Vārda dienu svin: Agate, Selga, Silga, Sinilga

Īsa pamācība Jāņu vainagu pīšanā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Esmu Līga – no matu galiņiem līdz papēžiem – un līdz ar to laikam arī ir skaidrs, ka līdz šim nav bijuši Jāņi, kuros manu galvu nerotātu ziedu vainadziņš.

Savu Jāņu rotu viju ar domu „visa laba Jāņu zāle” – iepinu vainagā dažādus ziedus, smilgas, pat nezāles – visu, ko vien īsi pirms Līgo vakara staigājot pa pļavām un mežmalām ieraugu. Salasu gan tradicionālās pļavas puķes- margrietiņas, sarkano āboliņu, madaras, ilzītes, pēterenes, gan dažnedažādas smilgas, gan citus augus- vībotnes, raspodiņu utt., gan koku un krūmu zariņus- pīlādzi, ozolu, jasmīnu.

Lai gan pati izvēlos raibumraibo vainagu, kurā savīti dažādi ziedi un augi, skaisti izskatās arī vainadziņi, kas tapuši tikai no viena veida ziediem. Piemēram, zils rudzupuķu vainags vai balts margrietiņu vainadziņš, vai kupls sarkano āboliņu vainags. Pērn mamma sev novija vainagu tikai no raspodiņiem- ļoti glīti!

Metode, pēc kuras veidoju vainagus jau gadiem, ir pušķīšu siešana.

Vispirms ņemu ziedus ar garākiem kātiem un ar diegu piesienu tiem klāt otru ziedu pušķīti. Tad turpinu- lieku klāt trešo pušķīti, piesienu, tad ceturto, atkal sienu un tā uz priekšu līdz izveidojas pietiekami gara vītne. Man patīk kupli vainagi, tādēļ pušķīšus veidoju biezākus- no diviem, trīs, pat četriem ziediem katrā.

To var darīt improvizējot, ņemot ziedus, kas ir pa rokai, vai jau iepriekš izdomājot vainaga „rakstu” sakārtojot pušķīšus pa krāsām- dzeltenus, baltus, zilus, sarkanus utt.

Kad vītne ir pietiekami gara (izmēri apliekot to ap galvu), abus galus stiprina kopā. Liekos garos kātus nogriež nost. Kātus var noslēpt uzsienot tiem virsū kādu ziedu pušķīti.

Mani ieteikumi:

 • Parasti vainagā ieviju arī kādu ozola zariņu – mūsu senčiem tas bijis svēts koks, jo tam piemīt spēcīga enerģija. Tiesa, ozollapu vainagu tradicionāli pin vīriešiem.
 • Rudzu vārpas vainagos izskatās ļoti glīti, īpaši kopā ar margrietiņām un rudzupuķēm, taču ņem vērā, ka no tām birst akots. Vienu gadu ļoti aizrāvos ar rudzu vārpām, galu galā nācās vainagu noņemt un doties uz māju pārģērbties, jo drēbēs aiz muguras bija sakritis vārpu akots, kas ir diezgan ass.
 • Pret skaudīgām acīm un aizsardzībai vainagā vari ielikt arī kādu pīlādža zariņu.
 • Lai vainags smaržīgāks izmanto jasmīna pušķīti– vainagā vīstot, tas izplatīs skaistu aromātu. Ļoti smaržīga ir arī madara. Turklāt tā vainagu padara kuplāku un sievišķīgāku.
 • Papardes diemžēl ātri novītīs un tādas apvītušas ne visai labi izskatīsies vainagā.
 • Smilgas. Dažāda veida smilgas padara vainagu kuplāku un spuraināku.
 • Vakara gaitā ir labi, ja tev jakas kabatā ir līdzi diega spolīte, jo dejosi, kustēsies, varbūt sildīsies pie ugunskura un vainagā iepītie ziedi sāks vīt. Vainags var kļūt vaļīgāks un kādā brīdī izjukt. Tad ir labi, ja līdzi ir diegs, ar ko savu rotu ātri vien salabot.
 • Ja esi ieradusies uz Līgo vakara svinēšanas vietu un tev līdzi nav ne diega, ne šķēru, uzpin vainadziņu ar cilpu mešanas metodi. Droši vien atceries, kā bērnībā pini pieneņu vainadziņus? Salasi ziedus ar gariem kātiem un vij vienu pie otra, pēc tam novīto vainadziņu sastiprini kopā ar kādu smilgu. Šādi vīts vainags gan nav tik kupls un ir iespēja, ka tas ātrāk izjuks.

 

Plūcat, meitas, puķu pušķus,
Daždažādi izraibotus –
Zilus, baltus, iedzeltenus,
Kas Jāņos uzziedēja.

(l.t.dz.)
Dalīties.

7 komentāru

 1. Izskatās ļoti līdzīgi pietīšanas metodei. Tur tikai pietin pa vienam zariņus vai ziedam, nevis buntītes. Bet rezultātu jau tas nemaina!

 2. Līga Rozentāle on

  Jā, kā nu kurš šo metodi sauc- var teikt arī pietīšana 🙂 Vienīgi, kā jau rakstīju, man patīk kupli vainagi, tādēļ sienu klāt pušķīšus, nevis pa vienam ziediņam. <br>Un, Elīna- paldies par komplimentu!

 3. Pati parasti pinu dažādu ziedu vainagus, bet tā kā esmu Līga, tad parasti man vēl pāris vainadziņi tiek sadāvināti. Ļoti skaists ir bijis sarkanā āboliņa vainags, raspodiņu vainags, bet viscēlākais un smaržīgākais ir bijis – zemeņu jasmīna ziedu vainags. Varēja apreibt no smaržas!

 4. Inga Jedigareva on

  Ļoti skaits vainadziņš! Būs šogad tāds kuplāks jāpamēģina uzpīt! Parasti pinu pa pāris ziediņiem..

 5. Pagājušajos Jāņos pinu vainagu ar apliekšanas metodi, bet vienas margrietiņas vietā ņēmu kādas 3,4 un sanāca biezs un ļoti bagātīgs 🙂

 6. Līga Rozentāle on

  Man milzīgs prieks, ka vijat vainadziņus! :)<br>Pēdējo pāris dienu laikā piedzīvoju diezgan lielu izbrīnu, jo daudzas, ar kurām runāju, nemaz vainagus nepin, un jau gadiem (un ne tikai pilsētnieces).

Atstāt Ziņu