Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Ko var mācīties no finansiāli grūtiem laikiem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

aut gan daudzu cilvēku lielākās bailes ir nonākt pēkšņās finansiālās grūtībās, nereti šāda dzīves pieredze ir vērtīgākais, ko cilvēks var gūt. Varbūt arī tas izklausās ļoti skarbi, tomēr daudzi cilvēki, kas ir piedzīvojuši finansiālo katastrofu un izrāpušies no ātro kredītu jeb pikalaina bedres, atzīst, ka tā ir bijusi vislabākā mācība, pēc kuras nekas vairs nav kā agrāk, un finansiālā situācija ir krasi mainījusies ļoti īsā laikā. Protams, speciāli likt sev iziet cauri kam tādam, lai gūtu mācību, būtu neprāts, taču vismaz ņemiet vērā citu atklāsmes.

1. Ienākumi nav nemaz tik zemi, mēs tikai neprotam ar tiem pareizi apieties
Pirmā un svarīgākā mācība, ko daudzi gūst, ir apziņa, ka viņi visu laiku savu naudu tērējuši nepareizi. Kad nauda cilvēkam ir, viņam vienmēr liekas, ka tās ir par maz, un vienmēr pie visām finanšu problēmām tiek vainots naudas trūkums. Ja naudas regulāri pietrūkst un jādzīvo no algas līdz algai, tad vienmēr cilvēki sūdzas par to, ka nesaņem pietiekoši lielu algu, taču par to, ka pie vainas varētu būt paša neprasme rīkoties ar naudu, aizdomājas vien retais. Pēc tam, kad ir pārciesti tiešām finansiāli slikti laiki, kad ienākumu apjoms vēl vairāk samazinās, nereti tiek atskārsts, ka patiesībā ir iespējams izdzīvot arī ar daudz mazāku naudas daudzumu un ka uz daudzām lietām nauda ir tikusi tērēta nelietderīgi. Daudzas preces un pakalpojumi, kuru iegāde iepriekš likās kā ļoti liela nepieciešamība, pēc tam šķiet pilnīgi nevajadzīgi. Pēc šādas pieredzes parasti cilvēki pie nelietderīgu pirkumu veikšanas vairs neatgriežas.

2. Uzkrājumu fonds neparedzētām situācijām nav tikai teorētiska nepieciešamība
Vēl viena būtiska mācība, ko gūst gandrīz ikkatrs, kas iziet cauri personīgajai finansiālajai krīzei, ir tā, ka uzkrājumu fonds neparedzētām situācijām patiešām ir vajadzīgs. Kamēr vien nekāda finansiāla nelaime nav notikusi, daudzi cilvēki neizprot uzkrājumu fonda jēgu. Ir grūti atlikt naudu neparedzētām situācijām, ja prātā nāk daudz veidu, kā to varētu iztērēt šķietami lietderīgāk. Kad pienāk finansiāli slikti laiki, tad daudzu pirmā doma ir: “Vajadzēja veidot uzkrājumus”. Patiešām, ja būtu izveidots uzkrājumu fonds, visticamāk finansiālās grūtības nebūtu tik izteiktas un nevajadzētu ievērot neiedomājami stingrus taupības plānus un meklēt veidus, kur gūt naudu.

3. Taupīt ikdienā patiesībā ir viegli
Arī naudas taupīšana šķiet daudz vienkāršāka pēc tam, kad iziets cauri ugunskristībām. Ja ilgāku laiku ir nācies taupīt naudu uz pilnīgi visu, tajā skaitā pašām nepieciešamākajām lietām un atteikties no pilnīgi visām ērtībām, kas pirms tam bija pašsaprotamas, vienkārša piedomāšana pie ikdienas preču un pakalpojumu patēriņa šķiet tīrais sīkums. Pie konkrēta dzīvesveida cilvēki ātri vien pierod, tajā skaitā arī pie taupības režīma, un saprotot, kā ir dzīvot patiešām taupīgi, rodas atklāsme, ka daudz kur nauda tikusi tērēta nelietderīgi. Kaut gan pēc tam, kad finansiālā situācija atkal nostabilizējas, vairs nav nepieciešams ievērot ārkārtīgi lielu taupību, daudzi paradumi tomēr saglabājas, un taupīšana kļūst par sava veida ieradumu. Pamēģiniet taupīt naudu arī tad, ja tā nav spiesta lieta. Jūs sapratīsit, cik patiesībā tas ir vienkārši.

4. Ir iespējams priecāties arī bez naudas
Kad naudas nav, cilvēki parasti atrod ļoti daudz dažādu veidu, kā pielāgoties. Tas nenozīmē tikai atteikšanos no visa, bet arī jaunu ideju meklēšanu. Tā, piemēram, ļoti daudzi cilvēki, kas pārdzīvojuši finansiāli ļoti sliktus laikus, iemācās baudīt dzīvi bez naudas. Viņi sāk novērtēt to, kas viņiem dots, un priecājas par dažādiem ikdienas sīkumiem. Pēc tam, kad finansiālā situācija atkal iet uz augšu, šīs gūtās atklāsmes nereti saglabājas un cilvēki turpina priecāties par lietām, ko iepriekš, iespējams, pat nebūtu pamanījuši. Veltiet laiku tam, lai padomātu par to, kas jums ir, un novērtētu savu dzīvi tādu, kāda tā ir šodien.

5. Var pienākt brīdis, kad kredīts ir pēdējais glābiņš
Visbeidzot, daudzi saprot, cik svarīgi ir domāt par savu kredītvēsturi un neņemt ātros kredītus bez vajadzības, jo, ja kredītvēsture tiek sabojāta savas muļķības un iegribu dēļ, brīdī, kad kredīts būs patiešām nepieciešams, tas vairs var nebūt pieejams. Tā ir ļoti tipiska situācija patiešām daudziem. Noteikti nevajadzētu ņemt ātros kredītus bez svarīga iemesla. Tāpat būtu ieteicams laikus nodrošināties un pieteikties tādam pakalpojumam kā joustoluotto jeb kredītlīnija. Ja tās piešķiršana tiek izvērtēta brīdī, kad jūsu finansiālā situācija ir laba, jūs varēsit izdevīgi aizņemties arī tad, ja kaut kas noies greizi.

Pie noteikta ienākumu apjoma cilvēki ātri vien pierod un pat nepamana, cik labi patiesībā dzīvo. Prasības visu laiku tikai aug, un tēriņi kļūst arvien lielāki. Ja dzīvē nenotiek krasas pārmaiņas, tad bieži vien tā tas turpinās visu mūžu, un finansiālā labklājība tā arī netiek sasniegta. Mācieties no citu kļūdām un nepieļaujiet, ka arī jums jāpiedzīvo finansiālā katastrofa, lai mainītu savu domāšanu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu