Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Vērtējam Ērlenna Lū romānu ‘Naivi.Super’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

prīlī grāmatu klubiņš lasīja modernā norvēģu rakstnieka Ērlenna Lū (1969.) pirmo romānu “Naivi. Super”. Šī grāmata Norvēģijā iznāca 1996.gadā un pārvērta Ē.Lū par kulta autoru. “Naivi.Super” latviešu valodā 2006.gadā izdeva izdevniecība “Norden.AB”. Pēdējos gados izdotas arī citas autora grāmatas un viņš kļuvis par iecienītu autoru arī Latvijas lasītāju vidū.

Inese Kušķe: “Sajūta kā šķirstot kāda personisko dienasgrāmatu”
Norvēģa Ērlenna Lū romāns „Naivi. Super” mazliet atgādina Dž. D. Selindžera „Uz kraujas rudzu laukā”. Taču tas ir lakoniskāks, tiešāks, vienkāršāks.
Tās ir jauna puiša pārdomas un atklāsmes par dzīvi, sadrumstalotas mazu nodaļu formātā. Katrai no tām ir savs neliels nosaukums. Faktiski ir sajūta, ka mēs šķirstām kāda personisko dienasgrāmatu.
Mazliet naivitātes, mazliet humora, mazliet postmodernā stila, piemēram, tiek citētas bibliotēkas elektroniskā kataloga lapas vai Ņujorkas strādnieku izmestais fakss.
Ļoti daudz romānā izmantoti galvenā varoņa sastādītie saraksti. Par jebko: lietām, kas viņam ir; lietām, ko augsti vērtē; kas palicis atmiņā dienas beigās, staigājot pa Ņujorku u. tml. Manuprāt, šis paņēmiens aizgūts no psihoterapijas un parāda, kā jaunais cilvēks mēģina pats (bez psihoterapeita) tikt galā ar savu dvēseles krīzi, atrodoties savdabīgās dzīves krustcelēs.

Lūk, saraksts ar tiem apgalvojumiem, kas man iepatikās, lasot šo grāmatu:

– man nevajadzēja pārstāt spriņģot;

– bumbas mētāšanai piemīt kas dikti labs;

– pasaulē ir daudz netaisnības un muļķības;

– lifts ir fantastisks izgudrojums;

– amerikāņi ir drusku dumjāki par mani;

– mazās dāvanas nereti ir labākas par lielajām;

– es negribu palikt viens.

Līga Ozoliņa: “Dzīves jēgas meklējumi vienkāršotā veidā”
Naivs, nesamākslots, dažbrīd, arī dīvains un iesprūdis attīstībā, – tā sākumā gribas raksturot norvēģu rakstnieka Ērlenna Lū grāmatas „Naivi. Super.” galveno varoni. Bet varbūt tomērtas ir cilvēks, kurš nekautrējas atzīt un prot noformulēt to apjukumu, kas viņā valda saistībā ar pasaules lietu kārtības izprašanu un savas vietas/lomas apzināšanos šajā pasaulē…
Grāmatas sižets atspoguļo savdabīgu pašterapiju un, gribas teikt, ka veiksmīgi ielec tajā vilnī, kas vērojams gan literatūrā, gan kino, gan daudzu cilvēku dzīvēs arī Latvijā – vajadzību pēc pašizziņas, dzīves jēgas meklējumiem.Te arī spilgti parādīts, ka ir cilvēki, kuriem ir svarīgi saprast pasaules lietu kārtību, kuriem nav bail uzdot jautājumus, atzīt, ka viņi kaut ko nesaprot, bet ir tādi, kuri pat baidās aizdomāties par tik netveramām lietām, kā laiks, mūžība, par mum iedalīto lomu šajā dzīvē, par mūsu lomu visuma priekšā.Tieši galvenā varoņa attiecības ar vecāko brāli rāda, ka var būt cilvēki, kuri cenšas par sarežģītām lietām neaizdomāties, jo baidās no tā, ka neko vairs nesapratīs un viņu perspektīva zudīs. Tomēr agri vai vēlu arī šie cilvēki sāk šo atbilžu meklējumus…

Liene Štoka: “Grāmata liek aizdomāties par lietu kārtību”
Romāna „Naivi. Super” galvenais varonis ir 25 gadīgs puisis, kas izlemj pamest studijas augstskolā, lai meklētu dzīves jēgu. Viņam ir divi draugi – viens labs un otrs slikts, kā arī brālis. Puisis apmetas brāļa dzīvoklī, kamēr brālis ir prom. Brāļa dzīvoklī galvenais varonis izveido lietu sarakstu, kuras viņam ir un kuru vairs nav. Romāna gaitā viņš turpina veidot sarakstus – par lietām, kas viņu sajūsmināja, kad viņš bija mazs, par tiem, ko viņš apbrīno, kā arī ar lietām par kurām viņš zina daudz.
Puisis iegādājas gumijas bumbu, kuru iet pagalmā mētāt pret sienu, kā arī sitamdēli – tas ir dēlis ar stabiņiem, kuru viņš atceras kā rotaļlietu, kas sniedz lielu gandarījumu.
Romāns tiek definēts kā romāns pusaudžiem, lai arī galvenais varonis jau ir izaudzis no šī statusa. Viņa dzīves skatījums ļāva uz lietām un notikumiem tiešām paskatīties naivāk. Sarakstu veidošana ikvienam no mums sniedz iespēju ikvienam lasītājam izvērtēt vai viņam pašam arī šādi saraksti kaut ko nozīmē, vai lasītājam tomēr rodas idejas par saviem sarakstiem.
Romāna nosaukums ļoti labi atspoguļo autora vēstījumu, grāmata ir vienkāršā valodā un lasītājam dod iespēju aizdomāties par lietu kārtību, laiku un Visumu.

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uzsp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu