Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Pamācība sausas ādas aizsardzībai un kopšanai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ikviena āda, lai kāds būtu tās tips, ziemā kļūst pastiprināti sausāka, jo aukstais gadalaiks to pastāvīgi bojā. Ja āda kļūst īpaši sausa, tā sāk pārragoties, lobīties, parādās apsārtums un nieze, un tai nepieciešama īpaša aizsardzība un kopšana. Turklāt pavasarī, sajūtot pirmos saules starus, ādas aizsardzībai neapzināti pievēršam mazāk uzmanības, ļaujot to bez aizsardzības ietekmēt ultravioletajam starojumam un mainīgajiem laikapstākļiem. „Ģimenes aptieku” farmaceite Ivita Blūzma konsultē, kā rūpēties par ādu, lai tā būtu starojoša jebkurā gadalaikā.

 

Sausas ādas rašanās iemesli
Cilvēka ādas elastību, sausumu vai pastiprinātu taukainību nosaka ādas dziedzeri. Jo sabalansētāka ir to darbība, jo ādas raga kārta veidojas vienmērīgāka. Pastiprināti sausas un raupjas ādas rašanās iemeslu var būt daudz: alerģiskās slimības, iedzimtība, ādas reakcija uz konkrētiem medikamentiem, ādas slimības ar pārragošanās traucējumiem – zvīņēde un ihtioze. Ādas problēmas un nagu trauslums nereti parādās arī pēc antibiotiku un pēc diurētisko līdzekļu lietošanas. Tāpat ādas sausums un jutība palielinās, cilvēkam kļūstot vecākam.

Lielu ļaunumu ādai nodara apkārtējā vide. Sausi, sārti plankumi uz tās var parādīties apkures sezonas laikā vai pēc ilgstoša darba pie datora. Ārējo kaitīgo faktoru neitralizēšanai vajadzētu mobilizēt visas ādas aizsargsistēmas tieši ziemā un pavasara sākumā, kad, pazeminoties organisma vispārējai imunitātei, pasliktinās arī ādas stāvoklis.

Aukstumā ievērojami palēninās tauku dziedzeru darbība, tāpēc āda var kļūt īpaši sausa, kā arī var padziļināties plānas un jutīgas ādas problēmas. Tā kā āda atjaunojas lēnāk, vecās šūnas netiek atgrūstas pietiekami ātri, taukšūnu saistvielu epidermā ir mazāk, līdz ar to āda sāk lobīties. Ādai vēsajos gadalaikos grūti reaģēt arī uz pastāvīgām lielām temperatūras svārstībām, piemēram, no iekštelpām izejot ārā. Vēl lielāku stresu āda piedzīvo, ja ar stipri sasauļotu ādu no kūrorta „ielecam” atpakaļ Latvijā, kur ir aukstāks laiks.

Pastāvīgas lielas temperatūras svārstības, kas it īpaši izteiktas ir ziemā, ir viens no kuperozes rašanās iemesliem – aukstumā asinis no ādas ieplūst iekšējos orgānos, lai uzturētu tajos siltumu, āda kļūst blāva un vieglāk pakļaujas sala radītajiem bojājumiem, savukārt siltumā kapilāri atkal strauji paplašinās. Ja kapilāru sieniņas kāda iemesla dēļ ir vājākas, tie var palikt paplašinātā stāvoklī pastāvīgi.

 

Kā kopt un aizsargāt ādu?
Kā norāda „Ģimenes aptieku” farmaceite Ivita Blūzma, ikdienā, kopjot un aizsargājot ādu, jāatceras par kompleksu risinājumu.

  • Vispirms noteikti dienā jāizdzer pietiekami daudz (vismaz 2 litri) šķidruma un jāizvērtē sava ēdienkarte. Vēlams ēst produktus, kas satur linolenskābi un nepiesātinātās taukskābes, – naktssveces, linseklu, rapšu eļļu u.c. Ieteicami ir jūras produkti un zaļie „vitamīni”.
  • Tāpat ļoti svarīgi ādu pareizi attīrīt un lietot atbilstošus mazgāšanas līdzekļus. Pastiprināti sausas ādas gadījumā seju ieteicams mazgāt ar vieglu kumelīšu tējas uzlējumu vai jutīgai ādai paredzētiem losjoniem, micellāriem ūdeņiem, kas notīra kosmētiku (arī ap acīm) un kam piemīt pretiekaisuma un nomierinoša iedarbība.
    Ikdienas higiēnā vajadzētu izvēlēties ādas mikrofloru saudzējošus un atjaunojošus produktus, jo sārmainu ziepju lietošana papildus sausinās ādu un var izraisīt arī jutīguma palielināšanos. Ieteicami ir dušas līdzekļi ar mitrinošu un nesausinošu iedarbību, tostarp ar lipīdiem bagātinātā dušas eļļa vai krēms. Tie mitrinās ādu, un tā pēc mazgāšanās nebūs „savilkta”.
  • Aukstākā laikā noteikti jālieto barojoši, aizsargājoši krēmi, kas sadziedē ādu un neļauj tai izžūt sausajā iekštelpu gaisā. Papildus ādu var aizsargāt ar tonālo krēmu un pūderi, kā arī lietot ādu uzlabojošus, nomierinošus un atjaunojošus serumus. Lai pastiprinātu krēmu efektivitāti, reizi mēnesī ieteicams veikt pīlingu, kas palīdzēs ādai atbrīvoties no ārējās raga kārtas, uzlabos tās elpošanu un struktūru (maigu pīlingu var veikt arī reizi nedēļā). Savukārt, uzturoties siltās, piekurinātās, sausās telpās, ieteicams uz ādas virs pamatkrēma izsmidzināt speciālus avotu vai kalnu minerālūdens aerosolus. Līdztekus barojošiem krēmiem, atrodoties telpās, var lietot līdzekļus, kas piesaista mitrumu ādas struktūrām.
  • Ja āda ir kuperoza, sausa un plāna, „Ģimenes aptieku” farmaceite Ivita Blūzma iesaka izvēlēties speciālus krēmus, ko var iegādāties arī aptiekā, – vasarā tādus, kas aizsargā no UV starojuma, bet aukstāka laika periodā krēmus, kas mazina vēja un aukstuma kaitīgo iedarbību. Daži no tiem ir piemēroti lietošanai zem kosmētikas, kas novērš apsārtuma rašanos un pastiprināšanos, mazina karstuma sajūtu un atjauno ādas komfortu.
  • Sausas un atopiskas (alerģiskas) ādas gadījumā ķermeņa losjonus un krēmus jāizvēlas ļoti rūpīgi. Vēlams lietot līdzekļus, kas nesatur konservantus, smaržvielas un citas kairinošas vielas un kuri pastiprina dabisko lipīdu veidošanos ādā un nodrošina tūlītēju komfortu.
  • Ja āda pastiprināti lobās, ir raupja, veidojas plaisas un citas dziļākas un nopietnākas ādas izmaiņas, jānormalizē tās mikroflora un jānovērš epidermas jeb ādas virskārtas bojājums (visbiežāk šādas ādas izpausmes vērojamas ap muti sejas rajonā, kāju apakšstilbiem un roku augšdelmiem). Šajā gadījumā papildus ikdienas kopšanai, līdz āda sadzīst, jālieto dziedējoši līdzekļi, kas nodrošina ādas mikrofloras un epitēlija atjaunošanu.
  • Iestājoties pavasara sezonai un siltākam laikam, jāizvēlas atbilstoša kosmētika – var atteikties no barojošiem sejas krēmiem un pakāpeniski pāriet uz mitrinošiem krēmiem un veikt sejas ādas kopšanas procedūras, jo pavasaris tāpat kā rudens ir īpaši piemērots laiks ādas attīrīšanai.
    Sejas ādas attīrīšana ir atkarīga no ādas tipa un stāvokļa. Visefektīvākais attīrīšanas veids ir pīlings, kas attīra no raga slānīša jeb atmirušajām šūnām, kuras parasti nav redzamas, bet kļūst saskatāmas, kad āda ir sausa un lobās. Ja āda būs tīra, sejas krēms iesūksies acumirklī, bet uz neattīrītas ādas nosprostoto poru dēļ krēms ādā iesūksies sliktāk.
  • Lai ādu palutinātu ar pavasara enerģijas lādiņu, ieteicams klāt mitrinošas un atsvaidzinošas maskas, piemēram, avokado vai banānu masku, kas ādu mitrinās, mīkstinās un baros, vai medus un piena masku, kura dziedēs sausu, sasprēgājušu un problemātisku ādu. Kumelīšu uzlējuma maska tonizēs ādu un piešķirs tai dzīvīgumu, bet olas olbaltumu maska atsvaidzinās un nodrošinās liftinga efektu.
  • Lai intensīvā pavasara saule ādu nepadarītu pleķainu (pigmenta laukumi), ieteicams lietot augļskābes saturošus produktus – maskas, serumus, krēmus, koncentrātus un pīlingus, kā arī sejas krēmus, kas satur saules aizsargfiltru (SPF).

„Ģimenes aptieku” farmaceite Ivita Blūzma atgādina neaizmirst arī par augļu un dārzeņu lietošanu, jo tajos esošās šķiedrvielas ne tikai padarīs ādu tvirtāku un svaigāku, bet arī baros to ar vitamīniem un minerālvielām.

 

Martā visās “Ģimenes Aptiekas” tīkla aptiekās iespēja par īpašām cenām iegādāties līdzekļus ādai un matiem. Ar to, kādas vēl atlaides un īpašie piedāvājumi šomēness “Ģimenes Aptieka” tīkla aptiekās, vari iepazīties šeit:

“Veselības Formula” marta pielikumu lasi ŠEIT ->

Dalīties.

Atstāt Ziņu