Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Neskati vīru no cepures jeb nespried par Gārdneru pēc 1 romāna?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

prīlī mūsu lasīšanas ekspresis atkal “piestāja” Amerikā. Šoreiz, lai iepazītu ražīgā detektīvromānu autora Ērla Stenlija Gārdnera daiļradi. Gārdners, kurš pirms pievēršanās rakstniecībai, bija strādājis par advokātu, sava radošā mūža laikā sarakstīja vairāk nekā 150 detektīvromānus, apsteidzot tādus detektīvžanra spīdekļus kā Agatu Kristi, Haroldu Robinsu, Barbartu Kārtlendu. Vai kvantitāte vienmēr nozīmē kvalitāti, par to mūsu atsauksmēs!

Liene: romāns ar salīdzinoši vienmuļu norisi, bet negaidītu atrisinājumu
Romāna “Jaunava krustcelēs” sākumā ir norādītas darbojošās personas, kas nedaudz palīdz uzsākot lasīšanu.
Perijs Meisons ir advokāts, kuram piezvana misters Edisons un lūdz no apcietinājuma izglābt, pēc viņa domām, nevainīgu meiteni. Romāna gaitā atklājas, ka meitene tomēr nav tik nevainīga, un visi iesaistītie tiek ierauti notikumu virpulī, kas saistīta ar notikušu slepkavību. Romāna norise ir salīdzinoši vienmuļa, bet ar negaidītu atrisinājumu.
Lai arī 2008.gadā romāns “Jaunava krustcelēs” iekļuvusi grāmatu nama “Valters un Rapa” pirktāko grāmatu TOP 10, tā man nešķita ļoti aizraujoša.

Līga: izlasīju ar interesi, bet, lai teiktu, ka biju aizgrābta, kaut kā tomēr pietrūka
Ērla Gārdnera detektīvromāna “Jaunava krustcelēs” anotācija grāmatu nama “Valters un Rapa” mājaslapā skan visai daudzsološi: “Šarmants kā Šerloks Holms, erudīts kā Puaro, neatlaidīgs kā Mis Mārpla – Perijs Meisons iemieso klasiski vīrišķīgā detektīvmeistara ideālu.” Lai arī neesmu detektīvžanra mīļotāja, šāds galvenā varoņa pieteikums iedvesmo vismaz mēģināt. Lasīju grāmatu angļu valodā, taču tas nešķita šķērslis vai agrūtinājums, jo valoda bija viegli uztverama. Izlasīju ar interesi, bija arī zināma intriga, bet, lai teiktu, ka biju aizgrābta, kaut kā tomēr pietrūka…
Varbūt ir kā tajā teicienā, ka nevajag skatīt vīru no cepures jeb, šajā gadījumā, vērtēt autoru tikai pēc viena izlasīta darba, jo, kā nācās secināt: tās, kas bija lasījušas tikai šo vienu Gārdnera darbu, nebija pārāk lielā sajūsmā, kamēr Lienīte (sk. zemāk), šī autora daiļrades cienītāja, ir ļoti augstās domās par šī amerikāņu rakstnieka stilu un romāniem.

Inese: trūkst situāciju, varoņu izskata un psiholoģiskā portretējuma
Amerikāņu jurists Ērls Stenlijs Gārdners (1889 – 1970), sarakstot vairāk nekā 150 detektīvromānus, kvantitātes ziņā pārspējis kriminālromānu karalieni Agatu Kristi. Bet kvalitātes ziņā? Grūti spriest pēc viena romāna „Jaunava krustcelēs” izlasīšanas. Tomēr es par Ē. S. Gārdnera fani kļuvusi neesmu.
Šī romāna īpatnība ir tāda, ka viss pārsvarā attēlots sarunu – dialogu, polilogu – formā. Ļoti maz situāciju vai varoņu izskata, psiholoģiskā portreta aprakstu. Jā, mēs varam izsecināt, cik nosvērts, ar asu prātu apveltīts ir advokāts Perijs Meisons, kuram jāaizstāv slepkavībā apsūdzētais klients, vai to, ka viņa sekretāre Della Strīta ir ļoti uzticama un apķērīga, taču neko vairāk. Arī viņu privātā dzīve netiek apspriesta. Tā kā šis ir kārtējais autora romāns, iespējams, konkrētās personības plašāk atspoguļotas kādā no citiem darbiem, jo Meisona tēls caurvij vairākus romānus, tāpat kā A. Kristi slavenais Erkils Puaro.
Izlasot detektīvromānu, mums ataust atmiņā dažas neapstrīdamas patiesības: pirmkārt, nevērtē cilvēku tikai pēc ārējā izskata, otrkārt, katrai vissīkākajai detaļai izmeklēšanā ir liela nozīme. Kopumā darbs izlasāms ātri, ja vien jums patīk detektīvsižeti.

Lienīte: Gārdnera romāni ir intelektuālā detektīva virsotne
Ievērojamā amerikāņu rakstnieka Ērla Stenlija Gārdnera (1889 – 1970) romāni ir intelektuālā detektīva virsotne un pelnīti ieguvuši popularitāti lasītāju vidū. 30 gadu laikā rakstnieks publicējis vairāk kā 120 romānus un stāstus, no kuriem 88 ir romāni  par advokātu Periju Meisonu.
Līdz 1933.gadam rakstnieks strādājis par advokātu un šīs zināšanas izmantojis arī savos darbos, precīzi aprakstot tiesas un policijas darbu, tiesu ekspertīzes, advokāta darba smalkumus.
Ik pa laikam pārlasu Gārdnera romānus, lai papriecātos par rakstnieka stilu un viltīgi savērpto sižetu, par liecinieku pratināšanu jautājumu krustugunīs, tāpat lai sajūsminātos par galvenā varoņa aso prātu, godīgumu un uzticamību klientam.
Galvenais Perija Meisona kredo ir ticēt savam klientam, aizstāvēt viņu līdz tiesas procesa beigām, lai arī sākumā lieta šķiet pilnīgi bezcerīga. Meisons reti sastopams savā birojā, jo kopā ar detektīvaģentūras īpašnieku Polu Dreiku un uzticamo sekretāri Dellu Strītu pats arī  vāc  pierādījumus kārtējā klienta labā.
Tomēr pats interesantākais Gārdnera romānos – tie ir tiesas procesi, kuros Meisons uzstājas kā lielisks orators un katru savu lietu pabeidz efektīgi un spīdoši.
Gārdnera romāni par Periju Meisonu ir arī ekranizēti. ASV no 1957. Līdz 1966.gadam uzņemtas 271 sērijas, kurās galvenās lomas izpilda  Reimonds Bjors (Perijs Meisons) un Barbara Heila (Della Strīta), kura 1959.gadā par šo lomu saņēma Emmy balvu.
Romāns „Jaunava krustcelēs” publicēts 1948.gadā un ir kārtējais stāsts sērijā par advokātu Periju Meisonu. Lielveikala īpašnieks lūdz advokāta palīdzību, lai atbrīvotu no aizturēšanas  par klaidonību jaunu, apburošu meiteni. Ar laiku šī lieta izvēršas par meistarīgi savērptu intrigu ar šantāžu un slepkavību, kuras atrisināšanā iesaistās gan detektīvs Pols Dreiks, gan Meisona sekretāre Della Strīta. Domāju, lieki teikt, ka arī šo lietu meistarīgi atrisina lieliskais advokāts Perijs Meisons!

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu