Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Atsauksmes par Trūmena noveli ‘Brokastis ‘Tifānijā”

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirmssvētku noskaņās šoreiz nolēmām lasīt darbu, pēc kura motīviem uzņemta daudzu sieviešu tik iemīļotā filma “Brokastis “Tifānijā””. Izcilais amerikāņu rakstnieks Trūmens Kapote šajā savā meistardarbā radījis apbrīnojamu sievietes tēlu. Viņas asprātība un naivums nebeidz apburt joprojām. 

Lūkojām, cik lielā mērā kranizējums saskan ar pašu noveli.

 

Lienīte: novele rada neticami jauku, melanholisku gaisotni
Trūmens Kapote savu noveli „Brokastis „Tifanijā”” veidojis  kā galvenā varoņa, iesācēja rakstnieka, atmiņas.  Pateicoties viņam, mēs uzzinām par meiteni Holliju – spilgtu, apburošu personu, kura nedzīvo pēc pieņemtiem morāles principiem, ir nedaudz infantila, bet ļoti pievilcīga. Sapņojot par skaistu un bagātu dzīvi, viņa katru dienu izdzīvo kā svētkus.
Tajā pašā laikā Hollija ir diezgan noslēgta būtne, kura nevēlas stāstīt par sevi, atklāt savu pagātni, nedalās ar savām domām un pārdzīvojumiem. Viņas māja vienmēr pilna ar cilvēkiem, pati pļāpā bez apstājas, bet kas slēpjas aiz šīs maskas? Šķiet, ka iekšēji viņa ir ļoti nelaimīga un veikli slēpj patiesās jūtas aiz savām melnajām brillēm. Hollija pat necenšas padarīt mājīgu vietu, kurā dzīvo, jo domās ir gatava jebkuru brīdi to pamest  un aizbraukt.
Līdzīgs, neatkarīgs raksturs ir arī viņas kaķim. Būt absolūti brīvam, nebūt nevienam parādā – tas varētu būt arī katra kaķa sapnis.
Novele ir ironiska, nedaudz skumja pēc satura, bet rada neticami jauku, melanholisku gaisotni.
 

Inese:  visus autora darbus caurvij patiesas cilvēcības un trauslas ievainojamības izjūta
Slavenā amerikāņa Trūmena Kapotes stāstu izlasi “Brokastis “Tifanijā”” jau biju lasījusi, tāpēc izlēmu šoreiz grāmatiņu lasīt netradicionāli, sākot ar pēdējo stāstu “Ziemassvētku atmiņas” un izcilo titulstāstu atstājot beigām. Kopumā visus autora darbus caurvij patiesas cilvēcības un trauslas ievainojamības izjūta, pat tad, ja galvenais varonis ir par slepkavību notiesāts skarbs vīrs, kuru iepazīstam stāstā “Dimantu ģitāra”. Otra lieta, kas piesaistīja manu uzmanību, bija neparastie un trāpīgie salīdzinājumi, piemēram: “Jaunā kubieša balss bija maiga un zīdaina kā banāna miza.”
Protams, stāsts “Brokastis “Tifanijā”” izceļas īpaši, un, to lasot, acu priekšā nostājas burvīgais Odrijas Hepbernas tēlojums 1961. gada filmā. Pārlasot stāstu, pirmo reizi pievērsu uzmanību tam, ka varonim, kurš mums atklāj notikumus “es” formā, nav vārda, viņš ir topošais rakstnieks, kuru, ilgojoties pēc brāļa, Hollija izdomā saukt par Fredu. Daļēji tas varētu būt pats autors, kurš, protams, ir iemīlējies savā galvenajā varonē – skaistajā, neatkarīgajā jaunkundzē ar noslēpumaino pagātni. Stāsta gaitā mēs sākam saprast, ka šī pagātne ir bijusi smaga un traumējoša, tāpēc meitene brīdī, kad to spēja, pieņēmusi lēmumu kardināli mainīt savu dzīvi un sekot pašas izvirzītajiem principiem, kas sniedz viņai materiālu nodrošinājumu, emocionāli cenšoties palikt nepiesaistītai un brīvai.
Tāpēc, manuprāt, simbolisks ir viņas pašas pieņemtais jaunais vārds Hollija, jo “holly” angliski nozīmē akmeņozolu – ziemzaļu krūmu ar robainām malām, kuru galos ir dzeloņi. Amerikāņiem šie augi simbolizējot veiksmi un aizsardzību. Ja uzvārds Golaitlija varētu asociēties ar dāmu, kura dzīvo vieglprātīgi (angliski “golightly” no “go” un “lightly” – iet viegli), tad vārda izvēle atklāj to, cik iekšēji neaizsargāta, ievainojama patiesībā ir šī jaunā sieviete. Un to mēs saprotam brīdī, kad, izlemjot saistīties ar bagāto brazīlieti Hosē, viņa, zaudējusi bērniņu un iepīta skandālā ar narkotikām, nesaņem sava līgavaiņa atbalstu, tiek pamesta un spiesta atkal paļauties pamatā tikai uz sevi pašu.
Šajos Ziemassvētkos, izlasot T. Kapotes stāstus, gribas novēlēt, lai mums visiem būtu tik sirsnīgi, uzticami draugi, kādi bija Hollijai un puisēnam no stāsta “Ziemassvētku atmiņas”! Tādi draugi padara mūsu ikdienu skaistāku un drošāku.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu