Vārda dienu svin: Jūlijs, Ainis

Zilo ezeru zeme Latgale aicina!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēdējo nedēļu karstums pilnīgi noteikti lika aizdomāties par to, kur un kā gribētos pavadīt vasaras atvaļinājumu. Tas, ko mēs zinām, pavisam noteikti ir vērts aizbraukt uz Latgali!

Te mūsu apkopotās idejas par to, kur un ko apskatīt.

Pirmais padoms – baudi latgaļu viesmīlību
Esot Latgalē noteikti ej ielās, iegriezies ciemos, pasēdi kafejnīcās, dodies uz tirgu, runā ar vietējiem – tas viss tev ļaus izjust to spēcīgo enerģētiku, ko sevī nes latgaļu cilvēki. Tā būs lielā viesmīlība, atvērtība, siltums, joki, optimisms, ko tu gūsi no šīs komunikācijas.

 

Baudi mākslas vērtības!
Latgales mākslas un amatniecības centrs ir oāze tiem cilvēkiem, kuri vēlas iepazīt Latgales amatniecības vēsturi, tās attīstību līdz mūsdienām, baudīt mākslas vērtības un gūt pozitīvu enerģiju harmoniski sakārtotā vidē.

– Vecās muižas klēts ēkā ekspozīcija „Amatnieki Latgalē”
– Līvānu stikla muzejs
– Izstāžu zālē mākslinieku un amatnieku darbu izstādes
– Iznomājama konferenču zāle
– Radošās keramikas, stikla un tekstilmākslas darbnīcas
– Garākā josta Latvijā
– Ūdens galerija 16. gs. velvju pagrabiņā

Latgales mākslas un amatniecības centra atrašanās vieta, vēsturiskā un mūsdienīgā saplūsme, seno amatnieku darbarīku enerģija, unikālie stikla fabrikas izstrādājumi un Centra personāla viesmīlība rada īpašo, labo auru, ko izjutīs ikviens tā apmeklētājs.
Plašāka informācija, ieejas maksa un centra darba laiki atrodami:
www.latgalesamatnieki.lv
www.draugiem.lv/lmac

Iegriezies kādā no podnieku darbnīcām!
Latgale izsenis ir zināma ar savu īpašo māla keramiku. Te joprojām aktīvi darbojas neskaitāmi sava amata pratēji, kuri labprāt savās darbnīcās uzņem ciemiņus, stāsta par podnieka darbu, ļauj pašiem sajust savās rokās vijīgo mālu un iemēģināt roku šķīvīšu, krūzīšu, svilpaunieku u.c. priekšmetu radīšanā. Latgales apceļošanas laikā vari iepazīt arī citus senos amatus. Vairāk informācijas www.latvia.travel/lv/raksts/senie-arodi

 

 

 

Iegriezies zirgu sētā Untumi!
Zirgu izjādes, vizināšana uz zirga seglos un vizināšanās pajūgā, ziemā – zirgu kamanās. Stārķu vērošana ar optisku ierīču palīdzību, pikniknamiņš un atpūtas vieta, pastaigas kāzu parkā. Reitterapija un vingrošana uz zirga. Repertuārs kāzu dienas dažādošanai. Telts vietas. Jāšanas sporta nodarbības sertificēta instruktora vadībā. 
Vairāk informācijas:
www.untumi.lv
www.draugiem.lv/user/1138816

 

 

Aglonas bazilika
Ticīgais vai neticīgais, esot Latgalē dodies uz Aglonu un apmeklē tās slavenāko objektu – Aglonas baziliku. Tuvojoties šai vietai, pārņems īpaša sajūta, kad redzēsi, kā zaļās ainavas vidū iemirdzas sniegbaltie bazilikas torņi. Šī ir viena no pazīstamākām svētvietām pasaulē. Vasaras otrajā pusē – 15.augustā Aglonā ierodas svētceļnieki, lai atzīmētu Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dienu.
Vairāk informācijas www.visitaglona.lv

 

 

 

Apciemo Aglonas maizes muzeju!
Esot Aglonas pusē, noteikti jāiegriežas arī Maizes muzejā. Te ikvienu apmeklētāju sagaida pati saimniece Vija Kudiņa. Viņa apkopojusi simtiem lietu, kas saistītas ar graudu pārstrādi un maizes cepšanu: spriguļi, lizes, abras. Viņas pūrā ir daudzi jo daudzi sakāmvārdi, ticējumi, pasakas, ieražu stāsti par labības audzēšanu, maizes cepšanu un ēšanu. Ciemiņiem ir iespēja doties rotaļās un spēlēs, pagaršot maizīti, iemēģināt roku dzirnavu griešanā vai pilnas graudu sētuves turēšanā. Vija Kudiņa prot pagatavot arī īstus latgaļu ēdienus, ar kuriem labprāt cienā arī savus ciemiņus!
Vairāk informācijas: www.aglonasmaize.viss.lv   

 

Baudi zilo ezeru bagātību!
Latgali pamatoti dēvē par zilo ezeru zemi. Patiesi, visur, kur dodies ceļā būs kāds lielāks vai mazāks ezers. Tāpēc noteikti, dodoties ceļā, paņem līdzi peldkostīmu, dvieli, arī makšķerkātu, jo ūdenspriekus te varēs baudīt no visas sirds!

