Vārda dienu svin: Vilis, Vilhelms

Stāsts par 19.gadsimta Džeimsu Bondu – Erastu Fandorinu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

u jau vairāk kā pirms 13 gadiem Latvijā klajā tika laists Borisa Akuņina romāns „Azazēls”, kas aizsāka šī krievu rakstnieka četrpadsmit grāmatu ciklu „Detektīva Erasta Fandorina piedzīvojumi”. Viens otram sekojošie detektīva žanrā sarakstītie romāni izsauca milzīgu reakciju ne vien citur pasaulē, bet arī autora, īastajā vārdā Grigorijs Čhartišvilli, dzimtenē. Tur viņa daiļradi salīdzināja pat ar „krievu literatūras eiroremontu”.

Grigorijs Čhartišvilli jau pirms šī spožā pieteikuma autora ampluā bija saistīts ar literatūras pasauli. Viņš bija prestižā izdevuma “Ļiteraturnaja gazeta” galvenā redaktora vietnieks, bija zināms kā japāņu kultūras speciālists, tulkotājs, literatūras kritiķis un Sorosa fonda darbinieks.

Nolēmām, ka arī mums ir jāiepazīst šī autora daiļrade!

Inese: iesaku ikvienam, kam detektīvžanrs nešķiet tukša laika izšķiešana
Borisa Akuņina detektīvromāns „Azazēls” ir pirmais no cikla, kurā kā detektīvs darbojas galvenais varonis Erasts Fandorins. Šajā romānā vērojam jauniņā policijas ierēdņa tapšanu par izmeklētāju – viņam piemīt jaunības maksimālisms, laba intuīcija un dedukcijas prasmes, viņš nebaidās mesties avantūriskos piedzīvojumos, izsekojot aizdomīgas un bīstamas personas.
Protams, romānā ir daudz klišejisku tēlu: liktenīgā, pazudinošā skaistule, baltacains un nežēlīgs slepkava, noslēpumaina organizācija, kura virzās uz savu mērķi jebkuriem līdzekļiem. Man kā cilvēkam, kurš detektīvus lasījis pietiekami daudz, vairāk reižu bija jau iepriekš skaidrs, kas tūlīt notiks vai kurš starp savējiem ir nodevējs. Un tomēr sižets bija tik aizraujošs, ka grāmatu izlasīju divās dienās.
Tā kā tulkojums vienmēr atpaliek no oriģināla, domāju nākamās „Fandorina piedzīvojumu” sērijas grāmatas lasīt krieviski. Un noteikti šo lasāmvielu iesaku ikvienam, kuram detektīvžanrs nešķiet tukša laika izšķiešana.

Lienīte: saistošs autora humors un viegla ironija
Boriss Akuņins manu interesi izraisīja jau ar pirmo darbu par policijas ierēdni Erastu Fandorinu – tas bija romāns Azazēls. Patlaban Erasta Fandorina piedzīvojumu ciklā ietilpst 12 romāni un divi garstāsti.
Azazēls ir veltījums 19.gadsimtam, kurā Erasts Fandorins atmasko vispasaules sazvērestību. Mani ļoti saista autora humors un vieglā ironija par pozitīvo galveno varoni un aprakstītajiem notikumiem.
Interesanti, ka romāna galveno varoņu vārdi – Erasts un Liza – sakrīt ar galveno varoņu vārdiem Nikolaja Karamzina stāstā Nabaga Liza.
Cieņu izraisa rakstnieka aktīvā nostāja pret Putina politiku Ukrainā, kā arī aizstāvot mūziķi Andreju Makareviču. Zīmīgi, ka kopā ar viņiem uzstājas arī rakstniece Ludmila Uļicka, kuras darbus mēs apspriedām decembrī

Līga: grāmata, kas aizrauj un izklaidē
Erasts Fandorins pasauli pārsteidz līdzīgi kā Džeimss Bonds. Atšķirība ir varoņu izcelsmē un gadsimtos, kuros notiek darbības un kas atstāj iespaidu uz attiecīgā laikmeta sasniegumu izmantojumu izmeklēšanā (korsete, telekomunikācijas, revolveris). Fandorins, izmeklējot noziegumu, ir drošsirdīgs, izturīgs, paliek dzīvs pat neiedomājamakajās situācijās, tajā pašā laikā viņš ir romantiski noskaņots attiecībā pret daiļo Lizu. Grāmata aizrauj un izklaidē, notikumu raitums un dažādība neļauj lasītājam notiekošo uztvert traģiski, drīzāk – komiski.  

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu