Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kādēļ kārojas saldumi?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ev šokolāde ir? Ievārījums? Končas? Cepumi? Tā gribas kaut ko saldu!” Šādu jautājumu no savas māsas mutes dzirdu vismaz piecas dienas nedēļā. Var jau saprast, topošajiem ārstiem garīgā slodze ir gana liela. Kāds tur brīnums, ka enerģijas lādiņš tiek meklēts šokolādes kārbā, ievārījuma burkā, bet ļoti lielā izmisumā – cukurtraukā.

Kādēļ mums kārojas saldumi?
Zinātnieki min, ka vēlme apēst ko saldu cilvēkiem ir dabiska. Jau zīžot mātes pienu, kurš ir salds, mūsu apziņā nostiprinās viedoklis, ka tas, kas ir salds, nav bīstams. To gan nevar teikt par citām garšas sajūtām. Cilvēkam jau ģenētiski ir iedzimta piesardzība pret skābumu, rūgtumu un sīvumu. Tādā veidā tiek nodrošināta dabiska organisma aizsardzība. Sajūtot skābu, rūgtu vai sīvu, smadzenēm tiek sūtīts brīdinājuma signāls: „Spļauj ārā! Šī barība var būt indīga.” To, kas ir salds, mūsu smadzenes par organismam bīstamu neuzskata, tādēļ saldumi tiek patērēti bez lielas piesardzības.

Faktori, kas veicina vēlmi pēc saldumiem:
Ēst saldumus mazās un saprātīgās devās nav nekas slikts. Tomēr bieži vien kāre pēc saldumiem ir pastiprināta. Ārsti un uztura speciālisti min dažādus iemeslus:

Maza fiziskā slodze. Katrā vecuma posmā cilvēka organisms pieprasa noteiktu fizisko noslodzi. Ja fizisko aktivitāšu ir mazāk, kā nepieciešams, cilvēka pašsajūta pasliktinās, un, lai to uzlabotu, tiek meklēts kāds gardums.

Cits, visbiežāk sastopamais iemesls pastiprinātai kārei pēc saldumiem ir stress, kuru tādā veidā cenšamies pārvarēt jeb apēst.

Saldumi tiek meklēti arī tad, kad ir kādi pārdzīvojumi, fizisks nogurums, bēdas, ir garlaicīgi vai vienkārši slikts garastāvoklis. Labāks līdzeklis omas uzlabošanai noteikti būtu kāda nodarbe, kas sagādā prieku un uzlabo labsajūtu. Kādam tā ir laba grāmata, kādam filma, bet vēl kādam citam – pastaiga.

Ļoti bieži saldumu kāres iemesls ir nesabalansēts uzturs. Organismam trūkst kāda no uzturvielām, viņš to dara zināmu, bet mēs, nesaprotot organisma signālus, iztulkojam to kā vēlmi pēc saldumiem.

Sievietēm pastiprināta kāre pēc saldumiem saistās ar ikmēneša ciklu. Ļoti daudzas sievietes pie salduma kārbas ķeras pirms mēnešreizēm vai to laikā. Viens no iemesliem saldumu kārei šajā laikā varētu būt izjaukts estrogēnu (sievišķības hormonu) un progesterona (grūtniecības hormona) līdzsvars. Šajā gadījumā uztura speciālisti iesaka uzturā lietot pilngraudu izstrādājumus, sasmalcinātas linsēklas, pārtiku, kas satur vitamīnu B6, piemēram, kviešu dīgstus, banānus, kartupeļus, riekstus, sarkano papriku un visa veida kāpostus.

Briesmas, kas uzglūn uzturā patērējot pārāk daudz saldumu:
Cukurā nav nekādu vērtīgu uzturvielu. Tas īslaicīgi paaugstina enerģijas līmeni, taču, regulāri lietots, novājina virsnieru dziedzeri un rada virkni citu veselības problēmu. Rezultātā cilvēks ir depresīvs, viegli uzbudināms, nespējīgs koncentrēties, un viņam jau atkal enerģijas iegūšanai prasās cukuru. Ārsti un uztura speciālisti ir vienisprātis, ka tieši pārmērīgi liels cukura patēriņš ir par iemeslu ļoti daudzām veselības problēmām:

vielmaiņas traucējumi;

bojāti zobi un smaganas, kam seko slikta elpa;

paaugstinātais cukura līmenis ir par iemeslu saslimšanai ar cukura diabētu (par to liecina šādi simptomi- bieža urinēšana, redzes problēmas, nogurums, atkārtotas infekcijas utt.);

palielinās liekais svars, kas ir cēlonis dažādām sirds un asinsvadu saslimšanām;

pazeminās organisma imunitāte.

Atkarība no saldumiem
Ārstu aprindās par šo atkarību tiek runāts arvien biežāk, kaut gan psihiatrijā tāda diagnoze kā atkarība no saldumiem apstiprināta nav. Atkarību raksturo kāre pēc lietām, kuras rada labsajūtu. Apēdot kaut ko saldu, asinīs palielinās cukura līmenis, tad arī cilvēks jūt enerģijas pieplūdumu, jo uzlabojas garastāvoklis un palielinās darbaspējas. Līdz ar cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs aktīvi sāk darboties hormons, kurš atbild par cukura līmeņa pazemināšanu – insulīns. Pēc tam, kad insulīns pāris stundu laikā ir neitralizējis visu cukuru, enerģija zūd, darba spējas samazinās un pasliktinās garastāvoklis. Cilvēkam atkal rodas vēlme pēc saldumiem. Viņš ķer pēc saldumu tūtas un riņķadancis sākas no gala.

Slēptās briesmas veikala iepirkuma groziņā
Bieži vien, kā min ārsti, kam nākas cīnīties ar cukura nodarīto postu, pat tad, ja apzināti esam nolēmuši samazināt savā uzturā saldumu patēriņu, mēs neesam pasargāti no pārāk liela cukura daudzuma mūsu uzturā, jo arī citi ikdienā lietotie produkti satur diezgan daudz cukura. Piemēram, ogu vai augļu jogurts (200 ml) satur 16 gramus cukura, kečups (ēdamkarote) – 2 gramus, saldināta sula (200 ml) – 12 gramus cukura, 0,5 litrs limonādes – 45 grami cukura, bet šokolādes kēkss (100 grami) – 29 grami cukura, utt.

 Ļoti daudz cukura satur par veselīgām uzskatītās brokastu pārslas. Lielbritānijā nesen veikts pētījums, ka vienā brokastu pārslu bļodā ir tikpat daudz kaloriju, cik šokolādes kūkas gabalā.

Cik daudz cukura dienā drīkst uzņemt?
Mediķi uzskata, ka ar cukuru cilvēka organismā jānonāk tik daudz cukuram, lai tas nepārsniegtu 10% dienā uzņemamā kaloriju daudzuma. Pēc šī aprēķina iznāk, ja tava dienas deva ir 2000 kaloriju, tad maksimālais cukura daudzums, ko vari patērēt ir 50 grami. Vienā rāvienā izdzerta puslitra pudele ar limonādi! Dienas norma izpildīta!

Cukura aizstājēji neglābj
Mūsdienās ir pieejami ļoti daudz un dažādi cukuru aizstājēji. Tie ir saldāki par rafinēto cukuru, tādēļ to pašu salduma efektu var sasniegt ar daudz mazāku kaloriju daudzumu. Tomēr lielākā daļa saldinātāju ir sintētiski radīti un to ilglaicīga iedarbība uz cilvēka organismu nav pierādīta. Pie tam, kāri pēc saldumiem cukura aizstājēji nemazina.

Ieteikumi, kā tikt galā ar pārāk lielu kāri pēc saldumiem
Mēs visas vēlamies būt veselas un skaistas. Neliels un saprātīgs saldumu patēriņš ikdienā mums ir uzmundrinājuma un labsajūtas avots. Tomēr, ja liekas, ka patērēto saldumu daudzums nodara ļaunu tavai veselībai, jādomā, kā saldumu kāri mazināt.

Daži ieteikumi:

Ēd regulāri. Vislabāk ieplānot sev trīs galvenās ēdienreizes un 2 nelielas maltītes, kurās apēd kādu augli vai dārzeni. Bieži vien tieši bads it tas, kas rada vēlmi apēst ko saldu.

Brokasto. Brokastis ir ļoti būtiska ēdienreize, jo tieši brokastīs tu uzņem enerģiju visai dienai. Brokastīs ieteicams apēst kaut ko no augļiem, piena produktiem vai graudaugiem. No brokastu pārslām, lielā cukura daudzuma dēļ, gan jāatturas. Vari pati pagatavot veselīgu musli no auzu pārslām, žāvētiem augļiem, riekstiem utt.

Lieto garšvielas. Koriandrs, kanēlis, muskats, krustnagliņas un kardamons mazina kāri pēc saldumiem.

Sporto. Regulāras fiziskas aktivitātes novērš domas, sniedz labsajūtu un vēlme pēc saldumiem mazinās.

Aizvieto saldumus ar produktiem, kas ir saldi, bet nesatur saharīnu, piemēram, ēd medu, žāvētus, kaltētus vai svaigus augļus. Augļi un ogas ir mūsu organismam nekaitīgie saldumi- tie ir bagāti ar uzturvielām, tie ir lielisks dzīvo fermentu un antioksidantu avots imūnsistēmas stiprināšanai un enerģijas līmeņa celšanai.

Nogaidi, kad pēkšņi sajūti vēlmi apēst ko saldu. Bieži vien pēc minūtēm 20 tā pāriet pati no sevis. Ja tā nenotiek, neliedz sev prieku apēst kaut ko gardu, bet ēd lēnām, izbaudot šo mirkli, kā arī jau iepriekš samazini saldumu daudzumu.

Dzer daudz ūdens. Reizēm kāre pēc saldumiem tiek sajaukta ar vēlmi padzerties.

Lieto produktus vai uztura bagātinātājus, kas satur hromu, mangānu un magniju. Šo trīs minerālvielu trūkums organismā izraisa alkas pēc cukura, kā ar’icukura līmeņa nelīdzsvarotību asinīs.

Atrodi citus veidus, kā sevi palutināt! Bieži vien mēs šokolādes tāfelīti vai torti iegādājamies ar mērķi kaut ko nosvinēt- sevi atalgot, palutināt vai pažēlot. Pasēdi, padomā, kas vēl bez saldumiem tevi iepriecina, saraksti to uz lapiņas un nākamreiz, kad jutīsi vēlmi sevi iepriecināt vai pažēlot, ieskaties tajā!

Atceries! Ja grūti pilnībā atteikties no saldumiem, izvēlies zefīru vai marmelādi, jo tie satur mazāk kaloriju nekā citi saldumi.

Ja izjūti patstāvīgu kāri pēc cukura (pati nespēj šo kāri mazināt un roka stiepjas pat pēc cukura trauka), noteikti vērsies pie ārsta, jo, iespējams, tev ir hipoglikēmija!

Dalīties.

6 komentāru

  1. interesanti, esmu ļoti liela kārumniece, varbūt pie vainas dzelžu trūkums.. <br>(Lieto produktus vai uztura bagātinātājus, kas satur hromu, mangānu un magniju.)

  2. Līva Goldberga on

    varbūt kāds zin pastāstīt, pie kāda ārsta ir jāgriežas, lai noskaidrotu vai neslimo ar cukura diabeitu?

  3. Es domaju, ka sākumā pie ģimenes ārsta, kas nozīmēs asins analīzes. Man skiet, ka to pec analizem var noteikt.

  4. es ciinos ar saldumu atkariibu, tas nav taa, kaa te raksta, pagaidi 20 minuutes un paaries, es sev esmu atljaavusi panaskoties vienreiz nedeeljaa, briivdienaas, bet citaa laikaa es vienkaarsi mokos ar kaari peec saldumiem, domas par kuukaam un koncaam vienkaarshi nelien aaraa no manas galvas…taa ir taisniiba, ka fiziskaa slodze paliidz, ja tieku klaat piemeeram lecamauklei, simts lecieni un var tikt uz dazaam stundaam ar to galaa, bet aukleeju maajaas divus mazus siichus, tik mazus, ka nevaru atstaat un aiziet kaut vai presiiti uztaisiit…necieshu no liekaa svara, bet vienbriid ljaavos saldumu kaareiz katru dienu, un dabuuju meenesha laikaa 10 kg, a peec tam to nost dabuut ir ljoti gruuti….nu kaa var neapstiprinaat oficiaali vienu no atkariibaam veelmi peec saldumiem, jo vai tad taa nav atkariiba, ka cilveeks mokas ar bezmiegu, bet reizeem pamostas naktii un nevar iemigt deelj taa, ka ciinaas ar kaari aiziet izeest kaut vai cukurtrauku…

  5. INGVARS RASA on

    Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti<br>Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem. <br>Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru. <br>Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.<br>3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai. <br>30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.<br>52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.<br>37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.<br>Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa. <br>Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.<br>Ingvars Rasa<br>Latvijas Diabēta asociācijas prezidents<br>Kontaktinformācija<br>Ingvars Rasa<br>www.diabetsunveseliba.lv<br>

  6. Ar saldumu atkarību nav viegli cīnīties. Dažiem cilvēkiem šī atkarība rodas tāpēc, ka organismā trūkst mikroelements hroms, kas kontrolē insulīna darbību. Kopš lietoju hroma rauga tabletes ChromoPrecise, saldumus gribas mazāk. Arī uzlabojās nagu un matu stāvoklis.

Atstāt Ziņu