Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Izmeklē Māra Svīre: Jauns latviešu detektīvromāns

Pinterest LinkedIn Tumblr +

epārspīlējot var teikt, ka Māra Svīre ir viena no iemīļotākajām un populārākajām latviešu rakstniecēm jau daudzu gadu garumā. Daudzi lasītāji viņu pazīst, pirmkārt, kā scenāriju autori pēc pašas stāsta motīviem uzņemtajai Jāņa Streiča filmai „Limuzīns Jāņu nakts krāsā” un pēc šoruden mūžībā aizsauktā rakstnieces dzīvesbiedra Vladimira Kaijaka darbu motīviem uzņemtajam seriālam „Likteņa līdumnieki”.
Citi Māru Svīri pazīst kā asprātīgu, meistarīgu stāstu un romānu autori, kuras darbus īpaši iemīļojuši vidējās un vecākās paaudzes lasītāji.
Vēl citi zina, ka Māra Svīre savulaik strādājusi gan Latvijas Radio, gan konsultējusi jaunos literātus dažādās izdevniecībās.

Šoruden Apgādā Zvaigzne ABC klajā nāk rakstnieces jaunākais darbs – detektīvromāns „…un neuzzinās neviens”. Šajā darbā Māra Svīre ir atminējusies savu sākotnējo profesiju – jurisprudenci – un atzīst, ka šim darbam materiālus rūpīgi vākusi, piedaloties īstās tiesu sēdēs un vērojot tiesvedības procesus Latvijas juristu izpildījumā. Ne velti romāna pirmajā lappusē atrodamais ieraksts vēsta, ka darbā aprakstītā situācija ir reāla, izdomāti ir tikai tēli.

Kaut gan pēc uzbūves „…un neuzzinās neviens” ir detektīvžanrā tapis darbs, būtībā romānsir radniecīgs tam sociālās prozas žanram, kuru latviešu literatūrā ir izkopis Andris Kolbergs. Bagātā valodā un trāpīgos dialogos rakstniece atspoguļo kādas sievietes slepkavības izmeklēšanas gaitu, atstājot gana daudz vietas tam, lai lasītājs pats varētu minēt nozieguma motīvus un izprast romāna varoņu psiholoģiju. Tāpēc intriga, kā jau tas pieklājas, tiek saglabāta līdz pat teksta pēdējai rindai.

Māra Svīre ļoti pārliecinoši uzrāda mūsdienu „parastā cilvēka” ikdienas dzīves ēnas puses laikā, kad par dzīves pamatvērtību kļuvusi nauda un manta. Romāna pirmajā daļā sižeta centrā ir Hedviga – bagāta, lepna un pašapzinīga sieviete, kura zina, ko grib un no kā ņemt. Tāpēc rakstniece dāsni iedziļinās savas varones pagātnē – proti, tai pagātnes daļā un notikumos, kas lasītājam varētu palīdzēt lasīšanas gaitā domās „veikt savu izmeklēšanu”. Un tomēr negaidīti par nozīmīgāko kļūst tieši romāna otrā daļa, kurā rakstniece pievēršas nozieguma izmeklēšanas gaitai un pārliek akcentus uz pavisam citu tēmu – uz tiesībsargājošo iestāžu darba metodēm un atbildību, ko tās uzņemas, mainot – un bieži vien ne uz labo pusi – tā sauktā mazā cilvēka dzīvi.

Par Māras Svīres romānu lakoniski un precīzi ir izteicies zvērināts advokāts Aloizs Vaznis: “Romāns „…un neuzzinās neviens” ir par to – tā patiešām mēdz būt –, kā cilvēku likteņi kļūst atkarīgi no izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu profesionalitātes, godaprāta, sirdsapziņas un atbildības izjūtas.”

Romāns „…un neuzzinās neviens” saistīs gan sadzīviskās prozas un detektīvžanra cienītājus, gan katru, kuru interesē tas, kā šobrīd Latvijā tiek veikta noziegumu izmeklēšana.

Dalīties.

Atstāt Ziņu