Jūs jau kādu laiku plānojat iegādāties zemi, lai būvētu savu ģimenes māju, vai jums ir iepaticies kāds īpašums ar ēkām, kas piemērots idilliskai vasaras atpūtai skaistā lauku ainavā – viss viens, pirms teikt „jā” savam nākotnes īpašumam, svarīgi pārliecināties, vai elektrības ievilkšana nesagādās negaidītas rūpes un izmaksas.
Ar ko sākt?
- Noskaidrojiet, vai īpašumā ir elektrības pieslēgums
Salīdzinoši bieži ir situācijas, kad iegādātais vai noskatītais īpašums ir bijis apdzīvots un tajā jau ir elektrības pieslēgums. Tādā gadījumā nepieciešams tikai atjaunot elektrības piegādi. To iespējams izdarīt, nosūtot pieteikumu elektrības tirgotājam vai ST klientu portālā www.e-st.lv . Pēc pakalpojumu pieteikšanas, ST speciālisti pārbaudīs elektrotīkla tehnisko stāvokli un dos atļauju elektrības tirgotājam slēgt līgumu.
- Līguma noslēgšana;
- Pieslēguma atjaunošanas rēķina apmaksa;
- Pieslēguma atjaunošana divu darbadienu laikā.
Ja pieslēguma atjaunošana pieteikta trīsdesmit dienu laikā pēc iepriekšējā pieslēguma laušanas, tad ST pieslēguma atjaunošanu nodrošina bez maksas.
- Ja īpašumā nav elektrības un nepieciešams to ievilkt, tad, pirms tā iegādes, lietderīgi noskaidrot paredzamās elektrības ievilkšanas izmaksas
ST ir izveidojis jaunu e-vides rīku – pieslēguma maksas karti, kas lielākajai daļai īpašumu ļauj uzreiz noskaidrot, cik izmaksās jauna elektrības pieslēguma ierīkošana. Klientam ir jāzina īpašuma adrese, nepieciešamā slodze un fāžu skaits.
Vajadzīgo pieslēguma slodzi aprēķināt palīdzēs ST mājas lapā pieejamais slodzes aprēķina kalkulators. Kalkulators ir paredzēts mājsaimniecību klientiem. Ar kalkulatora palīdzību ir iespēja modulēt nākotnes elektrības patēriņu, norādot dzīvojamo platību, elektrības pieslēguma fāžu skaitu, paredzamās elektroiekārtas un to kopējo jaudu.
Kāpēc svarīgi noskaidrot, cik lielas jaudas pieslēgums nepieciešams?
No pieprasītās jaudas ir atkarīgi pieslēguma projekta tehniskie risinājumi, ierīkošanas darbi un izmaksas, kā arī turpmākie ikmēneša maksājumi par patērēto elektrību.
Ja pieslēgumam maksimālā pieejamā jauda būs par mazu, darbojoties vairākām jaudīgām ierīcēm vienlaikus, tīklā radīsies pārslodze un automātslēdži drošības dēļ izslēgsies.
Savukārt, ja pieprasīsiet jaudu ar lielu rezervi, elektrības pieslēgums nebūs efektīvs. Vispirms pārmaksāsiet par tā ierīkošanu un turpmāk ikmēnesi maksāsiet par Jums pieejamas, bet neizmantotas jaudas esamību.
Cik fāžu pieslēgums nepieciešams?
Pārsvarā vienas fāzes elektrotīkla pieslēgums tiek nodrošināts dzivokļos. Šāda pieslēguma jauda ir pietiekoša, lai nodrošinātu visas mājsaimniecības ikdienas vajadzības – ieslēgtu apgaismojumu, darbinātu ledusskapi, veļas mazgājamo mašīnu, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces.
Savukārt trīsfāžu pieslēgums tiek ierīkots jaunajos projektos un privātmājās, jo tajās tiek lietotas elektroierīcas, kurām nepieciešama lielāka elektrotīkla jauda, piemēram, siltumsūkņi, ūdens sūkņi, kondicionieri, metināmais aparāts.
Kāpēc šie lielumi svarīgi parastam lietotājam?
Risinot elektrības ievilkšanas jautājumus, jāsaprot, kāda ir sakarība starp fāzēm, strāvas stiprumu (ampēros) un maksimālo jaudu (vatos). Jāatceras formula no fizikas stundām, kur P (jauda) = U (spriegums) x I (strāvas stiprums). Spriegums mūsu vados ir 220 V (volti), strāvas stiprums – fāžu skaits.
Ar pieslēguma maksas kartes palīdzību elektrības ievilkšanas izmaksas iespējams noskaidrot jauniem pieslēgumiem, kuru spriegums nepārsniedz 400 voltus, atļautā slodze – 100 ampērus un attālums līdz zemsprieguma (0,4 kilovoltu) līnijai ir līdz 50 metriem. Maksa par būvdarbiem tiek aprēķināta ņemot vērā ampērmaksu jeb iepriekš noteiktu maksu par vienas slodzes vienības (ampēra) izbūvi, tai pieskaitot fiksētu pieslēgšanas maksu.
Ampērmaksu ST katru gadu publicē „Latvijas Vēstnesī”, tā ir spēkā no 1. maija līdz nākamā gada 30.aprīlim. Atbilstoši noteikumiem 50% no aprēķinātās ampērmaksas sedz ST un atlikušos 50% klients.
Jārēķinās, ka sarežģītākiem pieslēgumiem izmaksas jaunajā e-vides rīkā noskaidrot nevarēs. Pēc pakalpojuma pieteikšanas šīs izmaksas tiks rēķinātas individuāli, nemot vērā attālumu līdz zemsprieguma līnijai, autoceļus, ūdenstilpnes, u.c., ievilkšanu sadārdzinošus faktorus.
Atkarībā no projekta sarežģītības pakāpes, tā ierīkošana var ilgt no dažām darba dienām līdz vairākiem mēnešiem. Kopējais laiks būs atkarīgs arī no tā, cik ātri jūs paveiksiet darbus, kas veicami klientam – elektrības pieslēguma projekta un dokumentācijas iesniegšana ST.
Šādās situācijās, kad no elektrības ievilkšanas ir atkarīgi visi nākamie darbi jaunajā īpašumā, ir jārīkojas izlēmīgi. Creamcredit.lv piedāvā aizpildīt aizdevuma kalkulatoru un noskaidrot, vai finanšu instruments – kredītlīnija līdz 12 mēnešiem, palīdzētu sekmēt elektrības pieslēguma izveidi iespējami īsākos termiņos. Apsverot kredīta noformēšanu, rūpīgi jāizvērtē sava maksātspēja!
Apmaksāta publikācija.