Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Romāns par sieviešu draudzību – ‘Otrdienu draudzenes’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ikko nākusi klajā vācu rakstnieces Monikas Pēcas grāmata “Otrdienu draudzenes” – atjautīgs un sirsnīgs romāns par sieviešu draudzību. Ikviena no piecām varonēm ir personība, un viņu atklātās un ne tik atklātās sarunas, noslēpumi, slepenie prieciņi un ikdienas gaitas šķiet ļoti reālas un mūsdienīgas – tā, it kā rakstniece būtu ielūkojusies ikvienas sievietes dvēselē.

Modes dāma Estella, klusā Judīte, enerģiskā juriste Karolīna, mājsaimniece Eva un māksliniece Kikī draudzējas jau ilgus gadus, kopš pašas jaunības, kad iepazinās franču valodas kursos. Kopš tā laika viņām ir tradīcija otrdienu vakarus pavadīt omulīgā krodziņā. Uzskatu, dzīvesstila un pat vecuma atšķirības dāmām nebūt netraucē dalīties pārdomās, kopīgi plānot atpūtu, un būt blakus grūtos brīžos. Estella smīdina ar trāpīgiem un dzēlīgiem raksturojumiem, nesaudzējot ne draugus un paziņas, ne augstāko aprindu snobus. Taču pret savām “meitenēm” viņa allaž izturas sirsnīgi. Kikī, brīvdomīgā un attiecību nesaistītā būtne, jaunākā šajā košajā bariņā, dalās stāstos par attiecībām – līdz šim vēl nevienam vīrietim nav izdevies palikt viņas dzīvē ilgāk par pāris mēnešiem. Omulīgi apaļā Eva jaunības sapņus par žilbinošu karjeru ir atlikusi malā, lai rūpētos par ģimeni: četriem bērniem un veiksminieku vīru. Maigā, klusā Judīte bieži piemin sava mīļotā vīra Arnes izteikumus – un šad tad arī pats Arne pievienojas dāmu pulciņam. Karolīna ir pati veiksmīgākā, pati koptākā, skaistākā un gudrākā šajā pulciņā – viņai ir lielisks vīrs, veiksmīga karjera, laba figūra un gudri bērni. Draudzenes viņu vērtē augstu – jo Karolīne neapmulst nekad un skaidri saredz labāko izeju no jebkuras ķezas, turklāt prot to neuzkrītoši parādīt arī savām draudzenēm.

Parasti jautrība pie galdiņa franču restorānā sit augstu vilni, un pat restorāna īpašnieks labprāt slepus noklausās jaunākos draudzeņu piedzīvojumus. Taču reiz dāmas uz parasto tikšanos neierodas – un nākamā tikšanās reize risinās ārkārtīgi klusu. Viena no viņām, Judīte, tikko ir zaudējusi vīru, un šobrīd viņai draudzeņu atbalsts ir vajadzīgs vairāk nekā jelkad. Mierinādamas sērojošo Judīti, draudzenes aizraujas tik ļoti, ka vakara gaitā top neparasts lēmums: ja Judītei tas nepieciešams, viņas visas dosies svētceļojumā uz Lurdu, ceļojumā, kuru Arnem neizdevās pabeigt slimības dēļ. Izlutušas, pieradušas pie ērtībām, satrauktas, viņas dodas ceļā, kura galā gaida vairāki pārsteidzoši atklājumi. Kurš melo biežāk – sievietes vai vīrieši? Izslavētā sieviešu draudzība – tā ir oāze vai lamatas? Un kādus pārbaudījumus tā spēj izturēt?

Dzīvespriecīga, mīļi romantiska grāmata ar veikliem sižeta pavērsieniem un izteiksmīgiem varoņu raksturiem.

No vācu valodas tulkojusi Daina Burve.

Dalīties.

Atstāt Ziņu