Vārda dienu svin: Līvija, Līva, Andra

Tavs balkons – ziedu oāze starp debesīm un zemi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

asīte kafijas pie neliela galdiņa, atvērta grāmata, iegrauzts mandeļu cepums. Nekaunīgs saules stars, vasaras vējš – sapinies zeltainās matu cirtās. Tveicīgi saldens rožu aromāts mijas ar rūgteno samteņu tvanu. Štrausa valšu liegā melodija. Pīta krēsla kāju apķēris vītenis, māj ar violetu ziedu tauri. Balti-rozā puķuzirnis sveic garām lidojošus taureņus un bites.
Izklausās pēc fragmenta no romantiskas filmas par cēliem džentelmeņiem un dāmām, kas bauda dārza burvību, kaut kur savā lauku muižā. Patiesībā tā ir vīzija par to, kāds izskatītos tavs balkons, ja to pienācīgi „sapucētu”.

Balkons – neapdzīvota sala starp debesīm un zemi
Balkons jau pats par sevi ir unikāls, jo atrodas kaut kur starp zemi un debesīm. Šķiet, ka tā ir vieta, kur sastopas divas enerģijas. Sajūtas atrodoties uz balkona krasi atšķiras no sajūtām, kas rodas, abām kājām stingri stāvot uz zemes. Balkonu funkcijas mēdz būt dažādas. Vieni tur žāvē veļu, citi to izmanto, lai noskaidrotu, kāds ārā laiks, kādam balkons kļuvis par krāmu noliktavu, vēl kāds uz tā sarunājas ar Visumu.

Dzīvokļu saimnieki nereti ar skaudību lūkojas uz privātmāju īpašniekiem, kuriem līdzās mājai ir iespēja ierīkot dārzu, priecāties par pašu stādītiem ziediem, gozēties saulītē, lasot kādu interesantu grāmatu, vai vienkārši aizvērtām acīm ieelpot vasaras smaržas. Tomēr bieži vien tiek aizmirsts par lielisku alternatīvu – izveidot košu ziedu dārzu uz sava balkona. Skaisti iekārtots balkons var kļūt par miera ostu, kur paglābties no ikdienas steigas un stresa.

Pamatprincipi, veidojot ziedu oāzi uz balkona
Pirms dodies pirkt puķu podus un pārējo dārza inventāru, uzzīmē sava balkona skici.

1.Pieraksti, ko vēlies darīt uz balkona. Diez vai gūsi lielu prieku, ja šie pāris kvadrātmetri tiks pārbāzti ar podiem un puķu kastēm, bet tev pašam tur īsti vietas nebūs. Padomā, kur novietosi krēslu. Varbūt vēlies uz balkona baudīt ikdienas maltītes? Tad jāpadomā par neliela galdiņa iegādi. Iespējams, ka vēsos augusta vakaros vēlēsies vērot zvaigžņu lietu, un tev lieti noderēs laterna – sildītājs.

2.Izdomā, kādus ziedus vēlies audzēt, un kā izkārtosi tos uz balkona. Atceries, ka puķu kastes uz balkona var novietot arī pamīšus, ne tikai horizontāli ap balkona malu. Ļoti labi izskatās piekarināmie podi, pie sienas piestiprināmie dekoratīvie podi vai pinumi. Plānojot, kādus augus iegādāties būtiski atcerēties, uz kuru no debespusēm vērsts balkons, jo būtu muļķīgi ēnu mīlošus augus iestādīt saules pusē, un otrādi. Minimālā saules deva augiem ir 4 stundas dienā. Tāpat jāpadomā, kādas krāsas vēlies redzēt savā balkonā.

Kādus augus izvēlēties un kas jāņem vērā, ja …

Balkons vērst uz ziemeļiem

Parasti uz ziemeļiem vērsti balkoni gandrīz visu dienu ir ēnaini. Tādēļ jāizvēlas augus, kas labprāt aug ēnas pusē. Tā kā šajā gadījumā augs nav pakļauts tiešai saules iedarbībai un mitrums iztvaiko lēnāk, iestādot augus ir jāpārliecinās, vai ir nodrošināta liekā ūdens notece. Ja ūdens ilgstoši atradīsies podā, saknes sāks pūt, un augs var aiziet bojā. Šādam balkonam vispiemērotākie ir daudzgadīgie augi:

Fuksijas, kas ļoti labi izskatās gan balkona kastē, gan iekārtas podā. Fuksijas ir ļoti krāšņas un zied no pavasara līdz rudenim. Tās būs bagātīgi jālaista un katru nedēļu jāmēslo. Karstā laikā ieteicams aprasināt. Oktobrī fuksijas jānovieto tumšās, vēsās telpās (4-8 grādi), ja telpa mitra, fuksija nav jālaista, savukārt, ja zeme ir sausa, puķe jāaplaista.

Hortenzijas ar savām krāšņajām ziedu bumbām padarīs balkonu īpaši krāšņu. Hortenziju krāsa atkarīga no augsnes Ph līmeņa. Skābākā vidē ziedi būs zilganāki, sārmainākā tie iekrāsosies rozā. Bagātīgi jālaista ziedēšanas periodā, bet pēc ziedēšanas ūdens daudzumu jāsamazina.

