Vārda dienu svin: Andulis, Alnis

Izdots unikāls etnogrāfisko rakstu krājums

Pinterest LinkedIn Tumblr +

znācis fundamentāls izšuvumu, adījumu un audumu rakstu krājums trīs grāmatās. Tas kopumā aptver ap tūkstoš divi simti dažādu veidu latvju rakstu Žaņa Ventaskrasta apdarē. Grāmatas lieti noderēs rokdarbniecēm, visiem, kas studē etnogrāfiju, un arī skolēniem rokdarbu stundās. Rakstu krājumi ir atkārtoti 1959. gada izdevumi.

Pirmajā grāmatā pārsvarā sakopoti smalkāki ornamenti, kas izdevīgi jaunu kompozīciju veidošanā. Otrajā grāmatā galvenokārt atrodami raksti lielāka izmēra rokdarbiem. Trešajā – dažādu lielumu sedziņu, paklāju musturi un, tāpat kā iepriekšējās daļās, sīkāka rakstura kompozīcijas un rakstu elementi.

Tautisko rakstu krājums būs labs palīgs ne tikai rokdarbniecēm iesācējām, bet arī pieredzes bagātajām meistarēm, kam raksti kalpos kā iedvesmas avots radošam darbam, jaunu paraugu veidošanā.

Rakstu zīmējumi izpildīti rūtiņās, tas dod plašāku iespēju tos izlietot aušanas, izšūšanas, adīšanas un tamborēšanas tehnikās. Lielu daļa rakstu zīmējumu darināti tā, ka tos var radoši palielināt vai samazināt, dažus zīmējuma elementus atmetot vai atkārtojot vairākas reizes.

Šis sengaidītais, unikālais, pēdējos gados aizmirsto etnogrāfisko rakstu krājums ir nepieciešams katra latvieša grāmatu plauktā un būs lieliska dāvana arī Latvijas viesiem.

Žanis Ventaskrasts (01.07.1906. – 01.12.1978.) – lietišķās mākslas meistars. Dzimis Aizputes apriņķī. 1930. gadā beidzis Liepājas Mākslas amatniecības skolas dekoratīvās mākslas nodaļu. Kopš 1931. gada piedalījies izstādēs. 1933., 1946. gadā personālizstāde Liepājā. Kopš 1952. gada Mākslinieku savienības biedrs. 1953.–1960. gadā kombināta Māksla lietišķās mākslas darbnīcas mākslinieciskais vadītājs. Kopš 1960. gada daiļamata meistaru grupas vadītājs. Zīmējis tekstīliju metus, mēbeļu skices, juvelierizstrādājumu un porcelāna rotājumu paraugus. Radījis tūkstošiem ornamentu kompozīciju. Sastādījis krājumu Izšuvumu, adījumu un audumu raksti, I–III, Rakstu par latviskas vides veidošanu autors. Žanis Ventaskrasts apbedīts Rīgā, 1. Meža kapos.

Apgāds Zvaigzne ABC būs pateicīgs visiem, kas palīdzēs atrast Ž. Ventaskrasta mantiniekus.

Dalīties.

Atstāt Ziņu