 

 

 

 

 

Daugavpils cietoksnis
GPS: N 55 52.966 E 26 29.959
Daugavpils pilsētas simbols. Izcila fortifikācijas būve, kura kopplatība ir lielāka par 150 ha. Austrumeiropā vienīgais gandrīz bez izmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs. Fortifikāciju lauzto līniju veido aizsargvalnis ar 8 bastioniem, 6 ravelīniem, 6 kontrgardēm kopā ar citām aizsardzības konstrukcijām: lunetēm, redutēm un aizsarggrāvi. Daugavas kreisajā krastā izvietots tilta nocietinājums. Ikviena cietokšņa detaļa izstrādāta, pielietojot cariskās Krievijas un Eiropas labāko arhitektu skolu būvniecības pieredzi. Cietokšņa iekšpuse plānota pēc tradicionālajiem karavīru pilsētu paraugiem – centrā parādes laukums, ap kuru grupējas administratīvo un dzīvojamo ēku kvartāli. Visas ēku fasādes ieturētas ampīra stilā, izņemot Nikolaja vārtus un Ūdenstorni, kuri uzbūvēti gotiskās formās. Ūdenstornī (Nikolaja iela 5) izvietots Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centrs.  Ekskursiju pieteikšana: +371 65422818, info@visitdaugavpils.lv  (Daugavpils novada TIC)
www.visitdaugavpils.lv   
www.facebook.com/Daugavpils.cietoksnis   
www.draugiem.lv/daugavpilscietoksnis  

 

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs
GPS: N 55 53.029 E 26 29.851
Tas ir  daudzfunkcionāls laikmetīgās mākslas komplekss, kultūras un izglītības centrs Arsenāla ēkā Daugavpils cietoksnī. Vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var  iepazīties ar pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko oriģināldarbiem. Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs piedāvā aplūkot vairākas patstāvīgās un mainīgās ekspozīcijas, kas izvietotas 2000 m² platībā.  Patstāvīgās ekspozīcijas veido Marka Rotko darbu oriģināli un reprodukcijas,  digitālā ekspozīcija par mākslinieka dzīvi un daiļradi, kā arī  kultūrvēsturiskās ekspozīcijas. Mainīgās ekspozīcijas –  Latvijas, Eiropas un pasaules mākslinieku darbu izstādes. Centrā ir iespēja izmantot mākslinieku studiju-rezidenču, semināru un konferenču, sarīkojumu telpas, kā arī iesaistīties tur organizētajos pasākumos. Labam noskaņojumam un garšīgai maltītei te atvērta kafejnīca „Arsenāls”.
Adrese: Mihaila iela 3, Daugavpils cietoksnis, +371 65430244, +371 29455008, inga.goldberga@daugavpils.lv
www.rotkocentrs.lv  
www.facebook.com/DaugavpilsMarkRothkoArtCentre  
www.draugiem.lv/rotkocentre

 

Latgales sādžas un krucifiksi
Latgali gadsimtu gaitā būtiski ietekmējusi kaimiņvalstu – Krievijas, Baltkrievijas un arī Lietuvas kultūra. Ja pārējā Latvija izsenis zināma ar savām viensētām, tad Latgalē daudzviet atradīsi nevis viensētas, bet gan vēsturiski veidojušās sādžas, kas veidojušās 19.gadsimtā, pēc Krievijas cara izdota rīkojuma. Ir vērts apskatīt, pēc kādiem principiem veidotas šīs sādžas, lai gan dažbrīd, iespējams, pārņems diezgan sireāla sajūta, jo mājas būs, bet cilvēku tajās – nē. Dodoties pārbraucienos pa Latgali, pievērs uzmanību arī īpašajiem krucifiksiem, kas izveidoti ceļu malās, krustojumos, pie māju iebraucamajiem ceļiem, pieturvietās, kas apliecina latgaļu cilvēku reliģiozitāti. Tādus citās Latvijas vietās būs grūti atrast.  

Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu