Vārda dienu svin: Ulvis, Uldis, Sandis, Sandijs

Padomi naudas uzkrājumu veidošanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Latvijā tikai katrai otrajai ģimenei ir finanšu uzkrājumi, liecina Swedbank Privātpersonu finanšu institūta rīcībā esošie dati. Turklāt statistika liecina, ka pēdējā gada laikā mājsaimniecības biežāk izvēlējušās tērēt, nevis krāt. Tāpēc tev noteikti noderēs desmit noderīgi padomi uzkrājumu veidošanai.

10 vērtīgi padomi uzkrājumu veidošanai

1. Sāc šodien. Atceries, ka labākais brīdis uzkrājumu veidošanai bija vakar, bet otrs labākais brīdis ir šodien – neatliec uzkrājumu veidošanu uz rītdienu. Uzkrājumu veidošanas paradokss slēpjas tajā, ka cilvēki, kas uzkrāj nelielas summas regulāri ne reti būs uzkrājuši vairāk nekā tie, kas noguldīs lielas summas ik pa laikam. Krāšana ir ieradums, kas jāattīsta ilgākā laika periodā, soli pa solim. Katra ģimene var sākt ar nelielām summām un pakāpeniski tās palielināt, ja nepieciešams.

2. Izveido drošības spilvenu. Ja tev vēl nav uzkrājumu, tad pirmais solis finanšu labklājības virzienā ir drošības spilvena izveidošana. Šie līdzekļi kalpos kā rezerve neparedzētiem gadījumiem. Tos iespējams veidot pakāpeniski, katru mēnesi atliekot šim mērķim noteiktu ienākumu daļu. Apsveicami, ja izdodas izveidot uzkrājumu trīs mēnešu vai pat pusgada ienākumu apmērā, tomēr ģimenes var justies jau ievērojami stabilāk, sakrājot līdzekļus vienas mēnešalgas apmērā.

3. Nosaki mērķus. Kad izveidots drošības spilvens, skaidri nosaki turpmākos uzkrājumu veidošanas mērķus – tas vairos tavu motivāciju krāt. Krāt var, piemēram, bērna izglītībai, apkures sezonai vai sava personīgā auto izmaksām. No šiem mērķiem būs atkarīgs gan vēlamais uzkrājumu izveides termiņš, gan izmantojamie risinājumi. Mērķi var būt īstermiņa, piemēram, atvaļinājums, lielāks pirkums, vai arī ilgtermiņa – pirmā iemaksa mājokļa iegādei, uzkrājums vecumdienām, uzkrājuma veidošana ātrākai kredīta atmaksai.

 4. Nosaki prioritātes. Vienlaikus iespējams krāt vairāku mērķu īstenošanai. Katram no mums ir sapņi un parasti to ir vairāk, nekā īsā laika posmā ir iespējams piepildīt. Tādēļ racionāli ir noteikt prioritāti katram no taviem mērķiem un ar pilnu atdevi pievērsties to ieceru īstenošanai, kuras šķiet vissvarīgākās. Zinot, kādas ir tavas prioritātes un kam tiek krāti līdzekļi, būs arī vieglāk pieņemt lēmumus par ikdienas tēriņiem un atturēties no spontāniem pirkumiem.

5. Izvēlies atbilstošu uzkrājumu veidu. Šī izvēle atkarīga no tā, kādam mērķim tiek veidots uzkrājums un kāda līdz ar to ir vēlamā līdzekļu riska pakāpe, ienesīgums un pieejamība. Norēķinu konts, krājkonts un termiņdepozīts ir visdrošākie naudas krāšanas veidi, kas izslēdz uzkrājumu vērtības samazināšanās risku, tomēr nodrošina arī salīdzinoši nelielu peļņu. Šādi risinājumi ir piemērota izvēle gadījumos, kad uzkrātie līdzekļi būs nepieciešami pēc neilga laika vai var kļūt nepieciešami steidzami, piemēram, drošības spilvena gadījumā. Ja tiek veidots uzkrājums vecumdienām, tad piemērots ir ieguldījums pensiju 3. līmenī, kas papildus paredz arī iespēju saņemt no valsts iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu.

6. Atliec naudu jau algas dienā. Gūstot ienākumus, vispirms vajadzētu atlikt naudu uzkrājumu veidošanai un tikai tad plānot savus tēriņus, vadoties no atlikušās summas. Ja uzkrājumiem plānots novirzīt tikai pēc tēriņiem atlikušo, bieži vien var gadīties, ka naudas uzkrājumiem vienkārši nepietiks. Uztver šo darbību kā maksāšanu sev un padari to par paradumu un pašsaprotamu rīcību algas dienā ik mēnesi.

7. Atrodi slēptās rezerves. Bieži vien šķiet, ka tērējam taupīgi, tomēr nereti, mainot pirmajā brīdī šķietami sīkus paradumus, ir iespējams atrast papildu iespējas ietaupīt. Piemēram, dārgas izklaides vietā izvēlieties pastaigas vai galda spēles, ikrīta kafiju paņem līdzi termokrūzē no mājām, nevis pērc kioskā, samazini patērētā ūdens un elektrības daudzumu. Plāno savus izdevumus, bet ietaupītos līdzekļus novirzi uzkrājumu veidošanai.

8. Izmanto papildu ienākumus. Ja saņemta prēmija, honorārs, atgūts kāds parāds vai nodokļu atmaksa no Valsts ieņēmu dienesta, nepalielini savus izdevumus, bet gan atliec šo naudas summu uzkrājumos.

9. Rūpējies par uzkrājumu drošību. Atceries, ka mājās uzglabātā nauda ir pakļauta zādzības un ugunsnelaimes riskiem, savukārt par licencētās finanšu iestādēs glabātajiem līdzekļiem galvo valsts. Turklāt, ja nauda tiek uzglabāta mājās, pat neliela inflācija samazinās uzkrājumu vērtību un tā netiks kompensēta uzkrājuma procentu veidā.

10. Liec naudai strādāt. Ja ir izveidots drošības spilvens un regulāri tiek veidoti uzkrājumi konkrētiem mērķiem, tomēr ir pieejami brīvi naudas līdzekļi, ieteicams pārdomāt to stratēģisku ieguldīšanu. Atkarībā no tava riska uztveres iespējams izvēlēties ieguldījumu fondos, akcijās un citos investīciju produktos.

Dalīties.

Atstāt Ziņu