Vārda dienu svin: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Padomi Ziemassvētku izdevumu plānošanai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nu jau Trešā Advente aizvadīta, tas nozīmē – Ziemassvētki tūliņ klāt! Svētku gaidīšanas laiks diemžēl daudziem ir arī pamatīgās tērēšanās laiks. Jāsarūpē dāvanas, jāiegādājas dažādi svētku atribūti, jauni aksesuāri utt. Tomēr esiet rūpīgas, plānojiet savus izdevumus, lai nenāktos uzsākt Jauno gadu ar tukšu maku.
Lūk, noderīgi padomi Ziemassvētku izdevumu plānošanai:

Izveido dāvanu sarakstu
Lai iegādātos pārdomātas dāvanas, ir svarīgi izveidot apdāvināmo sarakstu. Ieteicams vēl pirms došanās uz veikalu izlemt, kas katram no saņēmējiem tiks dāvināts.

Dāvanas vari pagatavot arī pati
Izveidojot apdāvināmo cilvēku un dāvanu sarakstu, skaties, varbūt daļu dāvanu vari pagatavot pati! Pašu veidotās tomēr ir mīļākas un sirsnīgākas. Idejas dažādām dāvanām radīsi šeit- 100 idejas sirsnīgām Ziemassvētku dāvanām.

Nosaki tēriņu budžetu
Dāvanu saraksts ir viena no svētku budžeta sadaļām, kas palīdz savlaicīgi apzināt svētkos plānoto izdevumu apjomu. Tomēr šajā budžetā iekļaujamas arī tādas izdevumu grupas kā svētku maltīte un transporta izdevumi, kas ciemošanās laikā var krietni palielināties. Tāpat var laicīgi ieplānot izdevumus skaistumkopšanai un svētku tērpu iegādei, ja tie paredzēti. Nosakiet maksimālo pieļaujamo svētku tēriņu apjomu un sekojiet līdzi tam, lai to nepārsniegtu.

Sagatavojies laicīgi
Lai izvairītos no spontāniem un nevajadzīgiem tēriņiem, dāvanu un citu svētkiem nepieciešamo lietu iegādi ieteicams veikt savlaicīgi. Iepirkšanās pēdējā brīdī ne tikai sagādā lieku stresu, bet arī palielina risku pārtērēties.

Sagatavo iepirkšanās sarakstu!
Vienalga, uz kuru  viekalu dodies-  uz pārtikas veikalu iegādāties svētku maltītei nepieciešamos produktus vai uz rokdarbu veikalu pēc  materiāliem pašas gatavotajām dāvanām, sagatavo jau iepriekš mājās sarakstu ar nepieciešamajām lietām. Veikalos bieži vien mūs apmulsina akciju un atlaižu košās zīmes un mēs iegādājamies lietas, kuras mums nemaz nebija vajadzīgas.

Izplāno, kā rotāsi māju
Izcel no plauktiem iepriekšējo gadu rotājumus, skaties, kas vēl ir derīgs, ko vari nedaudz uzfrišināt vai pārveidot. Iedvesmai- Vecie rotājumi pārtop jaunos. Rotājumus var veidot arī no dabas materiāliem, eglītē var kārt papīra sniegpārsliņas, konfektes un piparkūkas.
Veikalā jaunus rotājumus iegādājies tikai tad, kad mājās esat izdomājuši, kā gribat šogad rotāt telpas un pušķot eglīti. Citādi var sanākt, ka mājās pilnas kastes ar spīdīgiem bumbuļiem un virtenēm, bet savā starpā nesaderīgs.

Pērc pieredzi, nevis mantas
Pētījumi liecina, ka sākotnējā sajūsma par kādu mantu iegādi krītas daudz straujāk nekā sajūsma par kādu pieredzi vai notikumu. Atmiņas par kādu pozitīvu piedzīvojumu ļauj cilvēkiem laimes sajūtu saglabāt ilgāku laiku, kavējoties patīkamās atmiņās. Paturiet to prātā, kad iegādāsieties dāvanas saviem tuviniekiem, jo tās var būt ne tikai mantas, bet arī, piemēram, kopīgs pasākuma apmeklējums.

Tērē citiem, nevis sev
Cilvēks ir sociāla radība, tādēļ mūsu labsajūtai ļoti svarīgas ir attiecības ar apkārtējiem. Iepriecinot citus ar dāvanām vai ziedojot labdarībai, mēs kļūstam laimīgāki, jo saņemam pozitīvas emocijas un pateicību no apkārtējiem, uzlabojas arī mūsu pašnovērtējums. Tādēļ pārdomāta dāvanu iegāde var iepriecināt ne tikai to saņēmējus, bet arī padarīt laimīgākus mūs pašus.

Pērc mazas lietas ar lielu nozīmi
Tā kā cilvēka prātam ir raksturīga ātra pielāgošanās jauniem apstākļiem, prieks par vienas lielas lietas iegādi izgaisīs gandrīz tikpat ātri kā prieks par neliela pirkuma izdarīšanu. Tādēļ no prieka vairošanas viedokļa, ieteicams sevi un citus iepriecināt ar nelieliem pirkumiem, kas izkaisīti ilgākā laika periodā. Gluži tāpat ir arī ar dāvanām – rūpīgi plānojot dāvanu budžetu, varat sarūpēt nelielas dāvanas lielākam cilvēku skaitam un tādā veidā vairot gan savu, gan apkārtējo prieku. Tāpat dāvanu budžetu var plānot tā, lai varētu iepriecināt apkārtējos ne tikai Ziemassvētkos, bet arī ikdienā.

Izbaudi gaidīšanas prieku
Tie, kam ir bērni, noteikti ir ievērojuši, ka bieži vien Ziemassvētku dāvanu gaidīšana tiem sagādā daudz vairāk prieka nekā pašas dāvanas. Tādēļ veicini šo sapņu un fantāziju veidošanos un vēl pirms pašiem svētkiem domājiet, apspriediet un plānojiet, kā tieši tos pavadīsiet, kas jūs iepriecinās un ielīksmos.

Avots- Swedbank Privātpersonu finanšu institūta un SievietesPasaule.lv sagatavotie padomi

Padalies ar pieredzi – ka Tu plāno Ziemassvētku pirkumus?

Dalīties.

Atstāt Ziņu