Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Siltumnīca jāpērk tāda, kas kalpos 3-4 gadus, nevis vienu vasaru!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

uneļveida plēves siltumnīcas Latvijā tiek nepelnīti peltas, jo daudzi cilvēki tajās ir vīlušies un pārliecināti, ka tās kalpo ļoti īsu laiku. «Nav tiesa! Latvijā piedāvātās tuneļveida plēves siltumnīcas «ALBO» un «NOVA», pareizi ekspluatējot, kalpos 3-5 gadus. Turklāt šīm siltumnīcām pavisam vienkārši var nomainīt plēvi, un tad tā kalpos arī nākamos 3-4 gadus vai pat vēl ilgāk,» norāda uzņēmuma «Averto» vadītāja Brigita Rībena.

Tuneļveida plēves siltumnīcā augiem var nodrošināt pat labākus apstākļus nekā siltumnīcā ar trīsstūrveida jumta daļu. Pateicoties apaļajai formai, tuneļveida siltumnīcā vienmērīgāk izkliedējas siltums (pie zemes un augšdaļā) un gaisma, tāpēc augi bagātīgāk var saņemt sev tik nepieciešamos infrasarkanos, kā arī cita veida gaismas starus.

Augi tuneļveida plēves siltumnīcā
ir labāk bagātināti ar siltumu un gaismu,
kondensējies mitrums nepil virsū augiem,

tāpēc neveidojas puve.

Turpretim siltumnīcā ar trīsstūrveida jumtu, dēļ tās konstrukcijas īpatnībām, siltums un gaisma nespēj tik vienmērīgi izkliedēties, kā arī, ja audzē, piemēram, tomātus, ir lielāks risks, ka galotnes varētu skarties pie plēves un apdegt.

Tuneļveida plēves siltumnīcā, kā, piemēram, «ALBO» un «NOVA» mitrums no kondensāta neuzkrājas vienuviet, bet pakāpeniski notek, tāpēc ir mazāks risks, ka augiem varētu pilēt virsū ūdens.

Turpretim plēves siltumnīcā ar trīsstūrveida jumtu kondensāta mitrums nereti uzkrājas vienuviet, līdz ar to pil virsū augiem un veicina puvi.

Jānovērtē karkass un plēve!
«Es personīgi iesaku siltumnīcu iegādāties no ražotāja, kas ir specializējies to izstrādē, iegulda resursus, lai uzlabotu savas siltumnīcas,» norāda Brigita Rībena. Piemēram, uzņēmums «Averto» siltumnīcas izstrādā jau piecus gadus, un tās ir pieprasītas ļoti daudzās pasaules valstīs – Igaunijā, Lietuvā, Vācijā, Anglijā, Spānijā, Gruzijā u.c.

Ļoti svarīgi arī, lai uzņēmumā būtu konsultants vai pārdevējs, kas cilvēkam var zinoši izstāstīt par konkrēto siltumnīcu, ieteikt piemērotāko risinājumu u.c. Uzņēmumā «Averto», zvanot pa tālruņiem 66207777, 28611161, kompetenti un atsaucīgi konsultanti atbildēs uz katru interesējošo jautājumu. Uzņēmumam ir arī izstāžu laukums- Rīgā, Ūdens ielā 20/22, kur siltumnīcas, kā arī citus AVERTO produktus var apskatīt dzīvē. Plašāka informācija arī mājas lapā www.averto.lv.

Izvēloties siltumnīcu, ļoti svarīgi būtu prast izvērtēt, vai tā ir pietiekami kvalitatīva? Vispirms jāpārliecinās, vai karkass – rāmis ir kvalitatīvs. Tam jābūt izstrādātam no izturīga materiāla, piemēram, tērauda, diametrā vismaz 25 mm, karkasam jābūt sastiprinātam ar skrūvēm. Ja siltumnīca nav kvalitatīvi izstrādāta, to var secināt jau apskatot rāmi, tad tas ir plāns – ap 5 mm, stiprinājumiem izmantoti metāla vai pat plastmasas krustveida savienojumi, ko nevar sastiprināt ar skrūvēm.

Ja siltumnīca nav kvalitatīvi izstrādāta, 
to var secināt jau apskatot rāmi: 
tas ir plāns – ap 5 mm, 
stiprinājumiem izmantoti metāla,
vai pat plastmasas krustveida savienojumi, 
ko nevar sastiprināt ar skrūvēm.

Tālāk noteikti jānovērtē siltumnīcas plēve, tās biezums. Tas atkarīgs no mikronu daudzuma, pietiekami biezai un izturīgai plēvei jābūt ne mazāk kā 180 mikroniem. Plēves biezumu noteikt ar aci vai tausti ir praktiski neiespējami, īpaši cilvēkam, kas ar to ikdienā nesaskaras. Tādēļ vajadzētu pārdevējam uzdot tiešu jautājumu – cik mikronu ir siltumnīcas plēvei? Ja pārdevējs nespēj atbildēt, jāpadomā, vai šādu siltumnīcu ir vērts pirkt…

Ļoti svarīgi ir arī noskaidrot, vai plēvei ir noturība pret saules ultravioleto starojumu.Profesionāļi to dēvē par plēves stabilizāciju, un to iegūst, plēvei ražošanas procesā pievienojot speciālas ķīmiskas vielas. Ja plēvei nav nepieciešamās noturības pret ultravioleto starojumu, tā ātri kļūs trausla, īpaši, ja siltumnīca atrodas klajā, saules apspīdētā vietā. «Lielajās tirdzniecības vietās piedāvātajām siltumnīcām plēvei visbiežāk nav ne nepieciešamās izturības, ne noturības pret ultravioleto starojumu,» norāda Brigita Rībena.

Armēta plēve stādīšanai agrā, PE plēve – vēlā pavasarī
Pagājušajā gadā siltumnīcām «ALBO» un «NOVA» tika veikti daudzi uzlabojumi, lai tās būtu vēl izturīgākas un ilgmūžīgākas. Tām tiek izmantota biezāka plēve – nevis 180 mikroni, kā tas ir standartā, bet krietni vairāk – 220 mikroni. Tā kā saules aktivitāte un tās postošā ietekme uz siltumnīcu ar katru gadu pieaug, siltumnīcu plēvei ir izstrādāta augstāka stabilizācija, noturība pret saules ultravioleto starojumu palielināta no 3% uz 5%. Turklāt, ja plēvi nejauši mehāniski sabojā, to pavisam vienkārši var salabot, jo uzņēmumā ir iespējams iegādāties līmlentes, ko uzlīmēt bojātajai vietai. Šīs līmlentes var izmantot ne tikai siltumnīcām «ALBO» un «NOVA»,bet arī jebkura cita ražotāja plēves siltumnīcām.

Ir uzlabots arī siltumnīcu karkass – rāmis. Tas izstrādāts no pelēka cinkota tērauda, tātad nerūsēs un ļoti ilgi kalpos. Rāmja diametrs ir 25 un 32 mm, stiprinājumiem tiek izmantotas skrūves. Karkasam turklāt ir izstrādātas siltumizolējošas caurulītes. Tas novērš risku, ka siltumnīcas plēve varētu tikt bojāta, saskaroties ar saulē sakarsušo tērauda karkasu.

Armētas plēves siltumnīcā 
raža ienākas 2-3 nedēļas agrāk, 
nekā siltumnīcā ar cita veida plēvi. 

Siltumnīcas «ALBO» un «NOVA» ir izstrādāta tā – kad esošā plēve savu laiku nokalpojusi, tās vietā karkasam var uzvilkt jaunu plēvi.

Jebkurai uzņēmuma «Averto» siltumnīcai ir iespējams iegādāties rezerves plēvi. Tāpat var iegādāties arī jebkuru karkasa rezerves daļu, vajadzības gadījumā to nomainīt.

Uzņēmums «Averto» izstrādā armētas un PE plēves siltumnīcas. Armētā un PE plēve ir vienlīdz izturīgas un ilgmūžīgas, arī cenas ziņā tās neatšķiras. Atšķirība ir sekojoša – armētajā plēvē ir iestrādāts plastmasas siets, kas to padara mehāniski izturīgāku. Ja armētu plēvi nejauši sabojā, piemēram, iecērt tajā ar lāpstu, bojājums neiet tālāk, nekļūst lielāks. Armētā plēve arī nelaiž siltumnīcā tiešus saules starus, tādejādi pasargājot augus no apdegšanas. Armētās plēves siltumnīcu vislabāk izvēlēties, ja plāno stādīt agrā pavasarī, jo tā uzņem saules siltumu un to akumulē sevī, tāpēc raža ienākas apmēram divas, trīs nedēļas agrāk. PE siltumnīcas plēve parasti ir baltā krāsā. To vislabāk izvēlēties, ja paredzēts stādīt vēlā pavasarī vai vasaras sākumā, jo PE plēve mazāk pievelk saules starus, tādēļ vasarā siltumnīcā nebūs pārāk liels karstums un sutoņa.

 

Siltumnīcām «ALBO» un «NOVA» tiek dota likumdošanā noteiktā divu gadu garantija, to kalpošanas laiks ir vidēji 3–4 gadi.

Kvalitatīva maksā tikai nedaudz dārgāk
«Ja ražotājs ir ieguldījis līdzekļus kvalitatīvā siltumnīcas plēvē un karkasā, maz ticams, ka taupīs tās izmēram – augstumam un platumam. Lielākā daļa Latvijā piedāvāto siltumnīcu ir 1,70–1,80m augstas. Ja jaudzē salātus, ar šādu augstumu pietiek, bet, ja tomātus, es uzskatu, ka tas ir par maz. Jo lielāka brīvība augam, jo tas labāk jūtas un aug,» spriež Brigita Rībena.

Siltumnīcas «ALBO» un «NOVA» ir salīdzinoši augstas, arī platums ir pietiekams – 3 metri, lai varētu brīvi darboties – stādīt, laistīt, apkopt augus u.c.

2X3m un 4X10m siltumnīcām augstums ir 2,30 metri, savukārt 3X4m, 3x6m un 3X8m siltumnīcām augstums ir 2,50 metri. Siltumnīca ir izstrādāta tā, lai cilvēks pavisam vienkārši pats to varētu uzstādīt. Mājas lapā www.averto.lv ir arī videopamācība, kur uzskatāmi parādīts, kā tas darāms.

Siltumnīcas «ALBO» un «NOVA»
ir salīdzinoši augstas,
arī platums ir pietiekams – 3 metri,
lai varētu brīvi darboties –
stādīt, laistīt, apkopt augus.

Brigita Rībena novērojusi – ir daļa cilvēku, kas pavasarī zvana uz uzņēmumiem, salīdzina cenas, beigās nopērk pašu lētāko un nereti arī nekvalitatīvāko siltumnīcu. Un tad mēdz būt tā, ka, sākoties rudens vējiem un lietiem, siltumnīca neiztur, tajā iekļūst mitrums, gadās pat, ka raža iet bojā… Paradoksāli ir tas, ka kvalitatīvai un nekvalitatīvai siltumnīcai cenas atšķirība ir pavisam neliela.

Siltumnīcas «ALBO» un «NOVA» ar ļoti izturīgu plēvi, augstu stabilizāciju un stingru rāmi maksā vien 10–15 eiro dārgāk.

Piemēram, februārī pilns 2X3 metri siltumnīcas komplekts maksā 130 eiro, 3X4 metri – 170 eiro, 3×6 metri – 215 eiro, 3X8 metri – 265 eiro, bet 4X10 metri – 410 eiro.

Siltumnīcu vislabāk iegādāties janvārī vai februārī, jo tuvāk pavasarim ar katru mēnesi tās kļūst dārgākas. Tas ir likumsakarīgi, jo arī ražotājam pieaug izmaksas, piemēram, par siltumnīcu uzglabāšanu u.c.

Siltumnīcas «ALBO» un «NOVA»var iegādāties uzņēmuma birojā Rīgā, Ūdens ielā 20/22. To var piegādāt arī ar kurjeru. Īpaši izdevīgi tas ir Latvijas rajonos dzīvojošajiem, jo maksa par piegādi Rīgā un Rīgas rajonā ir apmēram 16 eiro, bet visā Latvijā – apmēram 29 eiro. Plašāka informācija pieejama pa tālruņiem 66207777, 28611161, kā arī mājas lapā www.averto.lv

Dalīties.

12 komentārs

  1. Romantiska Dvesele on

    Trāpīgs raksts, tieši laikā 🙂 Kā reizi šodien sākām skatīties, kas ir piedāvājumā un re – te nu ir 😉 Paldies 🙂

  2. Šis tiešām īstais laiks domāt un rīkoties, ja siltumnīcas vēl nav vai arī vecā jālabo, jo martā jau jāsāk sēt sēkliņas, ja gribēsies pašiem stādiņus izaudzēt.

  3. Vīlusies dārzkope on

    Es par to "ļoti izturīgo" armēto plēvi gribēju teikt, ka jau pirmajā vasarā jumta daļā vietām parādījās caurumiņi, bet uz otrās vasaras beigām jumts bija kā siets, palicis tikai armējums. Vai man vienai tā neveicās?

  4. Nopirkām Averto siltumnīcu.Kalpoja tikai vienu gadu,tad vētra to saplēsa.Arī kaimiņiem plēve izturēja tikai vienu sezonu.<br>Otrreiz tādu nepirktu.Arī citiem neiesaku/

Atstāt Ziņu