Vārda dienu svin: Vitolds, Lolita, Letīcija

Ultrasonogrāfija grūtniecības laikā – kāpēc tik svarīga?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

as ir šis maģiskais izmeklējums, kurš ļauj aplūkot topošās māmiņas puncī augošo mazuli? Tā ir ultrasonogrāfija jeb USG – svarīgs izmeklējums, lai sekotu līdzi mazuļa augšanai un labsajūtai. Par USG nozīmi un dažādiem jautājumie msaistībā ar šo izmeklējumu, mūs konsultēja Inese Cekula, ārste ginekoloģe, ultrasonogrāfijas eksperte.

USG ir nekaitīga un nesāpīga diagnostikas procedūra. Lai iegūtu attēlu, tiek izmantota augstas frekvences ultraskaņa. Ir dažādi pētījumi, kas apliecina, ka USG nav kaitīga ne grūtniecei, ne mazajam bērniņam. Tā faktiski ir vienīgā metode, kas sniedz ieskatu, kā mazulim klājas grūtniecības laikā.

Lai jūsu pirmā vizuālā tikšanās ar mazuli būtu skaista un jūs būtu tai gatavi, aicinām iepazīties ar noderīgu informāciju par USG veikšanu, kā arī uzzināt patiesību par mītiem, kas nereti satrauc topošos vecākus.

“Pirmās bildes” var būt dažādas
Lai dodoties uz izmeklējumu neapjuktu burtu kombinācijās, jāzina, ka var tikt veikti dažādi USG izmeklējumi – 2D, 3D vai 4D izmeklējums. 2D apskate parāda bērniņu plaknē, savukārt 3D trīs dimensijās jeb kā telpisku attēlu, bet 4D izmeklējums ļauj izveidot nelielu filmiņu, kurā bērniņš redzams kustībā.

No medicīniskā viedokļa pietiekama ir informācija, kas tiek iegūta 2D izmeklējuma laikā. 3D un 4D bildes un video ieraksti ir papildu tehnoloģiskās iespējas jaunākās paaudzes aparātiem, un tie nav saistīti ar izmeklējuma kvalitāti. Līdz ar to valsts apmaksā USG izmeklējumus grūtniecēm, ja tie tiek veikti ar USG aparātiem, kas atbilst normatīvajos aktos noteiktām tehniskajām prasībām, neatkarīgi no aparātu iespējas iegūt vairākdimensiju attēlus.

Dažkārt pēc veiktā izmeklējuma ārsts iedod topošajai māmiņai USG attēlus, kuros redzamas mazuļa aprises, piemēram, ja tas nepieciešams turpmākai augļa attīstības novērošanai pie ārsta vai citu medicīnisku apsvērumu dēļ. Var būt gadījumi, kad attēlu izsniegšanai nav pamatojuma, bet, ja topošā māmiņa tomēr vēlas saglabāt par piemiņu mazuļa USG attēlu un ārstniecības iestāde piedāvā šādu iespēju, attēlu var saņemt par nelielu papildu samaksu atbilstoši cenrādim.

Mīti par USG
Diemžēl ir dzirdēti apgalvojumi, ka USG paaugstinot augļūdeņu temperatūru, taču, kā jau minēts, izmeklējuma laikā attēls tiek iegūts pateicoties skaņai, kas nesilda. Vēl pastāv mīts, ka  mazuļiem nepatīk USG izmeklējums, tāpēc  viņi sākot pastiprināti grozīties. Šim faktam ir vienkāršs izskaidrojums, un tas nav saistīts ar USG – topošajai māmiņai apguļoties uz apskates galda, bērniņš noteikti gribēs iekārtoties kā viņam ērtāk, tāpēc arī grozīsies. Patiesībā izmeklējums neietekmē mazuli, un viņam nevajadzētu just diskomfortu.

Ir svarīgi laicīgi konstatēt riskus
USG izmeklēšana grūtniecības laikā noris atbilstoši valsts noteiktajiem standartiem, kas izveidoti, sadarbojoties ar Latvijas Ginekologu asociācijas pārstāvjiem un citiem nozares speciālistiem. Izmeklējums tiek veikts pirmajā trimestrī (11.-14. grūtniecības nedēļā) un otrajā trimestrī (20.-23. grūtniecības nedēļā), savukārt trešajā trimestrī (34.-36. grūtniecības nedēļā) valsts apmaksāts izmeklējums tiek veikts tikai riska grupas grūtniecēm – piemēram, ja ir aizdomas par augļa augšanas aizturi, daudzaugļu grūtniecības gadījumā vai, ja ir neskaidra augļa guļa.

Ārsta nopietnā seja nenozīmē,
ka bērniņam kaut kas kaiš,
bet gan liecina par to,
ka viņš cenšas visu kārtīgi
izpētīt, lai varētu to izstāstīt
un parādīt arī jums.

Jaunākie grozījumi USG veikšanas kārtībā veikti 2013.gada sākumā – iekļauti papildu izmeklējumi, kā arī precizētas konkrētas grūtniecības nedēļas noteiktu izmeklējumu veikšanai. Tas ir svarīgi grūtniecības novērošanas procesā, kā arī palielina iespēju agrāk atklāt iedzimtās patoloģijas un uzlabot iedzimto anomāliju noteikšanu pirms mazuļa piedzimšanas.

Ja ārsts, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un konstatē, ka nepieciešams veikt papildu izmeklējumus, grūtniecei var tikt izsniegts nosūtījums USG veikšanai tik reizes, cik ārsts uzskata par vajadzīgu.

