Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Lasām Daces Vīgantes otro stāstu krājumu un tiekamies ar autori

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirms nepilniem diviem gadiem izlasījām talantīgās Daces Vīgantes pirmo stāstu krājumu “Ledus apelsīns”. Šopavasar lasījām autores otro krājumu “Tad redzēs” un nolēmām uz sarunu aicināt arī pašu Daci. Tikšanās noritēja kafejnīcā ar simbolisku nosaukumu “Mazā terapija”, jo sarunas laikā Dace nenoliedza ideju, ka daudziem literātiem rakstīšana ir kā sava veida pašterapija.


Dace Vīgante ir šarmanta, eleganta dāma, kas labprāt dalās ar savām pārdomām un nemaz ne tik vieglo tekstu radīšanas ceļu, godīgi atbildot uz mūsu jautājumiem un pastāstot arī daudz tāda, ko nemaz neprasījām. Viena no patiesa literāta pazīmēm ir tā, ka viņš nemaz nevar nerakstīt – idejas, frāzes, tēli liek viņam visu pierakstīt. Dace ir tieši šāds cilvēks, viņa mūs par to pārliecināja.

Dalāmies savās pārdomās par viņas otro stāstu krājumu un novēlam Dacei drosmīgi turpināt iesākto, arī par spīti kritikai.

 

Liene: 9 stāsti par pieaugšanas tēmām
Daces Vīgantes stāstu krājumā “Tad redzēs” ir 9 stāsti par pieaugšanas tēmām, kā to raksturo pati autore “Radio Naba” raidījumā. Stāstos var lasīt par ģimenēm un cilvēku attiecībām. Ikvienu stāstu es lasīju ar interesi. Katra stāsta nobeigumā bija ko pārdomāt – mātes un meitas attiecības, ceļošana autobusā ar svešiniekiem. Stāstu varoņi ir gan sievietes, gan vīrieši, lai gan stāsta sākumā nav pat nojaušams, kāds ir varoņa dzimums. Man kā lasītājam stāstos attainotā vide šķita pazīstama un līdz ar to stāsti lika aizdomāties arī par savu dzīvi.
Tomēr, ja jāsalīdzina, vairāk man tomēr patika autores pirmais stāstu krājums “Ledus apelsīns”.

Inese: šie stāsti atšķirībā no pirmā krājuma stāstiem ir noslēpumaināki
Dace Vīgante savā otrajā stāstu krājumā “Tad redzēs” turpina tikpat smalki niansēti un detalizēti atklāt dažādas cilvēku attiecības un raksturus, taču šie 9 stāsti atšķirībā no pirmā krājuma stāstiem ir noslēpumaināki, jo daudz kas netiek izstāstīts, tiek noklusēts, ieskicējot tikai svarīgu epizodi attēlotās personas dzīvē, taču neko vairāk neatklājot.
Piemēram, stāstā “Starp diviem krastiem” ar moto palīdzību tiek dots mājiens, ka galvenajā varonē iemiesojies kāds iepirkšanās dēmons, kas liek ekskursijas laikā uz kādu austrumu zemi iztērēt visu naudu bezjēdzīgos pirkumos. Kāpēc viņa ir tik apsēsta, mēs neuzzinām, tas netiek nekā pamatots, atklājot vien epizodi ar bērnības sapni par bagātību. Mani personīgi visvairāk aizkustināja stāstā “Oda putekļiem” attēlotās dēla un mātes attiecības, kad septiņdesmitgadīgā kundze klīrējas un neatkāpjas no veciem paradumiem, bet dēls iecietīgi to pavada uz teātri noskatīties izrādi un gādīgi rūpējas par savu veco māti.
Stāsti ir lakoniski, sešiem no tiem pat nosaukumi ir ietverti vienā vārdā, piemēram, “Sūtījums” vai “Tumsa”. To noskaņa ir labestīgi skumja, reizēm mazliet ironiska. Manuprāt, ģeniāli aprakstīts cilvēku dzīvesveids padomju laikos: “Līdzīgi kā maniem vecākiem mazotnē neviens neklāstīja, ka viņiem ir dvēsele. Toreiz apkārt mira un pazuda daudz cilvēku, un viņi ilgi iztika bez tās. Vēlāk nenoliedza, ka principā tā varētu viņos būt, bet pārdzīvojumu gadījumā vienādi turējās pie jēdziena, ka sāp sirds, nevis dvēsele, un dzēra sirdszāles vai šņabi, vēlams, labā kompānijā. Viņi nebija dzērāji. Toties viņiem bija stabils darbs. Par tā fundamentālo svarīgumu un pamatjēgu viņiem bija klāstīts no bērna kājas. Ja arī uznāca nesaprotams drūmums un raizes, tad tās dziedēja ar darbu un kolektīvo enerģiju.”

 

Grāmatu klubiņa dalībniece Janina ir kodolīga: “Vienkārša, tieša, skaidra un raita valoda gan abu grāmatu stāstos, gan sarunās, tiekoties ar autori. Par ko liels prieks un paldies.”
 
 
Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!
Dalīties.

Atstāt Ziņu