Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Īsa pamācība stēvijas audzēšanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lai gan stēvijas dzimtenē – Paragvajā ir citi klimatiskie apstākļi, tā tiek audzēta dažādās pasaules valstīs, arī Latvijā. Stēvija lieliski adaptējas citos klimatiskajos apstākļos. Mūsu zemē to vislabāk stādīt siltumnīcās, taču to iespējams audzēt arī uz palodzes.

Stēviju iegādājies aprīlī, jo tieši tad atsākas tās intensīva augšana. Tad iepriekš izaugušos augus var apgriezt un lietot uzturā vai arī no 7-8 cm garām galotnītēm veidot spraudeņus. Ņem seklu podu, piepilda ar vieglu, smilšainu augsni un to labi samitrina. Zariņu iesprauž zemē un virsū uzliek stikla burciņu. Kad burciņā sāk veidoties rasa, augs ir ieaudzies, un burciņu noņem.

Audzēšana norit līdz rudenim. Augam patīk siltas un saulainas vietas. To ir labi jāmēslo un jālaista. Mēslošanai izmanto organisko vai nātru vircu.

Atceries!

 • Ja mitrums ir par daudz, parādīsies dzeltenas lapas.
 • Nemēslo šo augu ar ķīmisko mēslojumu, kā arī neizmanto cīņā pret kaitēkļiem indīgas vielas, jo tad, lietojot to iekšķīgi, tavā organismā nokļūs ķīmiskas un indīgas vielas.
 • Stēvijai nedrīkst ļaut izstīdzēt, tai ir jābūt kā krūmam. Pirmo reizi auga virsotni ar 2-4 lapām, kad tas izaug līdz 15 – 20 cm. Var apgriez 1/3 no auga. Apgriešanu atkārto ik pēc 30-40 dienām līdz ziemai.
 • Noknieb ziedpumpurus, jo līdz ar ziedēšanu augs zaudē daudz spēka un aiziet bojā. Ziedus arī vari izmantot uzturā.

Stēvija ir jāieziemo. Kad termometra stabiņš rāda 6-7 grādus, jāsāk ieziemošana. Dzinumus nogriež līdz zemei un podus novieto tumšā pagrabā, kur temperatūra ne zemāka par 6-7 grādiem. Šādi glabā bez laistīšanas līdz siltākam laikam. Vēl podus var turēt gaišā telpā, kur temperatūra ir 5-10 grādi. Novembrī, decembrī augu apgriež, atstājot aptuveni 1/3 no auga vasaras auguma. Jo telpa būs gaišāka un vēsāka, lielāka garantija, ka augs izdzīvos. Miera periodā augu laista minimāli, turklāt ar siltu ūdeni. Augs šajā laikā var daļēji nomest lapas. Ja izdodas noturēt šādus apstākļus, stēvija it kā iekonservējas līdz aprīlim, kad atsāk aktīvi augt.

Dalīties.

4 komentāru

 1. jautrīte on

  man iedeva stādu,vasarā auga labi,bet priekšpusdienā saulainās dienās bija priekšpusdienas saulē-lapas kļuva bŗūnganīgas

 2. Ruta Zimnoha on

  Jautrīte, tur pie vainas vajadzētu būt pārāk lielam, vai pārāk mazam mitrumam, nevis saulei.

 3. Ruta Zimnoha on

  Elita, var nopirkt tirgū pie stādu pārdevējiem. Lasīju, ka pāris gadus atpakaļ varēja nopirkt Salaspils Botāniskā dārza veikaliņā, varbūt var painteresēties tur.

Atstāt Ziņu