Vārda dienu svin: Austra, Aurora

Krāšņums, kas nebaidās no salnām – virši

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Cilvēkiem patīk vērot gadalaiku pārvērtības dabā. Ir skaisti, ja dārzā ir augi, kuru lapojums un ziedi nebaidās no rudens salnām un turpina mūs iepriecināt līdz pat ziemas atnākšanai. Vienmērīgs krāšņums, kas sākas agrā pavasarī un turpinās līdz sniegam ir katra dārznieka mērķis. Rudens pusē lielisku krāsu spēli dārzā rada virši.

Virši (Calluna vulgaris) ir Ēriku dzimtas pārstāvji, kas izceļas ar savu ziedu un dzinumu krāsu, ziedēšanas laiku un dzinumu formu. Ziedēšana atkarībā no šķirnes sākas jūlijā, augustā un ilgst pat līdz decembrim, tātad ir iespējams panāks ilgstošu efektu. Krūmiņa augstums atkarībā no šķirnes ir 10-55cm, platums 35-70cm, vainaga forma skraja, spilvenveida. Ziedēšanas laiks ir no jūlija līdz oktobrim.

Ziedi. Viršu ziedu krāsu gammā ir dažādu toņu rozā, sarkanā, baltā un violetā krāsa. Sastopami pildīti ziedi piem. šķirnes ‘Kinlochruel’, ‘County Wicklow’ un arī tādi, kas nekad neatveras, piemēram, šķirnes ‘Marleen’, ‘Perestroika’, saglabājot smalko pumpuriņu noslēpumu līdz nākamajam pavasarim. Pēc ziedu krāsas var izdalīt sekojošas šķirnes: karmīnsarkani – ‘Allegretto’, ‘Dark Beauty’ u.c.;, tumši rozā, rozā, gaiši rozā – ‘Boskoop’, ‘Carmen’, ‘Ross Hutton’, ‘Golden carpet’ u.c.; balti – ‘Melanie’, ‘Long white’, ‘White lawn’ kā arī citi toņi. Iespējas un izvēle ar katru gadu palielinās. 

Lapojums. Virši mēdz būt 10-55cm augsti krūmiņi, ar spilvenveida formu, platumā sasniedzot 35-70cm izmērus.Pēc lapojuma krāsas virši ir zaļi (lielāka daļa šķirņu) – ‘Allegretto’, ‘Carmen’ tumši, ‘Malenie’gaiši, ‘Gold Haze’, ‘Colette’, ‘Dark Beauty’, ‘Long white’, ‘White lawn’ u.c., dzelteni – ‘Boskoop’ ziemā kļūst vara sarkans, ‘Golden carpet’, ‘Winter red;  ziemā sarkanīgs u.c.; Sastopami arī pelēkzaļi un rūsgani lapoti virši. 

Izmantojot lapojuma krāsu un ziedu krāsu un ziedēšanas laikus, var panākt ilgstoši ziedošu, krāsainu un krāšņu efektu. Viršus ieteicams stādīt lielākās grupās, lai panāktu vienlaidus krāsas iespaidu, virši lieliski sader ar citiem mūžzaļiem augiem – ērikām (sīkāk skatīt sadaļā dārznieka padomi > mēneša augs > aprīļa augs ērikas), jo tās ziedēs agri pavasarī, dažādām skujkoku formām, rododendriem, kā arī krāsainiem, zemiem lapu krūmiem – bērbelēm u.c. Piemērotā vietā un augšanas apstākļos lieliski iederēsies un brīnišķīgi priecēs īpaši veidots viršu dārzs – tuvu dabiskai meža videi, tikai panākot krāsainību un dažādību. 

Par viršu dārza izveidi un kopšanu lasiet rakstā Viršu stādīšana un kopšana

Lai krāšņs rudens Jūsu dārzā! 

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu