Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Mūsu gultā ir problēma. Viņš krāc!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pavisam nesen satiku kādu draudzeni, kura man stāstīja par savu attiecību līkločiem un to, ka ir kāda nepatīkama lieta, kas ir sākusi bojāt viņas un puiša savstarpējās attiecības. Man šķita, ka runa būs par sānsoļiem vai nespēju ieklausīties otrā, bet nē – izrādās viņas draugs krāc. Un dara to ļoti skaļi. Meitenei ir ļoti trausls miegs, tāpēc spējat iedomāties, kā viņa jūtas nākošajā rītā. Uz jautājumu, kā ar to cīnās, viņa atbildēja, ka ir mēģinājuši gulēt atsevišķās istabās, bet tas ir radījis plaisu viņu attiecībās, tad nu šī ideja ir atmesta. Mēģinājusi likt uz ausīm mp3 atskaņotāju, kā arī ausu aizbāžņus, bet nekas no tā nav nodrošinājis mierīgu un patīkamu miegu. Un sekas ir viegli paredzamas – meitene ir īgna, dusmīga, neizgulējusies un neapzināti tajā visā vaino savu draugu.

Tad nu mēs, Sievietes Pasaule.lv, nolēmām viņai palīdzēt un doties uz Stomatoloģijas institūtu pie Anestezioloģijas nodaļas un Miega laboratorijas vadītāja Jura Svažas noskaidrot, kas tad īsti ir krākšana, kas to izraisa, un kā to ārstēt.

Juris Svaža pastāstīja, ka krāc cilvēki, kuriem ir sašaurināti elpceļi. Ja elpceļi ir šauri, tad var rasties troksnis. Ja elpceļi ir plati, tad gaiss plūst brīvi.

Jautāju, kas tad īsti elpceļus padara šaurus? Tā var būt anatomiska iedzimtība (tie ir cilvēki ar mazu apakšžokli), iedzimtība (piemēram, māte un meita krāc) un liekais svars (jo jūsu priekšā ir lielāks cilvēks, jo viņam ir šaurāki elpceļi).

Bet runājot par sociālo faktoru – par to, kurš tad īsti ir vainīgs pie tā, ka kāds nav izgulējies – krācējs vai tā otra puse, Juris Svaža apgalvo, ka nereti, pie vainas ir otra puse. Jo krācējs jau sev netraucē. Bet otra puse krācēju dzird tikai tāpēc, ka tai ir trausls miegs. Tātad, jāārstē ir nevis krācējs, bet gan tas, kam ir trauslais miegs. Un varbūt, ka problēma pie nākamā rīta dusmām ir kaut kur dziļāk – apslēpts aizvainojums, kaut kas nepateikts, varbūt sievietei tas vīrietis jau sen krīt uz nerviem un krākšana ir tikai iegansts kārtējām dusmām. Variantu ir daudz. Juris Svaža mudina par to padomāt.

Runājot par ārstēšanu. Tā kā krācējs pats sevi nedzird, tad bieži vienīgā motivācija ārstēties ir sievietes lūgums. Jo ārstēšana maksā naudu. Un operācija prasa gan nervus, gan spēkus, sevišķi pēc tam, kad kādu laiku operētā vieta sāp.

Pieejama ir lāzerķirurģija, radiofrekvences ķirurģija, kā arī mazas invazīvas ķirurģiskas metodes, ar kurām var vairākos paņēmienos piededzināt augslējas tādā veidā mazinot  krākšanas izraisīto troksni. Taču tas viss maksā naudu un tāpēc Juris Svaža jautā – vai tiešām tas viss ir vajadzīgs?

Uz jautājumu, vai ar vienkāršiem medikamentiem krākšanu var apklusināt, viņš viennozīmīgi atbild, ka nē. Jo problēma ir šauri elpceļi un nekādas zāles tos platākus nepadarīs.

Kopumā, krākšana nav nekas nenormāls un slikts, protams, ja neskaita tās radīto troksni. Bet ir kāds brīdis, kad ir jāsāk uztraukties. Tas ir tad, ja naktī krācot rodas pauzes elpošanā. To sauc par miega apnoju. Tas ir nopietni, tāpēc tad gan ir steidzami jādodas pie ārsta.

Mans secinājums pēc šīs sarunas paliek viens – nedarīt pāri savam draugam un nesūtīt viņu pa taisno uz operāciju, bet gan pastaigāt pa aptiekām un atrast sev labākos ausu aizbāžņus. Pirms tam gan vienu nakti noziedojot un pārbaudot, vai drauga elpa ir lēna un vienmērīga, vismaz turpmāk sev nodrošinot sirdsmieru, ka jā, viņš varbūt krāc, bet viņam vismaz nav miega apnoja, kas apdraudētu viņa veselību un nākotnē – varbūt pat dzīvību. 

Dalīties.

7 komentāru

  1. Es ar šo problēmu sadzīvoju jau vairāk kā 30 gadus! Sākumā to uztvēru, kā pašu par sevi saprotamu lietu, kurai laikam tā jābūt, bet kad tā sāka traucēt, aizsūtīju savu otro pusīti pie ārsta. Miega kabinetā veica dažādus mērījumus un ieteica izvēlēties aparātu, kas palīdz naktī elpot, līdz ar brīdi, kad elpa itkā apstājas. Lietoja viņš šo aparātu vismaz vienu gadu katru nakti. protams zināma neērtība tā bija, bet rezultāts ir, jo elpošanas ceļi paplašinājās un krākšana ir mazinājusies. Tas notiek samērā reti, kad iekrācas. iesaku tomēr apmeklēt miega kabinetu, kas atrodas Stomatoloģijas centrā.

  2. Var jau smaidīt par to, bet patiesībā tā tiešām ir liela problēma attiecībās, kad viens nevar izgulēties otra krākšanas dēļ, zinu, ka pēc tam neapzināti tiešām var sākt uzkrāties dusmas un aizvainojums uz to cilvēku, ka viņš neļauj atpūsties uz izgulēties.

  3. Tas nav pareizi dusmoties uz otru cilvēku. Problēma jāizrunā un kā jau iepriekš rakstīju, pastāv iespējas to risināt. Atlabšanas process tiešām ir ļoti lēns, bet ja pacietīgi ir abi, tad var cerēt uz rezultātu.

  4. Iesaku līdzekli "Medisnore", ražots "Naveh pharma Izraela", eļļu maisījums uz Nāves jūras ūdens bāzes, parbaudīts līdzeklis, lai mitrinatu un eļļotu balss saites,tādā veidā arī nomācot krākšanas defektu.Protams, ja nav iedzimtas pataloģijas. Var iegādāties SIA"Austrumu medicīna" Kr.Valdemāra ielā 100, vai zvanot pa tālr.28630659 Elitai Brikmanei.

  5. Mans vīrs arī krāc, vienmēr pa naktīm mocījos, viņu bakstīju un kustināju, lai pagriežas uz sāniem. Bet tas jau nav risinājums, jo pēc dažām minūtēm atkal sākas. Un es jau viņu arī modinu ar savu bakstīšanu un kustināšanu. Mans atradums ir ausu aizbāžņi! Vīrs krāc, bet es nekā nedzirdu un no rītiem esmu lieliski izgulējusies 🙂 Viens otru vairs netraucējam.

  6. Krākšana saistīta ar to, kas notiek aizdegunē: ja to apdzīvo baktērijas, bijuši haimorīti, sinusīti,-tie par to liecina. Ir pārbaudīts, ka antibakteriālās lietas, bioloģiski aktīvais sērs (MSM), uzjaucot tā suspensiju un pilinot regulāri, iztīrot aizdeguni, krākšana izbeidzas…Trakākais jau ir tas, ka tas, kas krāc, to nesajūt kā problēmu, ja jūs viņam nepiebikstat pie katras lielākas krākšanas!

Atstāt Ziņu