Vārda dienu svin: Austris

Provokatīva grāmata – ‘Mistērija Putins’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ā izskaidrot to, ka Krievijā pie varas vienmēr ir cars – neatkarīgi no valsts iekārtas un politiskā režīma?

Šī nav biogrāfija. Šī ir drosmīga un provokatīva grāmata, ko uzrakstījusi bilingvāla krievu – amerikāņu žurnāliste Anna Arutunjana, kura jau desmit gadus dzīvo un strādā Krievijā. Autore necenšas grāmatā izskaidrot bieži uzdoto jautājumu, kas ir Putins. Drīzāk piedāvā pamatīgu pētījumu par to, kā mūsdienu Krievijas kultūra, ekonomika un tās iedzīvotāju domāšanas veids ir ļāvis Putinam kļūt par Putinu.

Putina šķietamā visvarenība un nesenā atgriešanās Kremlī vismaz uz nākamo sešu gadu periodu ir apmulsinājusi Rietumus un lielu pārējās pasaules daļu, liekot uzdot jautājumus: kāpēc šī atgriešanās vairāk līdzinājās kronēšanai nekā atkārtotai ievēlēšanai? Vai dzīve Krievijā patiešām mainītos, ja izdotos gāzt Putina autokrātisko režīmu? Anna Arutunjana, The Moscow News galvenā politisko ziņu reportiere, ir veikusi rūpīgu Krievijas iedzīvotāju un viņu vadoņa attiecību un to dinamikas izpēti.

Lai saprastu Krievijas nākotni, ir jāsaprot tās pagātne. «Mistērija Putins» dod lasītājiem ieskatu savdabīgā neofeodālā pasaulē, kuras valdnieks ir reizē dēmonisks un dievišķs, kur cilvēka labklājību nosaka viņa pietuvinātība Kremlim un kur tauta masveidā nodarbojas ar pseidomazohismu, ko reižu reizēm pārtrauc dumpji un protesti.

Galvenais šajā grāmatā atklātais paradokss lasītājus no tiesas pārsteigs: Kremlī sēdošā augstākā vara patiesībā ir daudz vājāka un neizdarīgāka, nekā tas patiktu cilvēkiem mūsdienu Krievijā.

Grāmatā ir iekļautas vairāk nekā simts intervijas, daudzu gadījumu izpēte un iepriekš publicētu materiālu analīze, lai pēc iespējas objektīvi parādītu Krievijas autokrātijas biedējošo portretu.

Anna Arutunjana ataino šokējošu un iepriekš plaši neanalizētu patiesību: pati tauta ir Krievijā valdošās varas pamats un balsts – no nabadzībā iedzītiem strādniekiem, kas lūdz palīdzību “pa tiešo” Putinam, līdz uzņēmējiem, miličiem un Putina (nereti disfunkcionālās) valdības oficiālajām amatpersonām, kas pašas nespēj pieņemt lēmumus, bet gaida norādījumus un protekciju no līdera.

Grāmatā “Mistērija Putins” autore apskata Putina “valdīšanas” 12 gadu periodu, analizē nesen uzplaukušo protesta kustību, kuras dalībnieki ir sākuši apstrīdēt Putina absolūtās tiesības uz varu, un arī iezīmē iespējamās pārmaiņas Krievijā. Autore pārliecinoši demonstrē, ka, par spīti pārmaiņu alkām, protesta kustība nav nekas vairāk kā daļa no apburtā loka, ko veido despotisms, korupcija un revolūcijas, un kas noskaņo sabiedrību par labu autokrātijai ar vienā personā iemiesotu (nevis institucionalizētu) varu.

Anna Arutunjana šajā grāmatā necenšas atklāt kādus noslēpumus par Putina personību, tikai dod lasītājiem iespēju ielūkoties zem diplomātiski glancētās politikas virskārtas un ieraudzīt to sociālos un ekonomiskos faktorus, kas otro Krievijas Federācijas prezidentu ir padarījuši par klasisku patvaldnieku. Šie faktori ir atdzīvinājuši senās feodālās attiecības, kādas Krievijā reiz jau valdījušas. Anna Arutunjana atklāj negaidītas vēsturiskas paralēles, aplūkojot mūsdienu situācijas kontekstā ar Krievijā piecu gadsimtu garumā valdījušo autokrātisko varu. Tas pārsteidz un reizē arī ļauj izprast, kas un kāpēc notiek Krievijā.

Grāmatā ir parādīta skaidri saskatāma esošās sistēmas vājā vieta – iniciatīvas nodošana līderim gadījumos, kad viņš izvēlas iesaistīties, vai atstāšana neuzticamu un bieži vien ētiski apšaubāmu reģionālo vasaļu rokās gadījumos, kad viņam ir izdevīgi neiesaistīties.

Šī ir aizraujoša grāmata ikvienam, kas vēlas saprast Krieviju, tās tautu un neizbēgami autokrātisku līderi pie valsts stūres. Reizē tā ir arī satraucošs pētījums par mūsdienu Krieviju, kas dod brīdinājuma signālu politiķiem un biznesa līderiem.

Par autori:
Krievijas politikas un plašsaziņas līdzekļu eksperte, žurnāliste Anna Arutunjana ir dzimusi Krievijā, bet augusi un izglītību ieguvusi ASV. Par Krievijas politisko skatuvi Anna raksta jau desmit gadus, nebaidoties izteikt kritiku un skart Krievijas politiskās elites netīros darījumus. Viņas raksti regulāri tiek publicēti laikrakstos US Today, The Nation, Foreign Policy in Focus un The Moscow News. 2009. gadā ASV iznāca viņas grāmata The Media in Russia. Anna ir lasījusi lekcijas Tamperes Universitātē Somijā un Mičiganas Valsts universitātē ASV. Anna Arutunjana kopā ar vīru un meitu dzīvo Maskavā.

 

No angļu valodas tulkojusi Astrīda Vucāne. Drīzumā grāmata būs pieejama arī elektroniskajā versijā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu