Vārda dienu svin: Justīne, Juta

Ivana Turgeņeva garstāsts ‘Pavasara ūdeņi’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mīlestība vai kaislība, pienākums vai aizraušanās,- izvēles, kuras, iespējams, dzīvē jāpieņem daudziem. Arī Ivana Turgeņeva varonim Dimitrijam, jaunam vīrietim, krievu muižniekam, kurš atgriežoties mājās no Itālijas, nonāk Frankfurtē. Tur viņš iepazīstas ar kautro itālieti Džemmu Roselīni, viņu iemīl un nolemj sākt jaunu dzīvi, pārdodot dzimtas īpašumu Krievijā. Par īpašumu ieinteresējas apburošā un neticami bagātā krievu skaistule Marja Nikolajevna, kuru satiekot Dimitrija dzīve apmet kūleni…

Inese: romantiski aizraujoša, emocionāla un gudra lasāmviela
Runājot par Ivana Turgeņeva garstāstu „Pavasara ūdeņi”, man negribas kavēties varoņu uzvedības analīzē vai to faktu atlasē, kas apliecina šī darba daļējo autobiogrāfiskumu. Manuprāt, visburvīgākais ir šī stāsta simbolisms, un varoņu vārdu izvēle noteikti nav nejauša.
Dažādo mīlas trijstūru mijiedarbība notiek 1840. gada vasarā Frankfurtē un Visbādenē Vācijā. Kāpēc tad nosaukums ir „Pavasara ūdeņi”? Tāpēc ka galvenajiem varoņiem ir 19 un 22 gadi – tie ir jauni cilvēki, kuru emocijas uzbango kā palu straumes pavasara laikā un vairs nav valdāmas.
Krievu jauneklis Dimitrijs sastop itāļu meiteni Džemmu Rozelli, kuras vārda nozīme ir „dārgakmens”, uzvārds cēlies no vārda „roze”. Protams, šī daiļā un naivā būtne ir apburoša, vīrietim iznāk viņai izpalīdzēt brāļa ģīboņa laikā, pēc tam pat duelēties viņas dēļ, atklājot sevi no vīrišķās un pievilcīgās puses. Dimitrija uzvārds ir Saņins, un šī uzvārda izcelsme galvenokārt tiek saistīta ar grieķu „Aleksandrs” jeb „vīrišķīgs aizstāvis”. Dāma neizbēgami ir viņa valdzinājuma varā un atsaka savam vācu līgavainim Kārlim (no senģermāņu valodas šis vārds nozīmē „vīrietis”), jo vācu kungs ir sausi pragmatisks, apdomīgs un neinteresants.
Saņēmis piemiņai no mīļotās granāta krustiņu, Dimitrijs dodas uz Visbādeni pie kādas bagātas, precētas, tomēr neatkarīgas kundzes, kura varētu nopirkt viņa muižu, lai viņam būtu nauda precībām. Bagātnieces vārds ir Marja – no „Marijas”, kas senebreju valodā nozīmē „kundze”. Un šī viltīgā, gudrā sieviete izrādās ne tikai Dimitrija vienaudze, bet arī apburoša krievu skaistule. „Čūska,” nodomā jauneklis, ievilināts daiļavas valdzinājuma pinekļos. Marjas uzvārds ir Polozova, kas cēlies no senkrievu vārda ar nozīmi „čūska”, taču otrā nozīme ir „kamanu sliece”. Arī Saņina uzvārda izcelsmei ir otrs skaidrojums – „kamanas”. Divu dienu laikā Marja ir kļuvusi par sliecēm Dimitrija kamanām un stūrē tās tur, kur viņai kā kundzei nepieciešams. Tā ir kaisles diktēta verdzība, par kuras simbolu kļūst dzelzs gredzens – auksta un nežēlīga dāvana, kuru saņem katrs Marjas pakļautais mīlnieks.
Marjas vīra vārds ir Ipolits – no sengrieķu valodas ar nozīmi „tas, kurš izjūdz zirgus”. Viņš savus zirgus sen jau izjūdzis – sievas bagātības uzpirkts, viņš vairo savu tuklumu gastronomiskās baudās un rāmi noskatās uz kundzes iekarojumiem, slēdzot pat zemiskas derības par to, cik ātri Marjai izdosies savaldzināt kārtējo upuri.
Kad pagājuši 30 gadi, „pavasara ūdeņi” sen rimuši, taču to atstātās mieles nav ļāvušas Dimitrijam dzīvot laimīgi un dibināt ģimeni. Viņš pamet Pēterburgu „baltas ziemas vidū”, lai sameklētu savu dārgakmeni – jaunības dienu piekrāpto mīlestību. Un tikai, saņēmis no tās piedošanu, viņš spēs atlikušo dzīves laiku dzīvot ar sevi mierā.
I. Turgeņeva garstāsts ir romantiski aizraujoša, emocionāla un gudra lasāmviela. Pēc tā motīviem 1989. gadā uzņemtas divas filmas: PSRS versija „Brauciens uz Visbādeni” un Itālijas, Francijas, Austrijas kopražojuma „Torrents of Spring”. Es tomēr iesaku lasīt pašu grāmatu, kas ir daudz pārāka par jebkuru ekranizējumu.

Lienīte: galveno varoņu raksturi mani ļoti aizrāva 
Ivans Turgeņevs krievu literatūrā ieņem nozīmīgu vietu galvenokārt kā liela formāta darbu autors – viņš sarakstījis sešus romānus. Tomēr 19. gadsimta 70. gados rakstnieks radīja vairākus stāstus par mīlestību, kuru galvenie varoņi zaudē sava vājā rakstura un neizlēmības dēļ. Viens no šādiem stāstiem ir „Pavasara ūdeņi”.
Stāsts veidots kā muižnieka Dimitrija Saņina atmiņas. Pirms 30 gadiem galvenais varonis iemīlas skaistajā itālietē Džemmā, bet drīz vien to arī zaudē savas kaislības dēļ pret citu sievieti, Marju Nikolajevnu Polozovu. Visi notikumi stāstā tiek attēloti skaidri un precīzi, un galveno varoņu raksturi mani ļoti aizrāva. Jāsaka, ka stāstā nav nejaušu personu, katram ir sava vieta, katra tēla rīcība ir psiholoģiski pamatota. Tēlu raksturošanai Turgeņevs izmanto vairākus simbolus. Tā, Džemma savam mīļotajam dāvina rozi, kas simbolizē tīru, patiesu mīlestību, savukārt Marja Nikolajevna dāvina Dimitrijam dzelzs gredzenu, kādus ir saņēmuši arī citi šīs sievietes mīļākie. Saņins kļūst par savas mīlestības vergu un drīz tiek padzīts arī no šīs sievietes dzīves. Viņa dzīvē mīlestība tā arī nekad vairs neatgriežas, tomēr domās viņš bieži atceras Džemmu, kuru bija tik ļoti sāpinājis. Turgeņevs ar šo stāstu parāda, ka pirmo mīlestību, ja arī tā ir nelaimīga, nevar aizmirst visu mūžu. Tās ir gaišas atmiņas, ko gadu gaita nespēj izdzēst.

Liene: tomēr joprojām gribas ticēt, ka mīlestība ir stiprāka par kaislību…
Ivana Turgeņeva garstāstā “Pavasara ūdeņi” stāstīts par krievu muižnieku Dimitriju Saņinu. Dimitrijs ir jauns vīrietis, kas atceļā no Itālijas uz Krieviju nokļūst Frankfurtē un iepazīstas ar Džemmu. Dimitrijs iemīl jauno sievieti, pat piedalās divkaujā viņas dēļ. Lai paliktu kopā ar Džemmu, viņš ir gatavs pārdot savu muižu bagātajai Marjai Nikolajevnai. Viltīgā krievu skaistule iepin Saņinu savos valgos, viņš pamet Džemmu un seko Marjai Nikolajevnai, lai arī vēlāk apjauš, ka nav vienīgais viņas pielūdzējs un galu galā ir tikai pakaļpiņš.
Šis stāsts par mīlestību liek aizdomāties par to, kā jaunu vīrieti ar vāju gribu, kas nodod meitenes jūtas, var pazudināt kaislība. Un tomēr joprojām gribas ticēt, ka mīlestība ir stiprāka par kaislību…

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu