Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Iespaidu un emociju fotogrāfijas. inESe ‘Minimas 2015’

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēdz teikt, ka viena bilde spējot pateikt vairāk kā tūkstoš vārdi. Varbūt tāpēc tik daudzi aizrāvušies ar fotografēšanu? Notvert mirkli, iemūžināt kādu spilgtu emociju vai pavisam pelēcīgu vienkāršību ar pāris klikšķiem. Tas ir vilinoši. Bet, ja nebūtu aparātu, kas liek mirklim sastingt, ko mēs darītu? Kā to iemūžinātu? Aha, rakstītu! inESe savā jaunajā grāmatā “Minimas 2015’ tieši to arī dara – viņa “fotografē ar vārdiem”. Mazus notikumus, sarunas, ainavas, savas pārdomas un pārdzīvojumus, kas fiksēti visa 2015.gada garumā.

Būšu godīga – es inESi pazīstu jau vairākus gadus. Mūs vieno dāmu grāmatu klubiņš “Ar grāmatu azotē”. Tādēļ atļaušos atmest stīvu formalitāti un rakstā uzrunāšu autori vārdā.

Sākšu ar to, ka Ineses uzdrošināšanās laist klajā savu grāmatu man bija un tomēr reizē arī nebija pārsteigums. Radošā mūza viņai ir laba draudzene. Pirms 20 gadiem viņa bija laidusi klajā dzejoļu krājumu “Pret rūti sitas putns”, taču kopš tā laika, kā viņa pati atzinusies, “dzejas mūzai ar mani kopā ir kļuvis garlaicīgi, toties ik mirkli man seko fotografēšanas mūza”. Un, man šķiet, ka nopietnā aizraušanās ar fotografēšanu arī ir pavērusi Inesei durvis uz šo jauno žanru –  minimām, kuras pati Inese skaidro kā “iespaidu un emociju fotogrāfijas, kas fiksētas teikumos”.

Savā grāmatā viņa lasītājiem pastāsta, kā tās atklājusi:  “Filoloģiskā intuīcija lika man no literatūras straumes izķert un izlasīt Aivara Eipura “minimas”. Lielisks žanrs cilvēkam, kurš vairs neraksta dzejoļus, taču stāstu rakstīšanai par slinku – man, protams.” Es savukārt atļaušos piebilst, ka šī grāmatiņa ir lieliska lasāmviela cilvēkam, kurš romānu vai stāstu lasīšanai ir par slinku, taču labprāt kādu vakaru pie vīna glāzes vai tējas tases baudītu kādu “garšīgu” grāmatu. Es to “apēdu” nepilnas stundas laikā. Protams, grāmatu iesaku ne vien slinkajiem un steidzīgajiem, bet ikvienam lasīt un domātmīlim. Pirmkārt, pats žanrs “minimas” ir interesants un ļoti mūsdienīgs. Tās man atgādina šobrīd tik populārajos sociālajos tīklos publicētās pārdomas vai iespaidus. Tādi vārdos notverti ikdienišķi mirkļi un īsi cilvēka dvēseles pārdzīvojumu zibšņi. Ainas, kas liek pasmaidīt, padomāt un paskumt līdzi.

Otrkārt, Ineses minimas ir ļoti personīgas. Es pat teiktu, ka drosmīgi atkailinošas. Īsajās rindkopās atklājas dziļi dvēseliski pārdzīvojumi. Tomēr par spīti nelielai grūtsirdības devai, kas caurvij Ineses minimas, tajās pārliecinoši uzvar humors un pašironija. Turklāt šī grāmata ir kā 2015.gada pieturzīmes, kurās pavīd tā laika aktuālākie notikumi un personāži.


 


Informācijai:
Grāmatu inESe “Minimas 2015” var iegādāties J.Rozes grāmatnīcās un internetveikalos Latvijas grāmata, virja.lv.

Dalīties.

2 komentāru

  1. Arī zvārguļi bez mīlestības spēj vējā klusēt<br><br>Pa kieģelim no bērnu dienām,<br>Tiek būvēts iekšējs gara spēks.<br>Ko tik tur sanāk ielikt iekšā<br>Un reizēm pavēl, liec tik vēl.<br><br>Pa dienām sanāk stresā dzīvot<br>Un naktī kunģis pasāp vēl.<br>Kas salikts tur, kur drosmes māja,<br>To nespēj pateikt, varbūt ka pats to spēj..<br><br>No kieģeliem var māju uzcelt,<br>Ar drosmi nakti pievarēt.<br>Bet kā būs sirdij, savai mazai,<br>Ja mīlestība nenāk vēl.<br><br>Ja nenāk mīļums, sanāk grūti,<br>Mums dienas garās pievarēt.<br>Tad naktis paliek piķa melnas<br>Un mēness apkārt stūriem slīd.<br><br>Ko tad darīt, ja tur čīkst,<br>Kur eņģes sirdij atrodas.<br>Būs jāsauc talkā lūgums mazais,<br>Lai pašpietiekamība pienāk klāt.<br><br>Tad prieka stariņš eņģes eļļos,<br>Kur siržu viras atrodas.<br>Un pārstās čīkstēt prieka durvis,<br>Jo sirds tad patstāvīga kļūs.<br><br>Un kļūs tad labi arī pašam,<br>Bez cita liekas traucēšanas.<br>Bet otram vēlme sacīs ejam,<br>Mēs dzīvot arī gribam tā!<br>IvarV08.11 <br><br><br>

  2. Līga Ozoliņa on

    Tāds interesants tas formāts minimas – tādi īsi un trāpīgi domu piefiksējumi. Man patīk. Cits humorīgāks, cits skumjāks, cits ar labu devu paškritikas, cits ar labu devu pašironijas. Viss kā jau dzīvē.

Atstāt Ziņu