Vārda dienu svin: Venta, Salvis, Selva

Ko nozīmē būt skautam vai gaidai mūsdienās?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kādam vārdi ‘skauti’ un ‘gaidas’ neizsaka neko, kādam atsauc atmiņās kaut ko no skolas solā dzirdētā, taču kādai daļai tas reiz ir bijis vai vēl šodien ir dzīvesveids.

Nezinātājiem – skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās audzināšanas kustības, kuras mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Skautisms un gaidisms attīsta pašpaļāvību, vēlmi izzināt, atklāt un gribu mācīties. Šobrīd Latvijā ir ap 800 aktīvu skautu un gaidu (pasaulē ~ 50 miljoni), un Latvijas Skautu un Gaidu centrālā organizācija ir pasaules skautu un gaidu organizāciju WOSM (World Organization of the Scout Movement) un WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) dalīborganizācija.

Latvijā pirmie skautu pulciņi sāka veidoties 1917.gadā, un kopš tā laika skauti un gaidas simt gadu garumā ar cieņu pret dabu, pilsonisko aktīvismu, stāju un vērtībām, veidojuši Latvijas valsti, ieņemot nozīmīgu lomu gan okupācijas laikā, kad trimdā esošie latviešu skauti un gaidas turpināja darbību, gan Atmodas laikā, kad atjaunoja skautu un gaidu kustību un pilsoniskās aktivitātes.

Šodien – 22.februārī, kad gaidas un skauti visā pasaulē atzīmē Starptautisko draudzības dienu, TV ekrānos pirmizrādi piedzīvos dokumentāls stāsts – “Arvien modri!” – par kustības bagāto vēsturi un aizvadītajā kustības simtgades gadā piedzīvoto.

Īsam ieskatam organizācijas aktivitātēs un filmā:

“Kad bērns iestājas skautu un gaidu kustībā, pirmais piedzīvojums ir rudens pārgājiens ar ko arī sākas dokumentālā filma. Gada garumā kopā ar operatoru Jāni Kešānu sekojām līdzi skautu un gaidu aktivitātēm, mēģinot portretu veidot caur vērtībām, kas svarīgas viņiem pašiem: labais darbs ik dienu par ko atgādina kaklautā iesietais mezgls, stāja, cieņa pret dabu, brīvprātīgais darbs, vēstures pārzināšana, cieņa pret savu valsti un kopienu. Pārsteidza, ka pat -10°C salā divpadsmitgadīgi bērni nakšņo mežā un zina, kā ierīkot telts vietu un ugunskuru. Īpaši iesaku filmu noskatīties bērniem un vecākiem, kuriem gribētos brīvajā laikā iesaistīties aizraujošās aktivitātēs”, stāsta filmas autore Eva Johansone.

Dokumentālajā filmā varēs gūt arī ieskatu par skautisma vēsturi Latvijā: “Skauti un gaidas ir daļa no Latvijas brīvības un mēs to uzturam dzīvu, aktīvi darbojoties ikdienā. Mēs jauniešiem stāstām, rādām un viņi paši dara un izjūt, to, ko nozīmē būt brīvam cilvēkam, brīvā valstī. Tā nav sēdēšana malā, bet tā ir aktīva darīšana un būšana ar Latvijas valsti šos 100 gadus, nākamos un aiznākamos”, filmā saka viens no varoņiem, skautu vadītājs Nils Klints.

Sīkākwww.skauti.lv un www.faceboook.com/skautiungaidas

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu