Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Ledus apelsīns – niansētu un emocionāli spēcīgu stāstu krājums

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ums katram bērnībā ir bijis sapnis, par ko mēs dzīvē vēlētos kļūt. Visbiežāk gan šie sapņi tā arī paliek nepiepildīti – tie pāriet un aizmirstas vai arī piespiedu kārtā-brīvprātīgi tiek pamesti novārtā. Kādam tas lielas sirdssāpes nesagādā, bet ir cilvēki, kurus urda šī nepiepildīto sapņu sajūta. Un kāda neliela daļiņa pat uzdrīkstas mainīt savas dzīves plūdumu, lai agrāk vai vēlāk tomēr piepildīt savu aicinājumu. Viens no šādiem cilvēkiem ir arī Dace Vīgante, kura, lai arī jau kopš bērnības bija vēlējusies kļūt par rakstnieci, tam ļāvusies vien salīdzinoši nesen. 2016.gadā izdots viņas pirmais stāstu krājums “Ledus apelsīns”, kas izvirzīts Literatūras gada balvai nominācijā “Spilgtākā debija”.

Grāmatu klubiņā lasījām un priecājāmies par šādu jauno talantu, jo stāsti vienaldzīgos neatstāj. Lūk, mūsu pārdomas!

Līga R.: detaļas, detaļas un detaļas – tās ir tās, ko gribas izcelt šajos stāstos
Daces Vīgantes stāstu krājumu ‘Ledus apelsīns’ ievēroju, kad tas tika izvirzīts Literatūras gada balvai kā spilgtākā debija. Ieteicu to izlasīt grāmatu klubiņā, un nenožēloju. Autorei tiešām izdevusies spilgta, atmiņā paliekoša debija. Viņas vārdu atcerēšos un gaidīšu ar nepacietību turpmākos darbus.
‘Ledus apelsīns’ stāstus vieno tas, ka to centrā ir kāds cilvēks (vai vairāki) ar saviem pārdzīvojumiem un pārdomām. Autore ļoti prasmīgi atklāj katra varoņa iekšējo pasauli, jo paši viņi ar runāšanu neaizraujas. Stāsti noris lielākoties padomju laikos, kad savstarpējo attiecību veidošana noritēja visai bikli un neveiksmīgi.  Dažviet stāstos iespējams ieraudzīt savus līdzcilvēkus un viņu likteņos līdzīgus notikumus. Tad iesmeldzas sirds, kļūst skaudri ap dūšu, jo ar mūsdienu acīm raugoties viss šķiet vieglāk atrisināms. Vismaz – izrunājams, no sirds nokratāms. Bet cilvēki ir dažādi, katra galvā un sirdī neielīdīsim. Autore gan to visai veiksmīgi ir izdarījusi – stāstu varoņi un viņu motivācijas kādai rīcībai vai izvēlētajam likteņa ceļam atklājas ļoti detalizēti un dziļi. Detaļas, detaļas un detaļas – tās vispār ir tās, ko gribas izcelt šajos stāstos. Tās rada attiecīgu noskaņu, laiku un sajūtu. Lai gan stāsti liek aizdomāties par vērtībām un attiecību veidošanu, tas notiek neuzbāzīgi, bez salkanībām, bez moralizēšanas. Mani uzrunāja tas, ka autore nevienu varoni un viņa izvēlēto rīcību nenosoda, tā drīzāk ir ļoti neitrāla pozīcija. Nav pareizi, nav nepareizi, ir tā, kā ir. Un tā, kā ir, ir jādzīvo.

Liene: stāstu krājums, ko ir vērts izlasīt
Daces Vīgantes stāstu krājumā “Ledus apelsīns” ir 11 stāsti par padomju laiku ļaudīm. Autore stāstos lieliski attēlojusi cilvēku attiecības, bet tomēr ikvienu stāstu var izprast dažādi. Lai arī man personīgi nav nācies sastapties ar kādu no aprakstītajām situācijām, tomēr ļoti viegli iejutos varoņu ādā. Visvairāk uzrunāja pirmais stāsts ar nosaukumu “Ledus okeāns”.
Autores valoda ir lieliska un baudāma. Stāstu krājums ir lielisks un to ir vērts izlasīt.

Līga O.: stāsti, kas netiražē ierastās un klišejiskās padomju dzīves ainas
Uzrakstīt labu stāstu manuprāt nav viegli, taču Dacei Vīgantei uz to ir ķēriens. Krājumā “Ledus apelsīns” apkopoti 11 ārkārtīgi dziļi un detaļām bagāti viņas stāsti. To visu darbības laiks ir padomju gadi, un tas, kas mani pārsteidza, ka tie netiražē jau ierastās un, dažbrīd, klišejiskās padomju dzīves ainas un problemātiku, bet gan iedod daudz dziļāku un niansētāku dažādu situāciju, apstākļu, cilvēku un viņu attiecību raksturojumu. Šie stāsti rada ļoti spēcīgu līdzpārdzīvojumu. Ārkārtīgi dziļš šķita pirmais un garākais stāsts “Ledus okeāns”, kas vēsta par kādu dzimtu, ko sašķēlusi 1940.gada izsūtīšana. Ļoti amizants un precīzs šķita arī viens no īsajiem stāstiem – “Nekādu ķep-ļep”. To vienkārši ir jāizlasa! Ir patiess prieks lasīt, jo valoda ir raita un ļoti bagāta. Un tie trāpīgie un oriģinālie salīdzinājumi un epiteti – par tiem vien cepuri jānoņem autores priekšā!

Inese: emocionāli iedarbīgi stāsti
Dace Vīgante 11 stāstos atklāj mums cilvēku daudznozīmīgās attiecības un dažādu personību spilgtos raksturus, akcentējot būtiskas, precīzas detaļas un darot to emocionāli iedarbīgi. Krājuma nosaukumu „Ledus apelsīns” es uztveru kā simbolu, kurā apelsīns attēlo mūsu slēptākās ilgas, cerības, kaislības, taču apstākļi bieži vien ir spēcīgāki, konflikti – neatrisināmi, un apelsīnu apņem smalka, auksta, smeldzīga ledus kārtiņa.
Visgarākais un smeldzīgākais ir pirmais stāsts „Ledus okeāns”, kurā atklāta 1940. gada izsūtīšanas sakropļotā Irmas ģimene – vīrs gājis bojā, bērni uzauguši bez mātes, kuru nepazīst un no kuras atsvešinājušies. Šis stāsts man lika atcerēties gan tikko redzēto filmu „Melānijas hronika”, gan M. Zālītes romānu „Pieci pirksti”. Savukārt otrais stāsts „Apelsīns” atsauc atmiņā padomju laika deficīta problēmu, kad apelsīns bērniem bija rets kārums, un labi atspoguļo bērna psiholoģiju un pasaules redzējumu.
Man vislabāk patika stāsts „Kustība ir gandrīz nemanāma” – īss, kodolīgs, niansēts. Tas atklāj, cik trausla ir robeža starp dzīvību un nāvi un cik grūti ir nepakļauties vecāku ietekmei, lai tomēr mēģinātu realizēt savus sapņus, norobežojoties no tā, kas tevī izraisa riebumu un var sabojāt visu atlikušo mūžu, ja liktenis tev to piešķīris, neļaujot noslīkt jūrā.
Lai gan autorei jau pāri četrdesmit, šis ir pirmais viņas stāstu krājums. Spoža debija! Ar nepacietību gaidīsim nākamos daiļdarbus.

Lienīte: par cilvēkiem un attiecībām, kurās vairāk tiek noklusēts, kā pateikts
Daces Vīgantes debijas grāmata „Ledus apelsīns” man sagādāja patīkamus brīžus. Katrs stāsts ir rūpīgi nostrādāts, viegli uztverams un  rada īpatnēju noskaņu – gan nostaļģiju, gan gaišas skumjas un pilnīgu identifikāciju ar stāstu varoņiem. Patika šīs sarežģītās attiecības starp iesaistītajām personām, kurās vairāk tiek noklusēts, kā pateikts.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu