asmīns, apelsīni un rozes – šādas it kā nesavienojamas asociācijas saistās ar šo augu. Nezinātājs to var noturēt par jasmīnu, savukārt no attāluma tas izskatās tikpat karalisks kā rožu krūms. Pienākot tuvāk, jūtama citrusaugļiem raksturīgu smaržu. Šie ir filadelfi (Philadelphus) jeb neīstie jasmīni, kas pieder pie hortenziju dzimtas filadelfu ģints. Plašu pagalmu īpašnieki var izraudzīties apjomīgākās filadelfu krūma šķirnes (Lielziedu filadelfs Philadelphus inodorus var. grandiflorus), bet mazākiem dārziem būs piemērotas šķirnes zemāku augumu un dažādu krāsu lapotni, vairāku formu un pildījuma ziediņiem, kā arī jau retāk atrodamās franču selekcionāru veidotās Lemuānu hibrīdšķirnes. Filadelfa skaistumu nosargāt nav grūti, taču jāievēro daži būtiski noteikumi formīga vainaga saglabāšanai un bagātīga ziedu devuma nodrošināšanai. Iepazīsim filadelfus tuvāk!
Daudzgadīgie, ziedošie filadelfi (Philadelphus) ir vasarzaļi krūmi ar baltiem, smaržīgiem ziediem. Nav zināma precīza to izcelsme – daži avoti min, ka auga aizsākumi meklējami Ziemeļitālijā, Austrijā un Rumānijas vidienē, bet citi kā šī ziedošā krūma dzimteni min Ziemeļameriku un arī daļu Āzijas. Kopumā var droši apgalvot, ka augs nācis un labi aug mērenā klimata joslā un tur, kur to lutina saule. Savvaļā filadelfi sastopami mežainos apvidos un saules apspīdētos klinšainos kalnos un nogāzēs. Apdzīvotās vietās tie bieži mežonīgi izpletušies vecu, pamestu māju pagalmos, kas liecina, ka arī bez īpašas aprūpes filadelfi aug vareni un spēcīgi.
Lielākās filadelfu variācijas var pastiepties pat 3 metru augstumā un izplesties 3,5 m platumā. Ovālās krūma lapas ir zaļas vai tumsnēji zaļas, kas rudenī neiekrāsojas košos toņos, bet, visticamāk, pirms pilnīgas lapu nokrišanas tikai nodzeltēs. Ziediņi lielākoties ir balti un tie nosedz visu krūmu, it īpaši pildīto ziedu gadījumā, padarot krūmu īpaši kuplu un romantisku. Ziediņi uzplauks vasaras sākumā, jūnijā, un ziedēs vairākas nedēļas. No īpatnējākajām šķirnēm noteikti jāmin “Aurea”, kura izceļas ar citrondzeltenām lapām, “Variegata” priecēs ar baltraibām lapām, savukārt “Snowball” būs ar bieziem, pildītiem ziediem. Pēc izziedēšanas attīstīsies augļi – nelielas kapsulas, kurās būs vairākas sīkas sēkliņas.
Filadelfi ir spēcīgs un izturīgs augs. Tas izturēs gan skarbu ziemas spelgoni līdz -250C, gan arī ļoti sausas un vējainas vasaras, jo augs labi attīsta stingras, dziļas saknes, kuras neapdraud liels sausums vai stipri vēji. Filadelfs var augt gan daļēji saulainā, gan pilnīgi saulainā vietā, taču viskrāšņāk tas ziedēs saules apspīdētā vietā. Arī augsnes ziņā krūms nav prasīgs, jo spēj paciest gan ļoti skābu vidi, gan kaļķainu un pat mālainu augsni. Svarīgi nodrošināt labu augsnes drenāžu. Stādaudzētavās pieejami gan kailsakņu stādi, gan vidēji lieli konteinerstādi, un tos vislabāk izstādīt pirms vai pēc ziedēšanas. Stādīšanu var veikt arī ziedēšanas laikā, taču tad augs prasīs vēl intensīvāku un rūpīgu laistīšanu. Stādīšanai izrok pietiekami lielu un dziļu bedri, lai pietiktu vietas krūma saknei. Pirmajā gadā, sevišķi vasarā, jāveic regulāra laistīšana, bet turpmākajos gados tas nebūs bieži nepieciešams.
Filadelfi neprasa papildu mēslojumu, jo tie paši par sevi ir ātri un spēcīgi augoši krūmi. Agrā vasarā to var palutināt ar rozēm domāto mēslojumu, taču galvenās rūpes siltajā gada periodā ir laba laistīšana. Ziediņi veidojas uz iepriekšējā gada dzinumiem, tie uzplauks jūnijā vai jūlija sākumā. Kad tie izziedējuši, sākas laiks, kad veicams svarīgākais uzdevums – apgriešana. Filadelfus jāapgriež katru gadu, lai nodrošinātu krāšņu, formīgu lapotni un sekmētu jauno dzinumu veidošanos gan uz zariem, gan jaunajiem dzinumiem krūma apakšpusē. Savukārt brīvi augošu filadelfu var apgriezt arī reizi vairākos gados. Katram zariņam apgriež aptuveni ceturto daļu vai pat mazāk, un tas dos augam signālu, ka jāpārtrauc stiepšanās garumā un jāsāk veidot kuplāks apjoms. Kroplīgākos zarus var apgriezt vēl vairāk, lai tie nelīstu ārpus krūma forma, savukārt pa zemi ložņājošos zarus var nogriezt pavisam. Arī pavisam vecam un asimetriskam krūmam var atgūt skaistu formu – to panāk, nogriežot zarus pilnībā. Tas ir drastisks paņēmiens, bet jau nākamajā gadā būs jauna, neliela, bet formīga lapotne.
Jūnijā vai rudenī var veikt auga pavairošanu ar spraudeņiem. Vislabāk tos ņemt no jaunākiem sānu zariņiem, un tiem jābūt aptuveni 7-10 cm garumā. Spraudeņu izstādīšanu var veikt jau nākamajā pavasarī. Spraudeņus var iegūt arī no vecākiem zariem, taču tie var neieaugt tik labi kā jaunāki zariņi.
Vienīgais kaitēklis, kas filadelfus var apdraudēt gada karstākajos periodos, ir miltrasa, taču kopumā tas ir noturīgs pret slimībām un citiem kaitēkļiem. Izrādās – skaistums ne vienmēr prasa lielas pūles, un katrs dārzs ir pelnījis burvīgo balto ziedu izrādi un citrusa smaržas svaigumu!
Vai tu zināji, ka:
- ziedošais krūms nosaukts par godu sengrieķu karalim Ptolemajam II Filadelfam;
- ar nektāru bagātie ziedi pievilina gan tauriņus, gan putnus;
- zem ūdens strūklas parīvējot auga lapas vai ziediņus, tie darbosies kā ziepes un maigi nomazgās rokas, neatņemot ķermenim dabīgās eļļas;
- ziedēšanas laikā filadelfi noder arī kā grieztie ziedi;
- Amerikas vietējie iedzīvotāji senākos laikos krūma zarus izmantojuši, lai izgatavotu bultas, caurules un ķemmes;
- Lemuāna filadelfu šķirnes ziediem ir zemenēm līdzīga smarža;
- filadelfs ir Amerikas Savienoto Valstu Aidaho štata nacionālais augs.