Vārda dienu svin: Vitolds, Lolita, Letīcija

Iznāk godalgotais Ļenas Eltangas romāns ‘Akmens kļavas’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

āņa Rozes apgādā iznācis Lietuvā dzīvojošās krievu rakstnieces Ļenas Eltangas romāns “Akmens kļavas”. Neparastais mistikas, romantikas un detektīvelementu caurvītais darbs, kas iepriekš saņēmis krievu jaunās literatūras balvu НОС, tagad ir pieejams augstvērtīgas lasāmvielas cienītājiem arī latviešu valodā.

Romāna darbība risinās pansijā “Akmens kļavas”, kas atrodas izdomātā ciematiņā Velsā. Tā sižets ir virtuoza detektīvmīkla, kuras krāšņā, bagātā izteiksmes forma priecēs katru valodas gardēdi. Raganīgas pansijas noslēpumi, Īrijas līča dzestrā dvesma, Velsas senās leģendas, mīlas stāsts amplitūdā no kaislības līdz naidam, mīklaina nāve, kuras, iespējams, nemaz nav bijis… Tā ir grāmata prātamežģis, kuras varoņi maina maskas un jauc pēdas tik meistarīgi, ka atklāt pagātnes noslēpumus viņiem ir tikpat svarīgi, kā saprast tagadnes jēgu.

“Lasītājam šajā tekstā jāieiet uzmanīgi kā pasaku mežā, jo nāksies tikties gan ar senajiem ēģiptiešiem, gan grieķiem un romiešiem, ķeltu un seno skandināvu dieviem, vajadzēs lasīt fragmentiņus no 17. gadsimta slāvu herbārija, bet tas viss ir kā poētisks putukrējuma rotājums, zem kura paslēpta daudzslāņainā stāsta torte par cilvēku ikdienišķo – gudru, viegli ievainojamu, apvaldītu un kaislību piepildītu,” grāmatas pēcvārdā raksta Alda Barone.

Grāmatas autore Ļena Eltanga (1964) ir viena no savdabīgākajām un eiropeiskākajām mūsdienu krievu rakstniecēm, viņas daiļradi salīdzina ar pasaules mēroga postmodernistu veikumu. Dzimusi Ļeņingradā, studējusi Irkutskā, kopš 1991. gada dzīvo Viļņā.Strādājusi par žurnālisti un tulkotāju, publicējusi divus dzejas krājumus un trīs romānus. Viņas debiju prozā kritiķi novērtēja kā “pēdējo gadu labāko krievu romānu”. Eltangas otrais romāns “Akmens kļavas” (2008) ir tulkots lietuviešu, igauņu un tagad arī latviešu valodā. Tā iznākšana, autorei klātesot, tika sumināta aizvadītajos Rīgas grāmatu svētkos.

No krievu valodas tulkojusi Maira Asare. Grāmatas literārais konsultants ir Sergejs Moreino,mākslinieks – Toms Mrazausks,vāka noformējumā izmantota Daivas Staškevičienes glezna. Grāmata ir pieejama Latvijas lielākajās grāmatnīcās, kā arī Jāņa Rozes interneta grāmatnīcā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu