Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Automašīnā divatā ar bērnu. Kā pareizi braukt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Braucieni automašīnā ar bērnu nereti vecākiem sagādā lielu uztraukumu un rada daudz jautājumu – kur sēdināt bērnu, vai mazulim autokrēsliņā ir ērti, vai bērns ir droši piesprādzēts, kā viņš jūtas? Bieži vien jaunie vecāki ir nedroši par bērnu komfortu un drošību automašīnā, iespējams, tāpēc, viens no vecākiem izvēlas sēdēt aizmugurē – blakus bērnam – ja vien ir tāda iespēja. Bet ko darīt, ja esi automašīnā divatā ar bērnu? Par to, kā šādā situācijā būtu pareizi braukt, konsultē t/c Domina Shopping Gaidību 4dienas lektors, DBS Autoskolas apmācības procesu direktors Edmunds Ozolnieks. 

Svarīgākais jautājums, pirms došanās izbraucienā ar bērnu, ir par vietas izvēli automašīnā.

Mazuli pirmajā autokrēsliņā no 0 līdz 9 kg drīkst pārvadāt arī vadītāja blakussēdētāja krēslā – ar skatu pretēji braukšanas virzienu. Tā varēsi redzēt, ko mazulis dara un, iespējams, jutīsies drošāk. Taču tādā gadījumā priekšējam gaisa spilvenam, kas attiecas uz blakussēdētāja vietu, jābūt atslēgtam. Tas ir ļoti būtiski, jo gaisa spilvens, tā izšaušanas gadījumā, var spēcīgi traumēt mazuli.

Ja bērnu sēdinām aizmugurē, tad aiz vadītāja. Tas var būt drošāk kritiskās situācijās, kad vadītājam iedarbojas pašsaglabāšanās instinkts un automašīnas vadītājs mēģina pasargāt sevi un līdz ar to arī bērnu. Ja ģimenē ir vairāk nekā viens bērns, sēdvietas izvēle automašīnā ir katras ģimenes, bērnu komforta jautājums. Jāpatur prātā, ka autokrēsls bērniem ir nepieciešams līdz pat 12 gadu vecumam vai līdz brīdim, kad bērna garums sasniedz 150 cm.

Būtiski ne tikai izvēlēties bērna augumam atbilstošu autokrēslu, bet arī to nostiprināt pēc visām instrukcijām, kā arī kārtīgi piesprādzēt bērnu. Tikai tad autokrēsls pildīs savu funkciju un bērnam automašīnā būs droši. Arī, ja augums un vecums ir atbilstošs, lai nelietotu autokrēslu, drošāk bērnu sēdināt aizmugurējā sēdeklī, lai avārijas gadījumā drošības spilvens viņu netraumētu.

Līdz ar mazuļa ienākšanu ģimenē, braucieni būs daudz mierīgāki, ja ievērosiet bērna režīmu. Ja bērns ir izsalcis, labāk būtu viņu pabarot pirms ceļa vai apstāties un iedot ko ēdamu, nevis mēģināt ar vienu roku kontrolēt stūri, tajā pašā laikā ar otru – somā meklēt ko ēdamu.

Bērns automašīnas vadītājam kādā brīdī noteikti novērš uzmanību no ceļu satiksmes, pieprasot uzmanību sev. Īpaši spilgti tas var ietekmēt jauno vecāku braukšanas manieri. Ja bērns sāk automašīnā raudāt vai ļoti aktīvi izrādīt nepatiku, vadītājs nedrīkst sākt bērnu izklaidēt – sniedzoties ar rokām, piedāvājot dažādas mantiņas vai kā citādi novērst savu uzmanību no ceļa. Tā var nepamanīt, piemēram, sarkano gaismu luksoforā vai gājēju uz pārejas. Ja bērnam ir diskomforts un raudāšana, drošāk meklēt pieturvietu un pārliecināties, kā bērnam vari palīdzēt, lai komfortabli nokļūtu galamērķī.

Lai braucieni neradītu lieku satraukumu, jāieplāno papildus laiks, lai nokļūtu galamērķī, rēķinoties, ka var būt nepieciešama viena vai vairākas apstāšanās pauzes, lai izkustētos, padzertos, nokārtotu dabiskās vajadzības un atpūstos no braukšanas automašīnā.

Viss komplekss – bērna sēdvietas izvēle, atbilstošs un droši nostiprināts autokrēsls, kārtīgi piesprādzēts bērns, ievērots bērna dienas režīms un ieplānots papildus laiks nokļūšanai galamērķī – nodrošina patīkamāku ceļu gan bērnam, gan vecākiem.

Dalīties.

Atstāt Ziņu