Vārda dienu svin: Vitolds, Lolita, Letīcija

Trīs lietas par finansēm, kas vecākiem jāiemāca bērniem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

īdz brīdim, kamēr kļūstam par vecākiem daudzi dzīvo tikai vienai dienai. Bērna piedzimšana domašānu izmaina pilnībā, jo tagad ir jāatbild ne tikai par sevi, bet arī par kādu citu mazu, dzīvu būtni. Pēc sākotnējās eiforijas nāk izpratne, ka bērna audzināšana ir interesants, taču reizē arī mazliet nogurdinošs darbs. Bērnam paaugoties, kļūst interesantāk un laika gaitā, ja viss izdarīts pareizi bērns var kļūt pat par labu draugu.

Viena no lietām, kas vecākiem saviem bērniem ir jāiemāca ir finanšu lietpratība jeb zināšanas par naudas izlietošanu. Ko neiemācās Ansītis, Ansim būs iemācīties daudz grūtāk. Lai mazinātu iespējas bērniem pieļaut nopietnas kļūdas nākotnē ir svarīgi iemācīt vienkāršus noteikumus par naudas būtību.

1. Nauda nedara laimīgu, bet var atvieglot dzīvi

Nemāciet bērniem, ka nauda dzīvē ir galvenais. Pēdējā elpas vilcienā neviens neuztraucas par to, ka atstāj aiz sevis kaudzi ar naudu, īpašumiem vai auto kolekciju. Nauda ir svarīga, taču draudzība un mīlestība ir vēl daudz svarīgāka. Pats svarīgākais dzīvē ir laiks. Pasaules bagātākie cilvēki, kad saslimst ir gatavi atdot visus savus īpašumus, lai tikai pagarinātu dzīvi, taču ne vienmēr tas ir iespējams. Nauda nedara laimīgu, taču to arī nevajag nicināt, jo tad tā vienmēr trūks.

2. Dari to, kas tev patīk un nauda nekad netrūks

Cilvēki, kas izvēlas dzīvē darīt lietas, kas viņus aizrauj agri vai vēlu nopelna pietiekami daudz, lai komfortabli dzīvotu. Ja tas kādu iemeslu dēļ neizdodas viņi vienalga ir laimīgāki nekā tie, kas strādā labi atalgotu darbu vai darbojas uzņēmumā, kas pašiem nepatīk. Jebkura no ikdienišķākajām profesijām, ja to dara no sirds var padarīt bagātu. Kādēļ ? Ja Tev patīk kāda nodarbe, Tu mācīsies un darbosies vairāk. Ieguldīsi vairāk laiku un rezultāts būs labāks kā citiem. Kalējs, juvelieris, celtnieks, biologs, skolotājs – jebkura no šīm profesijām ļauj dzīvot labi, ja to dara no sirds.

3. Nauda ir enerģija, tai patīk, ka to groza

Nav jēga naudu nemitīgi krāt, tā ir jāiegulda. Lielu daļu naudas vērtības laika gaitā noēd inflācija. Tas nozīmē, ka naudas vērtība samazinās. Viens no veidiem kā samazināt savu enerģiju ir dažādi aizdevumi. Aizņemoties naudu, tiek aizlienēta enerģija, kas vēl nav nopelnīta. Latvijā pieejamie ātrie kredīti internetā paredz, ka aizņēmējam ir jāmaksā procenti par finanšu resursu piesaisti. Tas var likties nebūtiski, ja tiek ņemts dažu desmitu eiro aizdevums, taču soda naudas apmērs parādniekiem nereti ir krietni lielāks nekā sākotnēji cerēts. Latviešiem ir teiciens – Ko sēsi to pļausi un atbildīga aizņemšanās šajā kontekstā iegūst pavisam citu nozīmi. Vēl lielākas briesmas aizņemšanās var radīt, ja tiek izvēlēts kāds cits kredīts, piemēram, hipotekārais aizdevums uz 10, 20 vai pat 40 gadiem. Zinātnieki saka, ka lielu aizdevumu ņemšana uz ilgu termiņu cilvēkam rada stresu, kas pielīdzināms hroniskai slimībai. Tie, kas ņēmuši hipotekāro kredītu “treknajos gados” un bija spiesti vēlāk savus mājokļus atdot bankām to droši varēs apliecināt.

4. Papildus padoms – Iemāciet bērniem godīgumu

Nereti situācijās, kad rodas problēmas – ar naudu vai jebkādas citas gribas palīst zem segas – ielīst alā un izvairīties no problēmas. Tas nav risinājums, jo problēmu nerisināšana vienalga rada risinājumu, taču tad lēmumus pieņem citi bez cilvēka līdzdalības. Iemācīet bērniem būt godīgiem un drosmīgiem. To var izdarīt tikai ar savu piemēru. Ja tas izdosies problēmu gadījumā viņi nāks pie Jums vai citiem ģimenes locekļiem, nevis meklēs risinājumu intenretā vai pie nejauši satiktiem paziņām. 

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu