prīlī, īpaši tādā, kāds tas ir šogad, ne viens vien noteikti ilgojas pēc siltumnīcas, kurā varētu ātrāk sākt sēt un stādīt. Siltumnīca patiešām ir lielisks veids, kā iemīlēt dārza darbus – pirmkārt, tā aizņem nelielu platību un tās apkopei nav nepieciešams daudz laika, otrkārt, siltumnīcā viss ātrāk aug, un par paša izaudzēto ražu var priecāties agrāk. Tāpēc, ja jums vēl nav savas siltumnīcas, bet ir vieta, kur tādu izveidot, uz priekšu!
Ar pamatiem vai bez? Tomātiem vai tikai salātiem?
Vispirms ir jāizlemj, cik nopietnu siltumnīcu gribēsiet. Dārzkopības veikalos ir iespējams iegādāties jau gatavas konstrukcijas, kas mājās tikai jāsaliek, bet var arī uzbūvēt pats pilnīgi no nulles.
Jāizdomā, vai siltumnīcai tiks lieti pamati. To vēlams darīt, ja vēlaties siltumnīcu konkrētajā vietā uz ilgu laiku un stabilāku. Bet jāsaka, mazdārziņu vajadzībām ļoti labi kalpo arī siltumnīcas bez tik nopietniem pamatiem, un tātad arī bez palielinātiem izdevumiem. Tomēr pilnīgi bez pamatiem siltumnīcu būvēt nevar, jo tad tās konstrukcija, kas ir saskarē ar zemi, sāks ātrāk bojāties. Biežākais pamatu variants ir stabili bluķi.
Tāpat jau laikus ir jāizdomā, ko siltumnīcā plānots audzēt un attiecīgi – cik augstu to vajadzēs. Līdzīga konstrukcija kā siltumnīca ir lecekts, kas varbūt ir īstais risinājums, ja neplānojat audzēt tomātus. Lecekts – tā ir tā kā ar plēvi pārvilkta kaste, kurā ir dobe, vai arī kuru var uzlikt uz dobes, un tādējādi nodrošināt pirmajiem redīsiem, salātiem, spinātiem siltumnīcas apstākļus, paātrinot augšanu.
Siltumnīcas būvēšanai nepieciešamie materiāli
Vietai, kur plānojat būvēt siltumnīcu, jābūt neapēnotai. Nederēs pleķītis zem augļu kokiem.
Vispirms jāķeras klāt siltumnīcas karkasa veidošanai. Var gatavot pats, var arī pasūtīt gatavas konstrukcijas saimniecības un dārza preču veikalos. Pieejamie siltumnīcas materiāli ir no koka, metāla vai plastmasas. Koka konstrukciju mīnuss esot risks, ka kokmateriāls sāks bojāties un sapūs, bet mana pieredze rāda, ka ja ir labs kokmateriāls un pareizi apstrādāts, koka siltumnīcas kalpo gadu desmitiem.
Nākamais jautājums – ar ko siltumnīcas konstrukciju apvilkt, ar plēvi vai stiklu, ko labāk? Stiklam ir labāka gaismas caurlaidība, bet ir arī savi mīnusi – tas ir dārgs, tas var saplīst, un īpaši karstās vasarās siltumnīcas noteikti būs jāēno, lai augi neapdegtu. Vislētākā ir polietilēna plēve, kas arī var kalpot pat 3-5 gadus, ja par siltumnīcu labi rūpējas. Dārgāka un kvalitatīvāka ir etilvinilacetāta plēve (saīsināti EVA), kas ir izturīgāka, kalpos pat vairāk kā 10 gadus. Šobrīd labākais materiāls ir polikarbonāts, kas ir ļoti izturīgs, un kalpo ļoti ilgi, tikai jāatceras, lai tas notiktu, ir ļoti rūpīgi un pareizi polikarbonāts siltumnīcai jāuzvelk.
Neaizmirsti par vēdināšanu!
Plēve noteikti jāvelk siltā laikā, vismaz +10 grādos, lai to var labāk nostiept. Vēsā laikā liekot plēvi, to nevarēs tik labi nostiept, un vasaras karstumā tā kļūs vaļīga, un vējš varēs viegli saplēst.
Varbūt vēlaties apsildāmu siltumnīcu, kurā var sākt darboties pat mēnesi ātrāk nekā parasti laikapstākļi to atļauj? Vienkāršais variants ir – likt dubultā EVA plēves segumu, iekšējai plēvei jābūt plānākai, lai būtu labāka gaismas caurlaidība, vai izvēlēties polikarbonāta plēvi, vai arī siltumnīcā ierīkot apkures sistēmu, jāpiebilst gan, ka, ja izvēlaties apkures sistēmu, arī ir ieteicams izvēlēties kvalitatīvāku un izturīgāku plēvi.
Siltumnīcā noteikti jābūt vēdināšanas lūkām, jo pārāk lielā karstumā augam neaizmetīsies augļi, kā arī – ir šķirnes, kurām vajadzīga apputeksnēšana – kukainīšiem ir jātiek siltumnīcā.
Kad siltumnīca gatava, tajā var sākt ķerties klāt dobju veidošanai un iekopšanai!