Pirmā USG tiek veikta caur vēdera priekšējo sieniņu vai vagināli. Šajā reizē ārsts apskata mazuli, izmēra viņa garumu, kā arī kakla kroku. Vienlaikus ir svarīgi nodot asinsanalīzes, lai starp šiem diviem izmeklējumiem būtu ne vairāk kā divu dienu starpība. Parasti grūtniecei par to nav jāsatraucas, jo ārsts pats saplāno abu pārbaužu veikšanu. Apvienojot rezultātus, tiek izskaitļots iespējamais hromosomālās patoloģijas risks. 

Svarīgi, ka pirmais izmeklējums palīdz laicīgi konstatēt iespējamās problēmas un atbilstoši risināt situāciju. Tai pašā laikā jāatceras, ka tā ir tikai patoloģijas riska iespējamība, kas tiek noteikta matemātiski. Tas nozīmē, ka ārsti var vienīgi rekomendēt, kāda būtu labākā rīcība konkrētajā gadījumā. Ja sieviete, neskatoties uz pastāvošajiem riskiem, tomēr vēlas gaidāmo bērniņu, neviens nav tiesīgs viņai to pārmest. Šis lēmums ir tikai un vienīgi vecāku ziņā.

Bērniņa dzimumu grib saglabāt kā pārsteigumu
Otrā USG izmeklēšana notiek no 20. līdz 23. grūtniecības nedēļai un tiek veikta  caur vēdera priekšējo sieniņu. Šī ir bērniņa īsta anatomiska izmeklēšana. Ļoti daudz ko jau var apskatīt, kā arī noteikt gaidāmā mazuļa dzimumu. Lai gan mūsdienās visai reti bērna dzimums ir pārsteigums, kas vecākus sagaida dzemdībās, šobrīd ārsti ievērojuši to vecāku skaita pieaugumu, kuri USG laikā lūdz neatklāt mazuļa dzimumu.

Interesanti, bet reizēm mazā bērniņa dzimumu nav iespējams noteikt arī objektīvu apstākļu dēļ. Piemēram, ja mazulis ir pagriezis ārstam muguriņu vai ieņēmis kādu īpašu pozu. Ja tomēr ir ļoti liela vēlēšanās noskaidrot gaidāmā bērniņa dzimumu, tad uz USG izmeklējumu var doties atkārtoti, taču jāņem vērā, ka šīs izmaksas būs jāsedz pašiem.

Bieži vien uz otro USG izmeklēšanu līdzi dodas topošais tētis vai kāds jaunās māmiņas tuvinieks – par kopīgu vizīti papildus nav jāmaksā. Tā ir jauka iespēja sasveicināties ar mazuli un atbalstīt māmiņu, tomēr jāņem vērā, ka USG laikā ārsts cītīgi strādā, lai būtu veikta iespējami pilnīga un kvalitatīva pārbaude. Tāpēc jābūt saprotošiem, netraucējot izmeklēšanu.

Ir gadījumi, kad topošās māmiņas uztraucas: „Ārstes seja izmeklējuma laikā bija tik nopietna, un ārste ilgi klusēja… es jau domāju, ka nebūs labi.” Atcerieties, ka šis nav tik vienkāršs izmeklējums, jo mazulis nezina, ka ir atnācis atrādīties pie ārsta. Reizēm viņš pagriež tikai vienu pusi, bet ārstam ir jāapskata abas rociņas, abas kājiņas, visi pirkstiņi, kā arī sirsniņa un citi iekšējie orgāni.  Ārsta nopietnā seja nenozīmē, ka bērniņam kaut kas kaiš, bet gan liecina par to, ka viņš cenšas visu kārtīgi izpētīt, lai varētu to izstāstīt un parādīt arī jums.

Mēdz būt situācijas, kad ārsts iesaka veikt papildu USG – arī tas ne vienmēr ir kādu sarežģījumu dēļ! Piemēram, var gadīties, ka bērniņš šķiet mazāks, nekā norādītajā laikā vajadzētu būt – tad ir nepieciešams viņu vēlreiz apskatīt.

Apdomāt pirms atteikties
Ir sievietes, kuras dažādu apsvērumu dēļ atsakās no USG, un viņām ir šādas tiesības. Tomēr, pirms izšķirties par šādu soli, noteikti vajadzētu izrunāties ar ārstu, lai  apzinātos  visus iespējamos  riskus. USG ir nepieciešama gan topošās māmiņas, gan mazuļa veselības nodrošināšanai! Turklāt, šis izmeklējums ļauj kvalitatīvāk sagatavoties dzemdībām un plānot tālāko ārstēšanu pēc bērniņa dzimšanas, ja nu tas gadījumā ir nepieciešams.

Līdzīgi kā par USG veikšanu, pastāv mīti un dažādi viedokļi arī par citiem ar grūtniecību saistītiem jautājumiem – uzturu, sportošanu un skaistumkopšanu grūtniecības laikā, dzemdībām, jaundzimušā kopšanu u.c. Tāpēc svarīgi uzticēties drošiem un pārbaudītiem informācijas avotiem. Lai nodrošinātu šādu iespēju, valsts ir izveidojusi portālu Grutnieciba.lv, kurā apkopota nozares profesionāļu sagatavota informācija.

Lai mazuļa gaidīšana ir skaists piedzīvojums!

Raksts tapis sadarbībā ar valsts portālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Grutnieciba.lv.

Dalīties.

Atstāt Ziņu