Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Muntes ‘Stāsts par Sanmikelu’: grāmata par patiesām vērtībām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

oti sirdsgudra, cilvēcisku vērtību pildīta grāmata, tā var raksturot zviedru ārsta Aksela Muntes romānu “Stāsts par Sanmikelu”. Mums, grāmatu klubiņa dāmām patika un noteikti iesakām to izlasīt arī citiem. Plašākus komentārus par A.Muntes romānu sniedz divas mūsu erudītākās un literatūras lauciņu pārzinošākās dalībnieces- Inese un Lienīte.

Inese Kušķe: Grāmata savaldzina ar lielu cilvēkmīlestību
Zviedru ārsta Aksela Muntes romāns „Stāsts par Sanmikelu” ir autobiogrāfisks darbs, kas sastāv no daudzām nodaļām-tēlojumiem un neieslīgst detalizētā konkretizācijā, bet savaldzina ar lielu cilvēkmīlestību un labestību pret dzīvniekiem. Atklāti sakot, man reizēm šīs konkretizācijas pietrūka, lai saprastu, cik gadu vecumā Munte strādā Neapolē, palīdzot holeras slimniekiem, vai kurā gadā beidzot nopērk kāroto īpašumu Kapri salā.

Toties man ļoti patika autora spēja lirismu un emocionalitāti savīt kopā ar humoru un ironiju, kurā neiztrūka arī lielas devas pašironijas. Muntes biogrāfi atzīst, ka ārsts bijis diezgan augstprātīgs, taču viņa romānā, kas rakstīts mūža nogalē, to nejūt. Jautri un ar lielu mīlestību aprakstīti dažādi kalpotāji vai itāļu zemnieki – viskolorītākie šķita Agates jaunkundze un Pačjāle. Apbrīnu izraisa lielā mērķtiecība, sasniedzot savu mūža sapni – Sanmikelas īpašuma izveidi skaistajā Kapri salā.

Romānā daudz filozofisku pārdomu, kas, tās pierakstot, izveido pat vairākas vērtīgas citātu lapaspuses. Man gribētos uzsvērt šo: „Nedaudz draugu, nedaudz grāmatu, patiešām tikai ļoti nedaudz, un vēl suns ir viss, kas cilvēkam vajadzīgs, kamēr viņš nav pazaudējis pats sevi.”

Lienīte Kroja: Atmiņā paliek Muntes filosofiskās pārdomas
Zviedru rakstnieka un ārsta Aksela Muntes „ Stāsts par Sanmikelu” joprojām ir viens no visu laiku lielākajiem bestselleriem. Tas sastāv no daudziem tēlojumiem, kas veltīti autora ārsta praksei, viņa ceļojumiem, pārdomām par dzīvi un nāvi, un, protams, viņa mīļotajiem dzīvniekiem. Tomēr galvenā tēma, kas vijas cauri visai grāmatai, ir mīlestība pret Itāliju, tās cilvēkiem, interese par antīko vēsturi un darbs pie Sanmikelas villas celšanas Kapri salā.

Atmiņā paliek Muntes aprakstītās filosofiskās pārdomas, dzīves pieredze un secinājumi. Veiksmīgi sabalansēti skumjie un jautrie notikumi.

Lūk daži citāti no grāmatas:

– ko tu paturēsi sev, to pazaudēsi, bet, ko aizdosi prom, tas mūžam būs tavs;

– ja kaut kas nākas grūti, tad tas ir viens iemesls vairāk, lai to izdarītu.

Šī grāmata ir spilgts piemērs tam, kā, veltījot savu dzīvi citiem, var piepildīt savu sapni.

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu