošanas var pielikt mārrutkus, konservētus vai svaigus ābolus.