No viengadīgajiem augiem vislabāk jutīsies:

Lauvmutītes ir daudzkrāsainas, viengadīgas vasaras puķes. Zied no maija līdz septembrim.

Balzamīnes ir ļoti piemērotas apaļu ziedu bumbu veidošanai. Jo vairāk šo puķi laista, jo skaistāk tā zied.

Balkons atrodas uz austrumiem

Austrumu pusē esošu balkonu apspīd saule, bet lielāko dienas daļu tur ir pusēna. Jārēķinās ar to, ka augus var apdraudēt stipri vēji, tādēļ tiem jānodrošina aizvējš un samēra bieža laistīšana. Austrumu puses balkoniem piemēroti šādi augi:

Pundurfuksijas, balzamīnes

Šaurlapu samtenes neprasa daudz rūpju un rotās balkonu visu vasaru. Izturīgas pret sausumu.

Zilās lobēlijas. Lobēlijas ir vispopulārākais balkona augs. Tās mēdz būt gan vertikālas, gan nokarenas. Bagātīgi jālaista, zied no jūnija līdz oktobrim. Pie pirmajiem ziediem jāapgriež, tad ziedēs līdz pirmajām rudens salnām.

Vilnainās samtenes – viengadīgs augs, vairāk mīl sausu nekā mitru augsni.

Pavasaros var stādīt zema auguma tulpes, narcises un hiacintes.

Balkons dienvidu  pusē

Dienvidu pusē esošu balkonu bagātīgi apspīd saule. Šajā gadījumā jārēķinās ar to, ka augiem būs nepieciešama biežāka aplaistīšana, ļoti karstā laikā pat divas reizes dienā. Saulainam balkonam jāizvēlas:

Pelargonijas zied no maija līdz oktobrim. Pildītās pelargonijas jāsargā no lietus. Jālaista vienmērīgi.

Enģeļtaures. Šiem augiem piemērots irdens, bagātīgi mēslots substrāts ar skābu augsnes reakciju. Augs mīl mitrumu, tādēļ bieži jālaista. Vislabāk eņģeļtaures pārziemo pagrabā.

Petūnijas, kas ir piemērotas stādīšanai iekaramajos podos un balkonu kastēs. Augi aug uz leju līdz pat metram un zied daudzkrāsainiem ziediem visu vasaru līdz vēlam rudenim. Ir šķirnes, kuru ziedi labi pārdzīvo lietainu laiku, bet citas no lietus jāsargā. Ik pa laikam jāizplūc vecie ziedi un lapas, kopā ar ziedkātu. Bagātīgi jālaista un katru nedēļu jāmēslo. Labi augs arī ēnainā balkonā.

Begonijas ir viens no iecienītākajiem balkonu augiem, kas labi aug, ja augsnē iemaisa kafijas biezumus. Šīs puķes ir ļoti prasīgas mēslojuma ziņā. Begonijām patīk mitrums, taču tās nedrīkst aprasināt. Jaunie augi jāapcērp, tad tie aug kuplāki. Novītušie ziedi jānoplūc, lai to vietā uzplauktu jauni.

Protams, savam balkonam vari izvēlēties arī citas, sev tīkamas puķes, ņemot vērā, vai tās labāk aug ēnainās vai saulainā vietās.

Kādus podus izvēlēties?
Kad zini, kā iekārtosi savu balkonu un kādus augus izmantosi, laiks iegādāties podus un kastes, kur tos audzēt. Iekārtojot balkonu, jācenšas ierobežot kopējo smagumu. Tādēļ labāk izvēlēties plastmasas podus vai pītus grozus. Nedaudz lielu podu noteikti izskatīsies gaumīgāk par daudziem maziem.

Laiks dārza darbiem!
1. Pirms ķeries pie augu dēstīšanas, sagatavo podus un kastes. Pārbaudi, vai tiem ir drenāžas caurumi. Ja to nav, tos jāizurbj.
2. Trauku apakšējā kārtā noteikti jāieber drenāžas slānis (derēs vecu podu lauskas, keramzīts).
3. Piepildi podu ar speciālu, balkona puķēm paredzētu substrātu.
4. Stādot augus kastēs, atceries, ka augi nejutīsies labi, ja būs saspiesti. Minimālais attālums starp augiem ir 10-15 cm.
5. Ja vēlies, lai puķes krāšņi ziedētu, tās reizi nedēļā jāmēslo ar ziedošajiem augiem domāto pilnmēslojumu.
6. Diendienā augi jāaplej, jāapsmidzina, jānovāc noziedējušās ziedlapiņas un ziedkopas.

Krāšņs balkons izdaiļos ne tikai tavu dzīvi, bet priecēs, un varbūt pat iedvesmos tavus draugus un kaimiņus. Ikviens cilvēks ir nācis pasaulē ar mērķi radīt. Skaisti iekārtots minidārzs uz balkona varētu būt vien no veidiem, kā šo mērķi piepildīt.
                                                 

LASI VĒL!

Gurķu un tomātu dobes uz balkona? Jā! >>

Ļoti daudziem pilsētniekiem, kuriem nav īpašumu vai radu laukos, tas šķiet kā nepiepildāms sapnis. Tomēr ikviens var kļūt par sava piemājas dārziņa īpašnieku. Viss, kas nepieciešams – balkons, maiss zemes, kastes, neliels dārza inventārs un vēlme darboties.

Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu