Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Mums būs bērniņš! Kā sagatavoties mazuļa ienākšanai pasaulē

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Brīdis, kad sieviete uzzina, ka ir stāvoklī, ir emocijām pilns. Pēc tam, kad pārgājis pirmā mirkļa satraukums, topošie vecāki jau sāk domāt par visu, kas attiecas uz mazuļa gaidīšanu, drošu un mierpilnu ienākšanu šajā pasaulē.

Kas ir tās būtiskās lietas, par kurām grūtniecei un viņas partnerim ir jādomā un jāparūpējas, lai pēc deviņiem mēnešiem mierīgi sagaidītu veselu mazuli?

Jāatrod ginekologs, kuram uzticaties
Tas noteikti ir pirmais svarīgais solis, lai grūtniecība būtu mierpilna un droša gan mazulim, gan topošajai māmiņai. Jāizvēlas ginekologs, kuram uzticaties, par kura kompetenci ir pārliecība, ar kuru bez bažām var pārrunāt jebkuru jautājumu.

Līdz 12. grūtniecības nedēļai ir jāstājas uzskaitē pie ginekologa vai vecmātes, lai varētu saņemt visu valsts garantēto atbalstu grūtniecēm.

Bieži vien tieši tajā brīdī, kad iestājas grūtniecība, sievietes nolemj mainīt ginekologu un uzskaitē stāties pie cita ārsta, kurš pilnībā atbilst viņu vēlamajiem kritērijiem. Nereti grūtnieces izvēlas arī privātklīnikas, lai tikai būtu pārliecinātas, ka saņem labāko aprūpi.

Kā atrast savu īsto ginekologu? Te vislabāk noderēs citu sieviešu un māmiņu atsauksmes. Tās var meklēt gan draugu un paziņu lokā, gan izmantot interneta plašumus, kur atradīsiet ne tikai atsauksmes par ārstiem, bet arī citu noderīgu informāciju.

Jāgādā par veselīgu uzturu, jāatsakās no kaitīgiem ieradumiem
Ideālā variantā, ja grūtniecība tiek plānota, tad topošajiem vecākiem jau vairākus mēnešus pirms bērniņa ieņemšanas ir rūpīgi jāseko līdzi savam dzīvesveidam, uzturam, jāuzņem vitamīni. Tomēr vairums mazuļu piesakās negaidīti. Tāpēc sievietei brīdī, kad viņa konstatē šo faktu, uzreiz ir jāizvērtē savs dzīvesveids un vajadzības gadījumā jāveic korekcijas.

Sīkāk par to parasti informē arī ārsts, bet pamatā tas attiecas uz veselīgu, sabalansētu uzturu, pietiekamu fizisko aktivitāti, atteikšanos no kaitīgajiem ieradumiem (smēķēšana, alkohols utt.). Te gan jāatzīmē, ka, ja līdz grūtniecībai nav bijusi augsta fiziskā slodze, tad šobrīd tā nav jāuzsāk, pietiks ar garām pastaigām, nūjošanu, baseinu, vingrošanu.

No tā, kāda ir mammas veselība, ko viņa ēd, kā jūtas, ir atkarīgs, cik veselīgs un stiprs piedzims mazulis, tas ietekmē arī dzemdības. Piemēram, pārmērīgs svara pieaugums grūtniecības laikā var apgrūtināt dzemdības, radīt riskus arī mammas veselībai.

Jāveic skrīnings grūtniecēm
Skrīnings grūtniecēm ir tās obligātās veselības pārbaudes, kuras nedrīkst izlaist un nokavēt. Parasti tam seko līdzi ārsts, bet tā ir arī sievietes atbildība, lai pareizajās nedēļās tiku veikts skrīnings grūtniecēm.

Pirmais skrīnings tiek veikts 11.-13. grūtniecības nedēļā, bet otrais skrīnings 18.-22. nedēļā. Par nepieciešamību izmeklējumu veikt arī trešajā trimestrī lemj ārsts. Šie ultrasonogrāfiskie skrīningi ir ļoti būtiski, jo tajos tiek veikti mērījumi un novērojumi, kas ļauj spriest par augļa attīstību, ļauj izslēgt vai diagnosticēt iespējamās pataloģijas, precizēt grūtniecības laiku un dzemdību datumu.

USG skrīnings grūtniecēm ir efektīvākais veids, kā pārliecināties, ka grūtniecība atbilst normai, ka mazulis jūtas labi. Protams, šo izmeklējumu laikā arī var noteikt mazuļa dzimumu, kas vecākiem parasti ļoti interesē.

Uzzini vairāk par to, kad, kā un kāpēc tiek veikts skrīnings grūtniecēm.

Vecāku kursi, grāmatas, lekcijas, gatavošanās dzemdībām
Protams, ka daba sievietē ir ielikusi daudz vērtīgu zināšanu un sajūtu par to, ko un kā darīt gaidību laikā, pēc mazuļa piedzimšanas. Tomēr viss nav tik skaisti un viegli, kā varētu gribēties. Jaunie vecāki sastopas ar ļoti daudziem izaicinājumiem. Bet labākais veids, kā tam sagatavoties, ir mācīties, gūt noderīgu informāciju un prasmes.

Pašus pamatus varēs apgūt Topošo vecāku kursos. Bet par sliktu nenāks arī kāda grāmata vai specializēts žurnāls. Šobrīd piedāvājums ir samērā plašs un kvalitatīvs, ko sagatavojuši uzticami ārsti un zinoši eksperti.

Tāpat laikus jāsāk gatavoties lielajam notikumam — dzemdībām. Jāizdomā, kur un kā gribētos dzemdēt, jāapmeklē iespējamā dzemdību vieta, jāveic vingrinājumi, kas palīdzēs sagatavoties šim skaistajam, bet grūtajam darbam. Jāparūpējas, lai dzemdībās līdzās būtu tie cilvēki, kuriem uzticaties.

Mazulim nepieciešamo lietu sagāde
Paralēli visam tam, kas attiecas uz grūtniecības uzraudzību un gatavošanos dzemdībām, topošajiem vecākiem ir jāsāk gādāt mazulim nepieciešamās lietas. Pats minimums noteikti ir gultiņa, ratiņi, drēbītes pirmajiem mēnešiem atbilstoši gadalaikam, higiēnas piederumi, autiņbiksītes. Noderīgs būs arī pārtinamais galds, tas atvieglos mazuļa aprūpi mājās un saudzēs vecāku muguras. Ne visam obligāti jābūt jaunam un dārgam. Daudz ko var aizņemties no draugiem, nopirkt lietotu, jo mazuļu lietām parasti rodas minimāls nolietojums, tās ļoti labi var kalpot vairākām ģimenēm.

Protams, māmiņai jau laikus jāsakrāmē soma, ko ņemt uz dzemdībām. Sarakstu ar lietām, kurām tur jābūt, var jautāt ārstniecības iestādē, kur plānots dzemdēt.

 

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu