Vārda dienu svin: Modris, Matīss, Mariss

Izmanto iespēju atgūt nodokļos pārmaksāto naudu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tie, kas ir izmantojuši šo iespēju atgūt nodokļos pārmaksātos līdzekļus, noteikti zina patīkamo sajūtu, kad kontā ieripo nauda. Ne lieka, bet papildus nauda. Nauda, ko vari ”nopelnīt” pāris stundās, ja vien izmanto savas likumā paredzētās tiesības.
Šīs izdevības izmantošanai, lai papildinātu savu ģimenes budžetu, vajadzētu būt tikpat pašsaprotamai kā paņemt veikalā naudas atlikumu pēc pirkuma veikšanas, uzskata Swedbank Privātpersonu finanšu institūta speciālisti.

Ko nozīmē – atgūt nodokļos pārmaksātos līdzekļus?
Atbilstoši likumam daļu no līdzekļiem, ko gada laikā esam samaksājuši par ārstniecības pakalpojumiem vai izglītību, mēs esam „aizdevuši” valstij. Šos „aizdotos” līdzekļus iespējams atgūt, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID ) gada ienākumu deklarāciju un čekus par pakalpojumiem, piemēram, ārstniecības, izglītības u.c. Trīs mēnešu laikā pārmaksātā naudas summa ieripos tavā kontā. Tik vienkārši. Pāris stundu darbiņš un rezultātā – papildus nauda. 

Gada ienākumu deklarācija vairākām iedzīvotāju grupām, piemēram, valsts amatpersonām, individuālā darba veicējiem ir jāaizpilda obligāti. Taču tu to vari iesniegt brīvprātīgi, ja tavās interesēs ir atgūt pārmaksāto naudu.

Brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju ir vērts iesniegt, ja tev iepriekšējo gadu laikā:

 • ir bijuši oficiāli ienākumi (kaut īsu laika periodu);
 • ir bijuši attaisnotie izdevumi par medicīnas pakalpojumiem, zobārstniecību, izglītību un par tiem ir saglabāti čeki (ar norādītu personas kodu); Tādēļ ievēro – vienmēr lūdz, lai par šāda veida pakalpojumiem tev čekā norāda arī personas kodu, un čekus saglabā, iekārto īpašu aploksni vai atvilktni!
 • ir veiktas iemaksas pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā;
 • nav izmantots viss neapliekamais minimums (nav strādāts visus 12 mēnešus)

Kad deklarācija jāiesniedz?
Ja vien tu neveic saimniecisko darbību, deklarāciju tev ir iespējams iesniegt visa gada garumā. Taču jo ātrāk to izdarīsi, jo ātrāk no valsts atgūsi pārmaksāto. VID pieteikto summu atmaksā trīs mēnešu laikā.
Visu šo gadu var iesniegt deklarācijas ne vien par 2010.gadu, bet arī par 2008. un 2009.gadu. Turklāt līdz 2011. gada 15. aprīlim vēl var pagūt iesniegt deklarāciju arī par 2007. gadu.

Cik daudz naudas var saņemt atpakaļ?
Kopējā atmaksa no VID nevar būt lielāka par tavu konkrētajā gadā (par kuru iesniegta deklarācija) nomaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tā kā likumi par nodokļiem pēdējo trīs gadu laikā ir mainījušies, naudas summas, ko var atgūt no valsts, atšķiras atkarībā no gada.

Piemēram, par 2009. gadā saņemtajiem izglītības un ārstniecības pakalpojumiem izdevumu norma vienam nodokļu maksātājam ir 300 lati gadā. Tas nozīmē, ka, saņemot šos pakalpojumus 300 latu apmērā vai vairāk, maksimālā summa, ko var atgūt no valsts, ir 23% no 300 latiem jeb 69 lati.

Par 2010. gadā saņemtajiem pakalpojumiem izdevumu norma ir samazināta no 300 latiem līdz 150 latiem gadā. Tas nozīmē, ka maksimālā atgūstamā summa būs 26% no 150 latiem jeb 39 lati. 

Kā jāaizpilda ienākumu deklarācija?
Šeit pieejama praktiska un pārskatāma pamācība, kā jāaizpilda ienākumu deklarācija: www.manasfinanses.lv

Dalīties.

34 komentāru

 1. Šeit minēts, ka privātpersonas var reģistrēties arī EDS, bet pa televīziju tagad iet reklāmas, ka šogad var tikai caur to EDS iesniegt dokumentus. Vai arī es kaut ko jaucu?

 2. Viviāna V. on

  Nu personas kods vajadzīgs, lai apliecinātu, ka tie tiešām bijuši tavi izdevumi, ka tu esi maksājumi. Savādāk jau vari savākt no pus pasaules čekus un iesniegt.

 3. Vai var iesniegt arī čekus par mācībām autoskolā? Autoskola teica, ka var, bet kā ir patiesībā?

 4. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>Aija:<br>Šeit minēts, ka privātpersonas var reģistrēties arī EDS, bet pa televīziju tagad iet reklāmas, ka šogad var tikai caur to EDS iesniegt dokumentus. Vai arī es kaut ko jaucu?<br><br>Diānas Krampes atbilde:<br>Fiziskās personas deklarācijas papīra veidā var iesniegt vēl līdz 2011.gada beigām. Pienākums deklarācijas iesniegt tikai elektroniski, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), sākot ar šā gada 1.janvāri , ir juridiskām personām un fiziskām personām, kas veic saimniecisko darbību.<br>

 5. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>e-rika:<br>Nesaprotu, kāpēc neder čeks bez pers.koda? Visur jau viņi tādu nedrukā iekšā.<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Ja kases čekā nav norādīta visa nepieciešamā informācija (vārds, uzvārds, personas kods, pakalpojuma veids), kas apliecina, ka pakalpojuma saņēmējs ir bijusi persona, kas iesniedz gada ienākumu deklarāciju, čekam nepieciešams pievienot stingrās uzskaites kvīti, kurā norādīti iztrūkstošie dati.

 6. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br><br>Brigita:<br>Vai var iesniegt arī čekus par mācībām autoskolā? Autoskola teica, ka var, bet kā ir patiesībā?<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, par attaisnotiem izglītības izdevumiem uzskatāmi personas izdevumi par:<br><br>1) augstākās izglītības un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanu, izdevumi par specialitātes iegūšanu valsts akreditētās Latvijas izglītības iestādēs, kā arī Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas valstu mācību iestādēs;<br><br>2) apmācību darbā, profesijā, amatā vai arodā nepieciešamo iemaņu iegūšanai un uzlabošanai, kā arī zināšanu paplašināšanai un izdevumi par profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu, apgūstot valsts akreditētās izglītības programmas.<br><br>Tā kā patlaban neviena autoskola Latvijā nav valsts akreditēta kā mācību iestāde, tad izdevumus par autokursu apmeklēšanu nevar iekļaut gada ienākumu deklarācijas attaisnotajos izdevumos.

 7. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br><br>aija: <br>ja visus 12 menesus 2007 gada nav stradats un ceki nav nekadi savakti,vai tad ir parmaksati nodokli?<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Ja gadā algotā darbā nav strādāts visus 12 mēnešus, nav pilnībā izmantots privātpersonai piemērojamais neapliekamais minimums, tādēļ gada ienākumu deklarāciju šajā gadījumā ir vērts iesniegt, lai saņemtu šī iemesla dēļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.

 8. Skaidrīte on

  Ja 2010.gadā strādājusi neesmu un nav ieturēti nodokļi, bet būtu no valsts jāsaņem nauda par iepriekšējos gados iesniegtajiem mācību maksājumiem. Vai ir iespēja šo naudu saņemt caur citiem ģimenes locekļiem (piemēram – vīru), kuram es esmu nodokļu grāmatiņā atzīmēta kā apgādājamā.

 9. Labdien,ja es ar 2010. gada janvāri 14. janvāri skaitos bezdarbnieks,sakarā ar štatu samazināšanu,tad tas nozīmē ,ka neesmu strādājusi 12.pilnus mēnešus,vai arī tad varu iet uz VID iesniegt gada ienākumu deklarāciju?9.mēnešus esmu saņēmusi bezdarbnieku pabalstu,vai šajā gadījumā arī varu saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli?<br>Vai varbūt neesmu kaut ko pareizi sapratusi?<br><br>Paldies.

 10. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE:<br>Gints: "Ja 2010.gadā nepilnus piecus mēnešus esmu bijis reģistrēts kā pašnodarbināta persona, bet ienākumi nav pārsnieguši noteikto ikmēneša slieksni, vai varu pretendēt uz neapliekamā minimuma kompensāciju, aizpildot deklarāciju par gūtajiem ienākumiem?"<br><br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli var tikai tad, ja tas ir maksāts – tas ir, ja izveidojusies situācija, ka persona gada laikā nav maksājusi iedzīvotāju ienākuma nodokli, to nevar arī atmaksāt.<br><br>Ja vienīgais ienākuma veids gadā ir bijuši ienākumi no saimnieciskās darbības un šie ienākumi nav pārsnieguši gada neapliekamo minimumu, tad, iesniedzot gada ienākuma deklarāciju, apliekamais ienākums neveidosies un nodoklis nebūs jāmaksā.

 11. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE:<br><br>Ilze: "2009.gadā es iegādājos veselības apdrošināšanas polisi, bet faktisko maksājumu uz firmas norādīto bankas kontu veica mans vīrs (ko arī apstiprina bankas konta izdruka). Tātad, maksājums viņa, bet lietoju/pakalpojums (veselības apdrošināšana) man. Sakiet lūdzu, vai vīrs var pieprasīt – atgūt nodokļos pārmaksātos līdzekļus par veselības apdrošināšanu?<br>Vai ir kādi citi varianti? Es un vīrs strādājam algotu darbu."<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Šajā gadījumā izdevumus par veselības apdrošināšanas polises iegādi attaisnotajos izdevumos savā gada ienākumu deklarācijā var iesniegt gan vīrs, gan sieva. Ja gada ienākumu deklarācijas iesniedzējs būs vīrs, tad dati par iegādāto apdrošināšanas polisi jāuzrāda atsevišķā D4 pielikumā (kā ģimenes locekļa izdevumi).<br><br><br>

 12. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE:<br>Skaidrīte: "Ja 2010.gadā strādājusi neesmu un nav ieturēti nodokļi, bet būtu no valsts jāsaņem nauda par iepriekšējos gados iesniegtajiem mācību maksājumiem. Vai ir iespēja šo naudu saņemt caur citiem ģimenes locekļiem (piemēram – vīru), kuram es esmu nodokļu grāmatiņā atzīmēta kā apgādājamā."<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Jā, tas ir iespējams. Personai, kurai izveidojies atmaksājamās summas atlikums par iepriekšējos gados veiktajiem izdevumiem, ir jāvēršas ar iesniegumu Valsts ieņēmumu dienestā ar lūgumu šo atlikumu pievienot vīra vai cita ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem. Uz šī iesnieguma jāparakstās arī tam ģimenes loceklim, kas piekrīt pārņemt atlikumu uz sava vārda.<br>

 13. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>Linda:"2007-2009 gada macijos Sveice. vai ari saja gadijuma iespejams atgut parmaksatos nodoklus?"<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, par attaisnotiem izglītības izdevumiem uzskatāmi personas izdevumi par augstākās izglītības un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanu, izdevumi par specialitātes iegūšanu valsts akreditētās Latvijas izglītības iestādēs, kā arī Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas valstu mācību iestādēs. Šveice nav ne Eiropas Savienības dalībvalsts, ne Eiropas Ekonomikas zonas valsts, tādēļ šo noteikumu izpratnē maksu par mācībām Šveicē gada ienākumu deklarācijas attaisnotajos izdevumos iekļaut nevar.<br>

 14. Labdien!<br>Mans jautājums ir sekojošs. Studiju laikā, man tika piešķirts studiju un studējošā kredīts. Tagad katru mēnesi veicu kredīta atmaksu. Vai arī šajā gadījumā varu atgūt nodokļus?

 15. 2010.gadā strādāju no augusta mēneša,iepriekš studēju,vai aizpildot deklarāciju-neapliekamo minimumu piemēro par visu gadu,kas pērn bij 420Ls-vai tik par tiem mēnešiem,kad strādāju-tas ir-vai es varu atgūt IIN pārmaksu?

 16. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>Elita:"Labdien,ja es ar 2010. gada janvāri 14. janvāri skaitos bezdarbnieks,sakarā ar štatu samazināšanu,tad tas nozīmē ,ka neesmu strādājusi 12.pilnus mēnešus,vai arī tad varu iet uz VID iesniegt gada ienākumu deklarāciju? 9.mēnešus esmu saņēmusi bezdarbnieku pabalstu,vai šajā gadījumā arī varu saņemt atpakaļ pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli? "<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>"Saņemt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli var tikai tad, ja tas ir maksāts – tas ir, ja izveidojusies situācija, ka persona gada laikā nav maksājusi iedzīvotāju ienākuma nodokli, to nevar arī atmaksāt.<br><br>Ja 2010.gadā ir strādāts tikai divas nedēļas (līdz 14.janvārim), tad maksimālā summa, ko no valsts iespējams atgūt, ir par šīm divām nedēļām samaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Bezdarbnieku pabalsts netiek aplikts ar nodokļiem, tādēļ iedzīvotāju ienākumu nodoklis par to netiek maksāts."

 17. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>zp:"Mans jautājums ir sekojošs. Studiju laikā, man tika piešķirts studiju un studējošā kredīts. Tagad katru mēnesi veicu kredīta atmaksu. Vai arī šajā gadījumā varu atgūt nodokļus? <br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>"Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem persona, kura izglītības izdevumu segšanai no valsts budžeta vai kredītiestādes ir saņēmusi studiju kredītu, iekļauj visu saņemtā kredīta apmēru attaisnotajos izdevumos par izglītības pakalpojumu izmantošanu tajā taksācijas gadā, kurā tā saņemto studiju kredītu ir sākusi atmaksāt. Tātad, ja kopēja kredīta summa ir 1000 lati un atmaksa ir sākta 2010.gadā, tad gada ienākumu deklarācijā par 2010.gadu ir jāuzrāda pilna kredīta summa (1000 lati) un deklarācijai jāpievieno bankas izziņa par veikatajiem maksājumiem konkrētajā gadā (piemēram, par 200 latiem). Neatmaksātā kredīta summa atbilstoši tiks pārnesta uz nākamajiem gadiem."

 18. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>Iveta: "Manam dēlam katru gadu jāiesniedz gada ienākumu deklarācija kā valsts amatpersonai. Tā kā nestrādāju jau vairākus gadus, tad gribu noskaidrot sekojošo: vai dēls mani var rakstīt kā apgādājamo (pensiju nesaņemu, vienīgais ienākums – pabalsts par 1 nepilngadīgu bērnu 8 ls) un saņemt šos pārmaksātos nodokļus un , vai tie pienākas arī par iepriekšējiem gadiem? Kā rīkoties, lai mani ierakstītu dēlam kā apgādājamo(mana nodokļu grāmatiņa atrodas pie manis) un kādi dokumenti vai izziņas nepieciešamas?"<br><br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>"Dēls var reģistrēt savu māti kā apgādājamo gadījumā, ja māte nestrādā algotu darbu, kā arī nesaņem pensiju vai bezdarbnieka pabalstu. Lai to izdarītu, dēlam jādodas uz Valsts ieņēmumu dienestu un jāaizpilda atbilstošs iesniegums ("Paziņojums par apgādībā esošajām personām", kas elektroniski pieejams arī VID mājas lapā http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=8&id=39&hl=1). Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, ja ir tāda iespēja – arī sava algas nodokļa grāmatiņa. VID izvērtēs to, no kura brīža personu ir iespējams reģistrēt kā apgādājamo (statusu iespējams piemērot arī par pagājušu laika periodu). Šajā gadījumā dēla ienākumiem tiks piemērots papildu atvieglojums par apgādībā esošu personu un tiks aprēķināts pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Tomēr pat tad, ja māte netiek reģistrēta kā apgādājamā, dēls var kopā ar savu gada ienākumu deklarāciju iesniegt čekus arī par mātes kā ģimenes locekļa attaisnotajiem izdevumiem (ārstniecību, izglītību), aizpildot atsevišķu D4 formu."

 19. Sievietes Pasaule on

  ATBILDE<br>Inese: "2010.gadā strādāju no augusta mēneša,iepriekš studēju,vai aizpildot deklarāciju-neapliekamo minimumu piemēro par visu gadu,kas pērn bij 420Ls-vai tik par tiem mēnešiem,kad strādāju-tas ir-vai es varu atgūt IIN pārmaksu?"<br><br>Swedbank Privātpersonu finanšu institūta<br>direktora vietnieces Diānas Krampes atbilde:<br>"Šajā gadījumā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu par neizmantoto neapliekamo minimumu tajos mēnešos, kad netika strādāts algots darbs, ir iespējams saņemt, ja persona pirms darba gaitu uzsākšanas nebija reģistrēta kādas citas personas apgādībā (piemēram, kādam no vecākiem)."<br>

 20. pie cirsmas pārdošanas tika ieturēts nodoklis-vai es varu šo nodokli saņemt atpakaļ-pati saņemu darba algu-srādājot 2 stundas dienā?paldies!

 21. Vai sieva (strādojoša) var saņemt atpakaļ IIN iesniedzot ārstniecības iestādes čekus par vīru (pensionārs)?

 22. Mans vīrs no 2009.g.23.decembra bija reģistrējies kā bezdarbnieks un saņēma 9 mēn.bezdarbnieka naudu.Viņam par izglītību ir vēl atlikums neizmaksāts, kurš pārnesas uz nākošajiem gadiem.Vai viņš var sniegt gada ienākumu deklarāciju un atgūt ienākuma nodokli, kad bija bezdarbnieks 2010.g.? Paldies!

 23. sakiet vai paarmaksaatos nodoklus veel var atguut vai to vareeja izdariit tikai liidz apriilim?un vai es buudama dekreeta atvalinaajumaa varu tos atguut par straadaajoso periodu,vai tas neietekmees talakos pabalstus kas ir saistiiti ar beerna piedzimsanu?

 24. Privātpersonas pārmaksātos nodokļus var atgūt visu gadu. Termiņi – aprīlis un maijs attiecas uz pašnodarbinātajiem vai amatpersonām. Katrā ziņā, painteresējies savā vid nodaļā!

 25. guga007@inbox.lv on

  sveiki es gribeju jautat!vai tiesa ka to berna naudu ko sanemam lidz 2gadiniem mes no ta maksajam nodokli un vai pec 2 gadu jubilejas var sos nodoklus atgut?

 26. Sakiet, lūdzu, vai gadījumā, ja esmu veikusi maksājumu internetā par meitas studijām, es šo naudu varu atgūt? Čeka man nav.

 27. Ja esi maksājusi internetbankā, tad tev ir maksājuma uzdevums, ko vari izdrukāt un nest uz banku apstiprināt.

 28. Ja jau vairakus gadus ir patstavigs darbs kurs tiek stradats katru gadu 12 menesus un nav neviena ceka vai ari tad rodas parmaksatie nodokli?

 29. ja es nēsu nekad strādajusi,bet audzinu 5 bērnus un saņemu par viņiem naudu,un tur tak tāpat kautkādi nodokļi arī tiek maksāti,vai tad nevaru dabūt pārmaksātos nodokļus????paldies jau iepriekš..

Atstāt Ziņu