Vārda dienu svin: Austris

Sajūties kā Francijā, esot Latvijā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēnesis ir pagājis un esam pabijušas arī Francijā. Tas bija skaists un romantisks mēnesis. Tomēr, ja arī esot šeit, Latvijā, vēlies mazliet sajust Francijas garšu, smaržu un dzīves uztveri, apskati mūsu izveidotu apkopojumu par to, kas raksturīgs Francijai. Mēģini īstenot kādu no tām, uzzini ko vairāk par šo zemi un ienes kaut ko savā idkienā.

Apgūsti franču valodu
Bonjour! Vai tas ir viss, ko tu proti no skaistās franču valodas? Ja patiešām vēlies sajust īstu Francijas elpu, tad valodas apguve ir numur viens! Latvijā ir daudz vietu, kas piedāvā īsākus un garākus kursus. Varbūt tā var būt tava jaunā rudens apņemšanās?

Izgaršo Franciju
Francijas virtuve ir viena no smalkākajām virtuvēm pasaulē. Jau gadsimtiem ilgi tā tiek uzskatīta par stila noteicēju ne tikai modē, bet arī kulinārijā. Daudzi no pasaulē izcilākajiem šefpavāriem ir vai ir bijuši Francijas pavārmākslas meistari. Franči savā virtuvē ļoti daudz izmanto garšaugus un garšvielas, dažkārt vienā ēdienā izmantojot pat vairākus paveidus. Kāpēc franču virtuve ir tik dažāda un aizraujoša? Paskaidrot to laikam var pēc vienas patiesības – franči tai atvēl ļoti daudz laika. Franču virtuvē ir vērojamas lielas atšķirības atkarībā no valsts reģioniem. Ziemeļrietumu Francijas raksturīgie produkti ir sviests, krējums un āboli, bet dienvidaustrumos lieto pīles taukus, “foie gras” (pīļu vai zosu aknas), baravikas un putnu guzas. Šeit atrodas arī Liona – Francijas gastronomijas galvaspilsēta, kas lepojas ar Francijas izsmalcinātāko virtuvi.

Baudi franču kino
Francija ir kino dzimtene, jo tieši te, Lionā, 1894. gadā brāļi Limjēri sarīkoja pirmo kinoseansu. Šodien visā pasaulē var nosaukt franču kinoaktierus Alēnu Delonu, Katerīnu Denēvu, Pjēru Rišāru, Žerāru Depardjē un citus. Franču filmas vienmēr ļoti gaumīgas, ar labu humoru un, skaistu ainavu.

Esi dāma
Francija noteikti ir vieta, kur cilvēki zina, kas ir mode un kā labi izskatīties. Franču sievietes nepārspīlē, ir gaumīgas un elegantas. Arī mēs portālā esam rakstījušas, kā savā skapī atrast francūzieti.
Meklē rakstu šeit>>

Francijas vīnu pasaule
Francijas vīni, pateicoties savai nepārspējamajai elegancei, jau sen ir apbūruši teju visu pasauli. To kvalitāte kalpo par etalonu vīndariem visur tur, kur tie mēģina atdarināt „franču vīna stilu”.
Atbildi uz jautājumu kāpēc tas tā noticis, var meklēt divos apstākļos: pirmkārt, šīs valsts senajās vīna darināšanas tradīcijās un otrkārt, maģiskā klimatiskajā un augsnes kombinācijā – terroir, kas ļauj audzēt īpašas kvalitātes vīnogas.
Francijā vīnu ražo praktiski visur. Starp sarkanām šķirnēm ir populāras: Bordo, Luāras ielejā un dienvidrietumos Cabernet Franc un Merlotvīnogas, no kurāmražo aromātiem bagātos vīnus. Par nozīmīgākajiem vīna darīšanas reģioniem uzskata Bordo (Bordeaux), Burgundiju (Bourgogne), Ronas krastus(Cote du Rhone), Luāras ieleju (Loire), Provansu (Provence), Langedoku (Languedoc), Elzasu (Alsace)un, protams, Šampaņu (Champagne).


Dodies uz kafejnīcu vai restorānu, kur valda Francijas aura
Pie mums ir pietiekami daudz vietu, kur aiziet un izbaudīt Francijas gaisotni vai virtuvi. Te varam minēt tādas vietas kā ‘Boulangerie Bonjour’, ‘Provansa’, ‘Franču maiznīca„Cadets de Gascogne” ’un vēl daudz citas vietas. Iegriezies kādā no šīm vietām un nesteidzīgi izbaudi atmosfēru, nogaršo kaut ko, kas tevi no franču virtuves uzrunā visvairāk un…baudi. Jo tieši spēja atslēgties no visa brīdī, kad runa iet par garšīgām lietām, ir tas, kas raksturīgs pašiem frančiem.

Franču autoru lasāmviela
Franču literatūras slavas stundas bija 18. un 19. gadsimtā. 18. gadsimtā ievērojamākie autori bija Voltērs un ŽansŽaks Ruso. Vēl slavens kļuva bērnu literatūras rakstnieks Šarls Perro. Viņš ir uzrakstījis tādas pasakas, kā “Pelnrušķīte”, “Runcis zābakos”, “Sarkangalvīte”, “Apburtā princese” un citas.
19. gadsimtā nozīmīgākie rakstnieki bija Aleksandrs Dimā un Žils Verns.
Mūsdienās viens no populārākajiem un spilgtākajiem autoriem ir Frederiks Beigbeders.

Smaržīgā aromātu pasaule
Franču smaržām ir bagātīga vēsture, kuras pirmsākumi meklējami tālajā 12. gs. Smaržas bija ļoti dārgas, tāpēc tās varēja atļauties tikai pārtikuši cilvēki. Pirmie parfimēri ilgi mācījās, iekams sākt strādāt pie meistara un veidot kompozīcijas.
Lielu pieprasījumu pēc franču smaržām radīja Koko Šanele un viņas leģendārās smaržas Chanel. Šodien visā pasaulē plaši pazīstamās smaržas Chanel Nr.5 tika izveidotas no vairāku aromātu notīm un tām bija samērā vienkārša forma – kvadrāts, kas izveidots no caurspīdīga stikla.
Francija ir parfimērijas industrijas līdere un modes noteicēja. Aromāti nav redzami, bet tie ir neaizmirstami. Tiem ir sava valoda, tie var uzdot jautājumus, tos var viegli iemīlēt, kā arī tie spēj iekarot sirdis un savaldzināt. Franču smaržas – tas ir izsmalcinātas gaumes, greznības un izsmalcinātības pazīme.
Mūsdienās ne mazāku popularitāti iekarojušas arī citas franču smaržas: Christian Dior, Yves Saint Laurent, Lancome.

Klausies franču mūziku
Kurš gan nezina Edīti Piafu. Paklausies kādu viņas melodiju un tu jau uz mirkli domās būsi citā pasaulē. Protams, ir vesels saraksts arī ar citiem apburošiem izpildītajiem un melodijām, piemēram, Alize, Šarls Aznavūrs, Vanesa Paradī, Džo Dasēns un citi.

Eifeļa tornis tavās mājās
Vai esi ievērojusi, ka gandrīz vienmēr ainās, kas risinās kādās mājās Parīzē, pa logu vienmēr kaut pa gabalu manāms Eifeļa tornis. Kā nu ne – tas ir Parīzes simbols. Atrodi skaistu foto, kurā redzams Eifeļa tornis, ierāmē to un pieliec pie sienas. Tas noteikti ienesīs franciskas noskaņas tavā istabā.

Izzini kultūras vēsturi
Luvra, Parīzes dievmātes katedrāle, Triumfa arka u.c objekti ir tie, par kuriem noteikti esi ko dzirdējusi. Bet, vai esi painteresējusies ko vairāk? Ja ne, ir īstais laiks.

Vidusjūras burvība
Atceries, ka francija nav tikai Parīze. Pieminēšanas vērta ir Vidusjūras piekraste: Rivjēra – Kannas, Nica… Kas tev ļaus sajusties kā Rivjērā? Sagatavo maltīti ar jūras produktiem, sapucējies kā kinodīva, kas ieradusies uz kannu kinofestivālu un baudi glāzi baltvīna. Vai nav laba ideja sestdienas vakaram kopā ar draugiem?

Izlasi „Apceļo pasauli kopā ar SP” Francijas mēneša rakstus
Arī mēs savā portālā, virtuāli apceļojot Franciju, rakstījām par to. Tu varēji atrast sieviešu stāstus par viņu dzīvi Francijā – Parīzē un Francijas dienvidos. Varēji iepazīties ar skandalozo Beigbederu un uzzināt ko vairāk par franču skūpstu. Nedaudz ieskatījāmies arī Francijas skaistuma un rotu pasaulē.
Visus sērijas „Apceļo pasauli kopā ar SP” sērijas rakstus, meklē šeit>>

 

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu