Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Pa saulaino Dienviditāliju ar romānu ‘Neprātīgi iemīlējies’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Balts zvejnieku ciemats, skaista itāliete un līdz ausīm iemīlējies jauns vīrietis… Tas viss zābaka papēdī. Iepazīstieties – Krisa Harisona pārgalvīgais un valdzinošais stāsts par to, kā viņš atstāj aiz muguras veco dzīvi un dodas pretī la dolce vita – Dienviditālijas vilinošajam dzīvesveidam, kas pievelk ar kārdinošu ēdienu, fizisku skaistumu un saulainām ainavām.

Ceļojumā uz Dublinu Kriss līdz ausīm iemīlas itāļu meitenē Danielā, kuras “acis ir Guinness alus krāsā”, un seko Danielai uz viņas dzimto Andrano ciematu Apūlijas krastā.

Pa olīvkoku birzīm un bruģakmens ieliņām Kriss mūs aizved aizkustinošā, vērīgā un bieži vien arī pārgalvīgā un smieklīgā ceļojumā uz Dienviditālijas sirdi. Ceļā mēs iepazīstam ekscentriskus tēlus – policistu, kurš pārveido noziegumus, lai tie atbilstu vajadzīgajai veidlapai, ārstu, kurš pacientiem izraksta mājās gatavotu limonādi, un vislielāko izaicinājumu no visiem – Danielas mammu, kura ir apņēmības pilna Krisu pievērst katoļticībai, kontrolēt viņa apkašveļas izvēli un uzcelt otro stāvu savai ģipša apmetuma mājai, kur jaunais pāris varētu dzīvot laimīgi mūžīgi mūžos.

Vai attiecības ar Dienviditāliju izdzīvos? Vai varbūt saldā dzīve pārvērtīsie skābā? To gribējām uzzināt arī mūsu grāmatu klubiņa dalībnieces, tāpēc nemīlīgos oktobra vakarus īsinājām lasot Krisa Harisona romānu “Neprātīgi iemīlējies”.

Par to, kas mums sakāms par šo grāmatu, lasi tālāk!

 

Inese: interesanti šķita līdz pusei, jo tālāk jau notika vien atkārtošanās
Austrālieša Krisa Harisona autobiogrāfiskais romāns „Neprātīgi iemīlējies” šķita interesants līdz pusei, jo tālāk, manuprāt, notika vien atkārtošanās – jauni pierādījumi tam, cik labi Itālijā, ja esi tūrists, cik slikti, ja dzīvo tur pastāvīgi. Itālijas dienvidu kolorītu iepazīstam pamatīgi un detalizēti: no burvīgajām ēšanas tradīcijām, draudzīguma līdz pat riebīgai attieksmei pret mājdzīvniekiem un milzīgai birokrātijai. Par visu jūsmot vai ar daudz ko samierināties Krisam palīdz lielā mīla pret itālieti Danielu, kuras dēļ viņš pat iemācās runāt itāliski. Un romānu noslēdz – cik triviāli – laimīga apprecēšanās.
Mani ļoti personiski uzrunāja kāda romāna frāze – „zem valodas skaistuma paslēpušās sarežģījumu litānijas”, jo diemžēl vairākās vietās lasot bija jāapstājas tulkojuma stila dēļ. Kriss esot uzaudzis, „sērfojot bondi lielajos viļņos”. Kas ir „bondi”? Tāds man uzreiz radās jautājums. Ja šo vārdu atstāj ar mazo burtu, tad svešvārdu vārdnīcā skaidrojums ir „brīvie cilvēki Skandināvijas zemēs agrajos viduslaikos”. Toties angliski par Austrāliju internetā atrodam norādi uz Bondi Beach – populārāko pludmali. Ak, tādos viļņos autors plunčājies! Un pavisam saērcināja teikums par Krisa piedzīvoto kādā Itālijas slimnīcā, jo tajā bija frāze „Učio pie loga, kurš bija pārcietis kolonoskopiju, atkal un atkal murmināja”. Interesanti, vai šī darba redaktore tiešām domā – kolonoskopija taisīta logam?
Par spīti tam, ka mazliet pazudu tulkojumā, kopumā romāns patika, jo sniedza arī pavisam negaidītus faktus par Itāliju, piemēram, ka tās ziemeļu un dienvidu iedzīvotāji savstarpēji ir diezgan naidīgi cits pret citu. Bez galvenajiem tēliem bija arī ļoti simpātiski otrā plāna varoņi: benzīntanka īpašnieks sinjors Api, Danielas māte sicīliete Valērija, ar alcheimeru sirgstošais tēvs u.c.

Lienīte: patika autora gaumīgais humors, kas bieži vien lika sirsnīgi pasmieties
Krisa Harisona romāns „Neprātīgi iemīlējies” palīdzēja man jauki īsināt lietainos rudens vakarus, un spilgtie dabas apraksti ļāva sajust Dienviditālijas sauli.
Kopā ar galveno varoni Krisu mašīnā ceļojām pa Dienviditāliju, kur satiksmes noteikumus ievēroja tikai Kriss, kārtojām birokrātijas lietas, gulējām diendusu (jo siesta ir svēta lieta un tā ir jāievēro), baudījām lieliskos itāļu ēdienus un dzērām vīnu. Un kur nu vēl sirsnīgie cilvēki, kuri tik ļoti mīl klausīties stāstus par citu tautu dzīvi, lai lieku reizi pārliecinātos, ka viņu pašu zeme ir labākā visā pasaulē, jo te ir viss dzīvei nepieciešamais – saule, vīns, ēdiens un futbols.
Šī grāmata man atsauca atmiņā sen skatītu itāļu komēdiju „Laipni ielūdzam Dienvidos”, kurā galvenais varonis Alberto tiek pārcelts darbā uz Kampānijas provinci, kas rada viņā īstas šausmas un paniku. Jo Ziemeļnieki raugās uz Dienvidniekiem kā uz neaptēstiem ļautiņiem, kuri samierinās ar mafiju un dzīvo uz bagātās, darbīgās Ziemeļitālijas rēķina. Savukārt Dienvidnieki raugās uz Ziemeļniekiem kā uz ļautiņiem, kuriem tikai nejaušības pēc laimējies piedzimt bagātākajā valsts daļā, kuri bezmērķīgi notriec naudu, ko sviedriem vaigā nopelnījuši Dienvidnieki.
Grāmata ir par mīlestību pret sievieti un mīlestību pret svešu zemi – Itāliju. Šī mīlestība liek galvenajam varonim lauzt daudzos stereotipus par šo valsti, iemīlēt un saprast cilvēkus, kas tajā dzīvo. Patika autora gaumīgais humors, kas bieži vien lika sirsnīgi pasmieties.

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu