Vārda dienu svin: Nikolajs, Niklāvs, Niks, Nikola

No kā sastāv guļammaiss? Dažādie pildījumi un apdares

Pinterest LinkedIn Tumblr +


iens no svarīgākajiem guļammaisa izvēles kritērijiem ir kvalitatīvs pildījums. Guļammaiss var būt pildīts ar dūnām, sinteponu vai sintētiskajām šķiedrām.

Dūnu pildījums
Pats dārgākais un labākais guļammaisu pildījums ir dūnas. Jebkāda veida sintētiskais materiāls nevar līdzināties dūnu īpašībām. Dūnu priekšrocības ir nenoliedzamas – mazs svars un augstas siltuma izolācijas īpašības, viegli saspiežamas bez turpmākā apjoma zaudējumiem.

Tomēr, izmantojamas ir tikai ūdensputnu dūnas, jo šo putnu dūnām ir īpaša smērviela, kas palīdz putniem palikt sausiem, kas nozīmē to, ka dūnu pildījums būs ļoti noturīgs pret samirkšanu. Jebkura cita veida dūnas samirkstot vienkārši sapūs.

Guļammaisos izmanto dārgo pūku pīļu dūnas vai daudz lētākas zosu dūnas. Šis ir populārākais dūnu veids. Visbiežāk guļammaisos izmanto zosu dūnas. Ir jāņem vērā klimats, kurā tika audzēti putni, kuru dūnas atrodas Jūsu guļammaisā. Piemēra, Krievijā (klimatiski auksta valsts) iegūtās dūnas ir labākas par Ķīnā vai kādā citā rietumu valstī iegūtajām dūnām.

Bet, ir jāzina, ka dūnas nav vienīgā svarīgā sastāvdaļa dūnu guļammaisā. Lai mīkstās un vieglās dūnas netiktu izgulētas, tās sajauc ar spalvām, bet no tā, cik daudz spalvu ir pildījumā, ir atkarīga guļammaisa kvalitāte. Pasaulē tiek izmantots starptautisks kritērijs FP – fill power – saspiešanas spēks. Parasti, siltos guļammaisos spalvu apjoms nepārsniedz 20%. Ja spalvu apjoms ir mazāks par 10, pastāv risks, ka dūnas nebūs elastīgas.

Kritērijs FP (fill power) ir nepieciešams, lai noteiktu kādā apmērā dūnas atjaunojas pēc saspiešanas. Tādēļ, ka guļammaisi, pārsvarā, tiek uzglabāti saliktā vai saspiestā veidā, šis ir ļoti svarīgs kritērijs. Saspiešanas spēka mērīšanas vienība ir tas apjoms, līdz kuram var atjaunoties viena unce dūnu pēc saspiešanas. Lai orientētos dūnu kvalitātē, ir jāzina, ka augstākais saspiešanas spēka rādītājs ir 800 vienības, bet par vieniem no labākajiem guļammaisiem tiek uzskatīti tie guļammaisi, kuru FP rādītājs ir ne mazāks kā 550 vienības.

Vienīgā dūnu guļammaisu problēma ir mitrums – ja šāds guļammaiss samirks, tas zaudēs visas savas īpašības, tas vairs nebūs silts un apjomīgs. Dūnas žūst diezgan ilgi, tāpēc ražotāji rūpējas par papildu ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu.

Sintētiskais pildījums
Sintepons un sintētiskās šķiedras ir lētāku pildījuma materiālu kategorijā. To maksimālā temperatūras robeža ir -10 grādi. Protams, vasaras laikā dodoties medībās vai makšķerēt, šāda veida guļammaiss būs laba izvēle nakšņošanai teltī. Sintētiskos guļammaisus ir ērti izmantot dodoties izbraucienā ar laivu – tie ātri izžūs pat pie temperatūras, kas ir zemāka par nulli.

Galvenais guļammaisu ar sintepona vai sintētiskās šķiedras pildījumu trūkums ir to ātrā nolietošanās. Tie ātri zaudē formu un siltumizolācijas īpašības, un kļūst nelietojami jau pēc pāris gadiem. Divslāņu sintepona guļammaisi ir paredzēti izmantošanai ne zemāk par – 5 grādiem, bet trīsslāņu guļammaisi derēs arī -10 grādos, bet četrslāņu guļammaisi, kas ir paši siltākie, ir paredzēti izmantošanai pie -20 grādiem.

Augstākas kvalitātes sintētiskais pildījums ir dārgāks par sintepona pildījumu. Tādu ražotāju kā Coleman guļammaisi atšķiras ar kvalitāti, kas gandrīz nepiekāpjas silikona guļammaisiem. Šie guļammaisi ir iecienīti Eiropas tūristu vidū pateicoties to cenas un kvalitātes attiecībai.

Silikona guļammaisi
Tie kvalitātes ziņā visvairāk līdzinās dūnu guļammaisiem. Silikona pildījums tiek veidots no silikona šķiedrām, kuras saturs gaisu, kas nodrošina augstas siltumizolācijas īpašības guļammaisam. Silikona pildījums var atšķirties pēc šķiedru biezuma un blīvuma, kā arī pēc šķiedru piesātinājuma ar gaisu. Pildījuma materiāls ļauj guļammaisam saglabāt elastību pat pēc 5 sezonām, kas ierindo šāda veida guļammaisus labāko vidū.

Silikona šķiedras guļammaisu svars ir aptuveni tāds pats kā dūnu guļammaisiem, ap 1 kg, tos ir viegli mazgāt, bet atšķirībā no dūnām, tie ir ūdensnecaurlaidīgi, ātri žūst un ir siltāki par cita veida sintētiskajiem guļammaisiem.

Guļammaisa apdare
Guļammaisu ārējai apdarei visbiežāk izmanto neilonu. Tas netiek izmantots tikai dūnu guļammaisos, kuri ir jāpielāgo tik sarežģītam materiālam, kā dūnas, ņemot vērā to, ka guļammaisam ir jābūt noturīgam pret ūdeni.

Guļammaisa audumam ir jālaiž cauri gaiss, bet jāaiztur mitrums. Dūnu guļammaisos tiek izmantots Dry-loft audums, kas ir īpašs ar to, ka tas ir pārklāts ar “elpojošu” membrānu. Šis audums neļauj mitrumam iekļūt iekšpusē, bet izvada to uz āru. Šāds princips tiek izmantots arī termo-apakšveļā, kas tiek izmantota pārgājienos un ekspedīcijās. Pietam, audumam ir jāspēj nodrošināt aizsardzība pret vēju. Parasti, guļammaisa iekšējā virsma tiek šūta no kokvilnas auduma

Par labākajiem guļammaisiem uzskata tos guļammaisus, kas ir pagatavoti no ūdensnecaurlaidīga auduma. Tie, kas vēlas, lai guļammaiss kalpotu un saglabātu savas īpašības vismaz 4-5 gadus, neizvēlas silikona neilona maisus ar poliuretāna pildījumu, jo šāda veida audumam gandrīz nav pozitīvu īpašību, bet ir tikai trūkumi. Pāris gadu laikā viss pildījums pazūd, bet dūnas krīt ārā no guļammaisa. Sala ietekmē neilons paliek “stīvs”, bet paaugstināta mitruma ietekmē auduma virspusē uzkrājas šķidrums, līdzīgi kā uz aizsvīduša loga.

 

Plašāka informācija pieejama pa tālruņiem 66207777, 28611161,
kā arī mājas lapā www.averto.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu