Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Mandalas – iespēja pašam būt radītājam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ādam tie šķiet tikai skaisti, krāsaini zīmējumi. Kāds domā, ka tas ir kas mistisks un nesaprotams. Kādam tas nenozīmē neko. Tomēr daudzi no mums ir, ja ne saskārušies personīgi, tad noteikti redzējuši mandalas. Kas tad mandalas ir un kā tās mums var palīdzēt? Par mandalām un savu pieredzi mums pastāstīja Baiba Kranāte, kura pati vada centru mūsdienu cilvēka dvēselei un ķermenim un saskaras ar šādām garīgajām zināšanām.

 

Kas ir mandalas?
Ja paskatās uz visu, kas ir apkārt, tad itin viss ir ar kādu centru, ap kuru kaut kas veidojas. Piemēram, jebkuru augli, ja pārgriež, vidū ir kāda serdīte vai kāda sēkliņa, ap kuru veidojas viens slānis, otrs slānis… Tā tas ir it visur. Un, ir dažādi veidi, kā to simboliski attēlot.
Mandala ir kā atspoguļojums visam, kas ir. Tā ir dievišķa pilnīga struktūra, kas ir simbolisks visam esošajam. Arī cilvēka ķermenis ir mandala, kur sirds ir centrs. 

Ir mandalas, ko cilvēks pats zīmē, ļaujas savām domām un ir sakrālā mandalas, kas ir sarežģītākas un prasa priekšzināšanas.

Tradicionāli ar mandalām saprot zīmējumus, ko zīmējam, krāsojam vai veidojam. Ir arī smilšu mandalas, ko veido tibetiešu mūki. Šāda mandala ir īpaša, veidota konkrētam mērķim, konkrētai dievībai. Patiesībā mandala ir daudzdimensionāla, mēs tikai nevaram plaknē to atveidot citādāk, kā zīmējumu.

Man kā visiem pirms daudziem gadiem likās, ka tas ir kas mistisks, nesaprotams un nebija īsti skaidrības, kas tas ir. Tad pamazām ieguvu arvien vairāk zināšanu, tomēr, tas nemaz nav tik viegli. Tā tomēr ir sakrālā māksla. Sadzīviskā līmenī, es kā daudzi esmu zīmējusi, ļaujoties savām emocijām un meklējot atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.

Mandala, tas nav tikai pliks zīmējums, tur ir enerģija, tur ir aura.

Kā zīmēt, veidot mandalas?
Var ļauties emocijām, mirkļa sajūtām un zīmēt to, kas ienāk prātā. Ja zīmē konkrētu mandalu, tad būtu jāzina kas vairāk, jo tā tomēr nav vienkārši zīmēšana. Ir speciāli cilvēki, kas to apmāca.
Ir dažādas tehnikas, kā to darīt. Var zīmēt sākot no centra, var zīmēt, izveidojot sākumā noteiktu shēmu, rāmi, kuru arī pats izveido. Var zīmēt arī tā, ka uzliek punktu un, neko nedomājot, sāk ap to audzēt visu pārējo. Tas ir līdzīgi kā zieds. Ir pumpuriņš un viņš lēnām, lēnām sāk plesties. No augšas skatoties tā veidols ir kā mandalas zīmējums.
Mandala, tas nav tikai pliks zīmējums, tur ir enerģija, tur ir aura.

Man ir bijusi tā iespēja redzēt kā tibetiešu mūki veido mandalas. It kā no ārpuses skatoties tas ir zīmējums, bet tur var būt arī kādi pacēlumi un viņa jau izskatās vairāk telpiska. Mūks, kas to veido, tur prātā domu formu un viņš viņu redz vēl savādāk, vēl plašāk. Plus tur vēl ir klāt meditācija, nodoms.

Ja mēs runājam par mandalu, mēs vienmēr runājam par apli. Aplis ir pilnības simbols, tā ir pilnība.

Ir dažādi veidi kā šādos brīžos tikt galā – iet pie psihoterapeita, meditēt, rakstīt un var zīmēt mandalas.

Kāpēc cilvēki veido mandalas un ko tas viņam dod?
Ja mēs runājam par Latvijā populārajām mandalām, ko zīmē, tad var teikt, ka tas var būt:
– terapijas veids;
– tas ir bezgalīgs radošs process, kas var apvienot vairākus cilvēkus;
– brīnišķīgs pašdziedināšanās veids (to var darīt pats, ja kaut ko no tā zina, vai apmeklēt kādu semināru, kur skolotājs iztulko simbolus un krāsas).

Uz katru mandalu, uz šo zīmējumu var paskatīties daudzos slāņos. Kā uz skaistu zīmējumu, kā uz sajūtu, ko tā rada, kā uz cilvēkiem, kas veidojuši mandalu. Mandalas var veidot, piemēram, sevis dziedināšanai. Arī es pati to esmu darījusi, kad nevaru rast kādu atbildi. Ir dažādi veidi kā šādos brīžos tikt galā – iet pie psihoterapeita, meditēt, rakstīt un var zīmēt mandalas.

Tu uz papīra uzliec to, kas tev ir zemapziņā, jo brīdī, kad zīmē, atslēdz savu prātu.

Kā es esmu darījusi? Piemēram, uzdodu kādu jautājumu, kuram nezinu atbildi, ar savu prātu nevaru izdomāt, ko man darīt manā dzīvē. Un tad, zīmējot, es ļauju, lai mana zemapziņa saka priekšā, kas jādara. Tu uz papīra uzliec to, kas tev ir zemapziņā, jo brīdī, kad zīmē, atslēdz savu prātu. Pēc tam, tu paskaties uz mandalu, un tev ir skaidra atbilde. Skatoties uzreiz ir kāda sajūta – vai tas ir dinamisks, vai tas ir krāsains, vai tas ir mierīgs. Vienmēr būs kāds pirmais impulss, un tur arī būs tava atbilde, kā rīkoties.

Nav speciālu noteikumu, kad nevajadzētu veidot mandalas. Te cilvēkam jāklausa savām sajūtām. Viņš pats jutīs, kad tam nav īstais laiks, vai, kad viņš to negrib.

Sakrālās mandalas
Ir arī sakrālie zīmējumi, kas ir jantra. Tradicionālajā vēdiskajā kultūrā jantras zīmē konkrētām dievībām, konkrētām enerģijām. Jantrās daudz tiek iešifrēta simbolu valoda, tie nav spontāni cilvēku zīmējumi. Tādā jantrā vai mandalā ir ielikts kāds vēstījums. Tur, piemēram, ir pirmelementi, vārti uz visām debesspusēm, augi, kas ko simbolizē.

Veidojot sakrālās mandalas vai jantras var izlūgties kādu labvēlību no dievībām.

Mandalu var likt no jebkā
Es esmu likusi mandalu arī no ziediem. Man bija interesanta pieredze kādā 3×3 nometnē pirms vairākiem gadiem. Izdomāju, ka vajag uztaisīt mandalu Ideālai Latvijai. Māksliniece uzzīmēja pamatu, shēmu. Šo mandalu veidoja aptuveni 300 cilvēki, visi kopā nedēļas garumā. Tika pasludināts nodoms un tad katrs nesa un lika uz šī pamata kaut ko Ideālai Latvijai. Kāds nesa pļavas ziedus, kāds akmentiņus utt. Būtiski arī pēc tam veidoto mandalu izjaukt. Parasti to ielaiž upē, kas arī ir dabas elements. Un arī mēs nometnē palaidām šo mandalu iekšā upē, kur tā aiznesa to tālāk prom. Tas simbolizē to, ka mēs visam ļaujam nākt, visam ļaujam iet. Viss ir pārejoši.

 

Vai tu esi gatavs būt brīvs?
Tu pats esi radītājs. Katrs pats ir spēcīgs un cilvēkam vien atliek noticēt, ka viņš pats ir varens un var sev visu iemācīt. Cilvēks pats var mandalā izlasīt, ko tā viņam saka. Te stāsts ir par to – vai tu esi tam gatavs? Gatavs būt brīvs. Tu pats vari būt tas, kurš izveido veiksmes mandalu, veiksmes amuletu, jebko!

Labiem nodomiem jaunajā gadā
Jauna gada sākums ir labs atspēriena punkts pārmaiņām. Sanāciet kopā ar savu ģimeni un izveidojiet mandalu ar labiem nodomiem.

Cilvēks var zīmēt divos veidos:
– Var uzdodot jautājumu – Kā man veiksmīgāk rīkoties, lai gads būtu brīnišķīgs? Un tad viņš zīmē. Mandalai parasti dod arī kādu nosaukumu. Uz mandalu vislabāk skatīties no malas, no attāluma. Piemēram, tavs zīmējums ir sanācis raibs. Tad tu saproti, ka būs daudz jārosās, jādara daudz lietas, lai būtu veiksmīgāks gads. Varbūt pirmais impulss būs – maigs, mīksts, tad tas nozīmē piebremzēšanu, piezemēšanos.
– Otrs veids ir zīmēt, zinot simbolu valodu un iekļaut zīmējumā jau to, ko vēlas. 

Dalīties.

2 komentāru

  1. nu,kur cilvēkiem tik daudz laika nodarboties ar numeroloģiju,astroloģiju,mandalām.Nudien cilvekiem nav ko darīt

  2. Zane Zane on

    Ja labi grib, starp "paēst", "pakakāt", "pagulēt" un "pelnīt lielo naudu" var ietilpināt ļoti daudz interešu. 🙂

Atstāt Ziņu