Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kā radīt labu fotogrāfiju?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

u noteikti savām acīm esi redzējusi skaistus mirkļus un ainavas, ko tā vien gribas iemūžināt. Arī dodoties kādā ceļojumā vai uz pasākumu, mēs ņemam līdzi fotokameru, lai redzēto un izjusto ierāmētu arī bildēs. Bet kā to izdarīt vislabāk? Kā panākt, ka nofotografētais mirklis, ir tieši tik pat skaists kā dzīvē? Protams, ļoti svarīga ir fotokamera, ar ko bilde tiek uzņemta. Tomēr, lai radītu lielisku bildi, fotokamerai nav tik liela nozīme, kā paša fotogrāfa izpratnei un knifu pārzināšanai.
Šeit ir daži padomi, kā radīt lielisku bildi, kā arī divu profesionālu fotogrāfu pieredze un ieteikumi!

Izmēģini kaut ko jaunu
Mēs ikdienu redzam dažādu attēlus, vai tu gribētu, lai tie visi ir vienādi? Protams, ka nē! Tātad, mēģini iznākt ārā no savas komforta zonas, ierastā skatījuma un mēģini uztvert situāciju /priekšmetu, kā savādāk. Tas sniegs tev pavisam citus rezultātus . Parastas lietas, kas uzņemtas no dažādiem leņķiem, var kaut ko mainīt un padarīt to par pavisam citu attēlu.

Maini savus kameras iestatījumus
iespējams, tu esi atradusi savu ideālo uzstādījumu un esi par to pārliecināta. Tomēr mēģini eksperimentēt ar savas kameras iestatījumiem. Katrs iestatījums sniegs tev citu fotogrāfiju.

Atrodi fokusu
Fotogrāfija tiek uzskatīta par labu tikai tad, ja tai ir pareizs kontaktpunkts vai fokuss. Nebūtu īsti jauki, ja fotografējot kāda portretu, viņa seja būtu izplūdusi un nesaprotama. Lai, gan te vēl var pastrīdēties – arī šāds foto var sanākt ļoti skaists un veiksmīgs. Bet tomēr, vairumā gadījumu, mēs tomēr gribam, lai tad, kad to vajag, svarīgākais bildē ir skaidri redzams. Fotogrāfija ir bezjēdzīga, ja neesi pievērsusi uzmanību uz objektu. Tas ir tāpat kā sūtīt vēstuli, neuzrakstot adresātu. Tātad , atrodi kādu punktu, fokusējies un bildē.

Laba kompozīcija
Centies visu nesarežģīt. Bildē jābūt līdzsvaram visos aspektos, vai tas ir balts fons vai organizētas detaļas vai tēmas, kas attēlotas fotogrāfijā. Izveido kompozīciju tā, lai skatītājs spēj uztver fotogrāfijas būtību.

Eksperimentē ar gaismu
Mēģini mainīt gaismas efektu vai spēlējies ar gaismu, radot skaistu attēlu. Gaismas spēj attēlot noskaņojumu. Izmanto blāvu vai nelielu apgaismojumu, lai attēlotu skumjas, vai spilgtu gaismu, lai attēlotu laimi.

Maini perspektīvu
Lielākā daļa fotogrāfijas tiek uzņemtas acu līmenī. Mainot skatupunktu tu iegūsi jaunu perspektīvu un iegūsi jaunu, labu attēlu.

Kontrolē spilgtumu
Bilde nedrīkst būt pārāk tumša vai pārāk gaiša. Visam jābūt līdzsvarā.

Esi pārliecināta
Tici, ka, ja rūpīgi un aizrautīgi strādāsi pie fotogrāfijas, to varēs redzēt. Ja dzirdi komentārus, ka bilde neizdosies, vai, ka nav skaidrs, ko tu vispār dari, neklausies! Jo pārliecinātāka un aizrautīgāka būsi, jo labāku rezultātu sasniegsi.

Pārzini savu fotokameru
Pirms sāc fotografēt, kārtīgi izpēti savu kameru. Kamera ir tavs rīks. Un tikai tad, kad tu labi to pārzināsi, tu varēsi izmantotās maksimālo potenciālu, lai iegūtu labu bildi.

Izmanto zibspuldzi
Zibspuldzi var izmantot jebkurā vietā – ārpus telpām vai iekštelpās. To var izmantot, lai aizpildītu gaismu, kad nav pieejams pietiekams apgaismojums. Bet, nevajadzīga zibspuldze attēlu var tikai sabojāt.

Izmēģini vairākus leņķa kadrus
Vienmēr mēģini veikt vienu un to pašu attēlu no dažādiem leņķiem. Tu nekad nevari zināt, no kura sanāks vislabākais rezultāts.

Sagaidi īsto laiku
Tev ir jābūt pacietīgai un jāsagaida īstais brīdis. It īpaši tas attiecas uz dzīvās dabas fotografēšanu, jo tev var nākties gaidīt, kamēr parādās dzīvnieks vai notiek kas interesants.

Vienmēr rūpējies par savu fotokameru
Vienmēr turi savu kameru darba kārtībā, jo tu nevari zināt, kas tevi gaida. Ikdienu notiek daudz interesantu lietu un tava kamera tev var būt vajadzīga.

 

Ko saka tie, kas to dara – fotogrāfi!

Jānis Luste:
Lai radītu labu bildi, jārēķinās ar to, ka ir nepieciešama ideja un sapratne par to, ko ir vēlme parādīt ar šo fotogrāfiju. Protams, jāpārzina tehniku ar ko strādā, un jāsaprot žanrs kādā veidā ir vēlme pasniegt savu fotogrāfiju.
Sākumā fotografēšana ir sevis izzināšana ar mērķi saprast, kas pašam liekas interesants. Brīdī, kad sapratīsi, kas vislabāk patīk, sanāks vislabākie rezultāti.
Tas ir attiecināms ne tikai uz labu fotogrāfiju, bet uz visu dzīvi kopumā. Kā man ir teicis labs draugs – „Galvenais ir saprast, kas dzīvē tevi dara laimīgu un, ja Tu darīsi tieši to, panākumi neizpaliks”.
Pašlaik es skatos uz divu žanru fotogrāfijām – komerciālām, ar ko es pats vairāk nodarbojos un nekomerciālām, līdz kurām vēl, iespējams, neesmu izaudzis. Pašlaik cenšos atrast vidusceļu starp komerciālo un nekomerciālo foto, bet abus šos fotografēšanas veidus vieno ideja, noformējums, kadrējums un stāsts. Lai fotogrāfija izdotos un man patiktu, tajā būtu jāiekļauj visi šie punkti.
Iesaku apmeklēt Rīgas mākslas telpu, kur pašlaik ir laikmetīgās mākslas izstāde, kurā ir apskatāmas fotogrāfijas, kas spēj iedvesmot.

Šī fotogrāfija tapa 2012. gadā, kad mācījos Rīgas stila un modes arodvidusskolā. Uzdevums bija nobildēt cilvēku emocijas. Lielākā daļa kursabiedru  fotografēja savus kursa biedrus, bet es izlēmu doties uz Centrāltirgu un bildēt emocijas rīta stundā, kad pārdevēji uzsāk savu darba dienu. Pateicoties šai un citām fotogrāfijām no šīs sērijas, tiku izstādē ‘Gada foto Latvijā’, tāpēc iesaku censties domāt fotografēt kaut ko, kas ir paliekošs un citiem interesi rosinošs.


Monika Deaka:
 Tas nebūs nekas jauns, ja teikšu, ka jāņem vērā kompozīcija, gaismas u.c. tehniskie norādījumi, domāju, ka ar to visu var ērti iepazīsties grāmatās un internetā. Vērtīgi ir arī „uzkrāt galvā” veiksmīgu attēlu „datu bāzi”, proti, mācīties no citiem labiem darbiem un atcerēties, kuri rakursi un kādas kompozīcijas ir tās veiksmīgākās. Bet līdzās tehniskajai informācijai, manuprāt, radīt to īsto, labo attēlu var tad, kad jūties iedvesmots no vides, ainavas, modeļa dziļā skatiena un visa cita, ko redzi caur aparāta „actiņu”. Un tad, kad bildējot vienā brīdī sajūtīsi šo iedvesmas „klikšķi”, – būs sajūta, ka izdosies laba bilde.

Šis “projekts”, ja to tā var nosaukt, tapa nemaz neplānojot. Vēlā ziemas vakarā, kad pēc darba ar kolēģiem palikām piektā stāva birojā ilgāk, pamanījām spožu mēnesi aiz loga, un kolēģi pierunāja, ka tas noteikti ir jānobildē. Bildēju mēnesi, bet vairāk aizrāva tumši zilais, skaidrās debess tonis pretstatā ar melnajiem Rīgas ēku jumtiem un apledojušo logu. Nākamajā rītā nācu uz darbu un iedomājos, kāpēc gan nesabildēt to pašu arī rīta gaismā? Rezultātā sanāca maza kolekcija, kuru nopublicēju blogā, saņēmu arī atsauksmes, ka tumšais attēls kalpoja kā jauka Rīgas noskaņas “tapete” telefonā. Tā, viegli un nepiespiesti, tapa bildes noskaņai.

 

 

 

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu