oti bieži attiecībās galvenie strīdi ir tieši par finansēm. Neatkarīgi no tā, kāds ir katra ienākumu apjoms un kādi ir kopējie un personīgie tēriņi, katram pārim agri vai vēlu rodas kādas domstarpības saistībā ar naudu, jo finanšu lēmumi ir jāpieņem ik dienas, un ne vienmēr pāra viedoklis tajos sakrīt. Vienalga, vai runa ir par sīkiem izdevumiem, vai nopietnu finanšu saistību uzņemšanos, piemēram, ātro kredītu jeb credit rapid ņemšanu, viedokļi diviem cilvēkiem var nesakrist, un tas var radīt nopietnas problēmas un pat izjaukt attiecības. Lai šādu domstarpību būtu pēc iespējas mazāk un nauda nebūtu iemesls problēmām savstarpējās attiecībās, ņemiet vērā sekojošos padomus.
1. Plānojiet regulāras sarunas par finansēm
Bieži vien problēmas rodas tieši tāpēc, ka svarīgas sarunas par naudu un finansēm tiek atliktas. Šīs sarunas parasti ir ļoti neērtas, un neviens īsti negrib tās uzsākt pat tad, ja ir tāda vajadzība. Tā šīs neizrunātās lietas krājas, līdz beidzot kāds to vairs nevar izturēt, un rodas patiešām nopietni strīdi. Lai no tā izvairītos, ir regulāri jāieplāno sarunas par finansēm, kurās pāri var izrunāt pilnīgi visu. Viņi var apspriest to, kur nauda paliek, kopīgi plānot, kā to tērēt, uzstādīt finanšu mērķus un izrunāt visu citu, kas ir aktuāls konkrētajā brīdī. Arī tad, ja ir sakāms kas negatīvs par otra finanšu paradumiem vai konkrēto situāciju, kas šķiet nepareiza, to vajag pateikt, jo, iespējams, partneris pat nenojauš, ka viņa finanšu lēmumi otram ir nepieņemami.
2. Izprotiet viens otra uzskatus par naudu
Visbiežāk strīdi rodas tad, ja abiem partneriem ir atšķirīgi uzskati par naudu un naudas tērēšanu. Piemēram, ja viens ir pieradis taupīt un krāt naudu, atsakoties no savām vēlmēm, bet otrs iztērē visu, ko nopelna, un dzīvo tikai šai dienai, strīdi ir neizbēgami. Tieši tāpēc pašā attiecību vai kopdzīves sākumā ir nepieciešams izprast, kādi ir partnera uzskati par naudu. Ja abi domā līdzīgi, problēmām nevajadzētu rasties, bet, ja uzskati ir krasi atšķirīgi, ir nopietni jāizrunājas un jāatrod kompromisi. Piemēram, ir jānorunā, ka abi partneri iekrās mazliet naudas, bet pārējo var tērēt savām vajadzībām. Vai arī jānorunā, ka katrs atbild tikai un vienīgi par savu naudu un kopā sedz tikai kopīgos tēriņus, lai taupīgajam nebūtu jāuztur izšķērdīgais. Ja viss tiks noskaidrots jau pašā sākumā, strīdi noteikti būs daudz retāk.
3. Strikti sadaliet finanšu atbildību
Vēl ļoti bieži strīdi rodas tāpēc, ka netiek skaidri nodalīts, kas par ko atbild un kas par ko maksā. Tā kāds no partneriem var justies apdalīts vai izmantots, bet otrs tikmēr to pat nenojauš. Piemēram, ja vīrietis visu laiku viens maksā rēķinus, viņam var šķist, ka visa finanšu nasta tiek uzgrūsta viņam vienam, bet sieviete tajā pašā laikā uzskata, ka tas ir normāli, jo ģimene jāuztur vīrietim, un pat nenojauš, ka tas otru personu aizskar. Lai šādi pārpratumi neveidotos un neviens nejustos aizvainots, uzsākot kopdzīvi vai attiecības, sadaliet finanšu atbildību. Izrunājiet, kas un kādā apmērā segs kopējos tēriņus. Izrunājiet, kurš maksās rēķinus, kurš pirks pārtiku un mājsaimniecības preces, kurš maksās par kopīgajām izklaidēm utt. Kaut gan šādas sarunas var šķist ļoti neērtas, tās var ievērojami atvieglot turpmāko kopdzīvi.
4. Esiet pilnīgi atklāti par saviem finanšu darījumiem
Visbeidzot, nekādā gadījumā neko nevajag slēpt vienam no otra. Tas tikai radīs problēmas. Nereti gadās tā, ka kādam no partneriem uzrodas negaidīti ienākumi, kuriem jau uzreiz tiek izdomāts pielietojums, taču, lai otrs neiebilstu pret šo ideju, naudas esamība tiek noklusēta. Tas var radīt ļoti nopietnas problēmas attiecībās. Ja jums ir kādas konkrētas vēlmes, izrunājiet tās ar savu partneri, paskaidrojiet, cik tas jums ir nozīmīgi un ka savu iegūto naudu vēlēties novirzīt tieši tam. Partneris to, visticamāk, sapratīs, turklāt, ideju pārrunāšana ļauj izvērtēt finanšu lēmuma pareizību. Vēl var būt arī pretējas situācijas, kad vienam no partneriem ir radušās finansiālas problēmas un ir nepieciešamas ņemt patēriņa kredītu jeb credit de nevoi personale vai uzņemties citas kredītsaistības, lai izkultos no savām problēmām. Arī tādos gadījumos viss ir jāizstāsta savam partnerim, jo atklātība ir pats attiecību pamats, arī tad, ja runa ir par finansēm.
Jo biežāk runāsit par naudu un finansēm un jo atklātāki būsit viens pret otru, jo lielāka iespēja, ka par šīm tēmām strīdēsities daudz retāk. Ja viss ir skaidri saprotams un izrunāts, domstarpībām vienkārši nav pamata. Nav nekā, ko otram pārmest, par ko justies aizvainotam vai nesaprastam, turklāt, jo biežāk runāsit par finansēm, jo mazāk neērtas šīs sarunas šķitīs.